banner556

Ahmet Ağaoğlu: Trabzonspor’un pandemi dönemindeki borcu…

Trabzonspor başkanı Ahmet Ağaoğlu açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor 26.11.2020, 16:09
Ahmet Ağaoğlu: Trabzonspor’un pandemi dönemindeki borcu…

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu Uluslararası Futbol Ekonomi Platformu’nda konuştu.

Ağaoğlu Pandemi döneminde 110 Milyon TL zarar ettiklerini açıkladı

Ağaoğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

Bizim kadro maliyetimiz yapılandırmadan önce 35-36 Milyon Euro olan maliyeti kulübün gelirleriyle dengeleyerek 115-16 seviyesine çekmiştik. Bizim Galatasaray, Beşiktaş Fenerbahçe’nin gelirlerinin 5te 1,i kadar gelirimiz var. Taraftarımız şampiyonluk istiyor. Biraz daha fazla harcamaya girince ekonomi orada bozulmuştu. TFF’nin lisans talimatı UEFA’nın fair-play uygulamaları. Mutabakat anlaşmasına aykırı borçlanmadan biz bu sene ceza aldık. Biz 16-17-18’deki anlaşmanın bedelini ödedik. En rahat durumda olan kulüp bizim. Bizim TL borcumuz 870 Milyondu kura rağmen borcu aynı tuttuk. Biz bu borcu 6-7 senede öderiz. 10 sene çıkarılırsa çok daha rahat öderiz. Bizim burada borçları aşağıya çekmemiz ve sürdürülebilir tabloya oturtmamızdaki en önemli neden iki sene de 42 Milyon Euroluk oyuncu sattık. Bizi Yusuf biri Sörloth. Bu paranın içinde bonservis bedeli de ödedik. Bütün eder 15 milyon Euro. Trabzonspor 27 Milyon Euro kar elde etmiş. Bunun büyük bölüm borca gitti. Pandemiden dolayı büyük sıkıntı yaşadık. Bizim bu süreçten etkilenen 3 kalemimiz var. Biri naklen yayın. Ligin 18’den 21 kulübe çıkmasından dolayı Trabzonspor’un 65-70 Milyon TL zararı söz konusu. Kombine satışları, ürün satışları zararlarımız var. 13 Milyon Euro karla yılı kapatacağız. 110 Milyon TL pandemiden dolayı zarar ettik. Sörloth transferinden gelen para borca gidecekken bu açığı kapatmaya gitti.

Limit dışına taştığınızda bizden sonraki yönetim bizim yaptıklarımızla sıkıntı yaşar. Gelirlerimiz doğrultusunda maksimum harcamamızı gerçekleştirdik. Bir anlamda pandemiye hazırlıklı yakalandık. Oyuncularının gelirlerini ödeyen 34 kulüpten biriyiz. Üretim önemli. Altyapıdan yetiştirip parlatacaksınız, satacaksınız. Geliştirip satmakta önemli. Bunları yapabiliriz. Kabuğumuza çekilip kendi değerlerimizi efektip kullanmalıyız. Aralıktan sonra 3 maç oynanacak. İnsan vücudu buna dayanmaz.

Bu şekilde para kazandırıyor. Benim kulübümü yetiştirdiğim oyuncular düzlüğe çıkarttı. Bir futbolcu kulübünü gayri menkul ayakta tutmaz. Ben futbolculara har vurup harman savuracağımm enerji projesi ile düzlüğe çıkracağım. Bu göz boyamaktır. Trabzonspor’un ekonomisi bir A4’e sığıyor. Ben diğer 3 kulübe teşekkür ediyorum. Onların borçları fazla olunca süre yapılandırma süresi arttı ve bizim elimiz 2 kat rahatladı. Ama gelirimiz de ona göre onlardan az.

Haber61 - Spor Servisi

Yorumlar (5)
Erdem 2 ay önce
Sayın Ağaoğlu toplam borcumuz ne kadar ? KAP a yapılan açıklamada borç 1 milyar 250 milyon TL denildi, gazetelere verilen demeçlerde ise 980 milyon TL deniliyor. Arada 250 milyon TL fark var neredeyse 30 milyon Euro eder bu fark. Hangisine inanalım. Aziz yıldırımda bir rakam veriyordu, Ali koç geldi borç iki katı dedi. Bizim de böyle olmasın sonra.
Farozli 2 ay önce
Başkan iyi konuşuyorsun seni başarılı da buluyorum her zaman desteğimi de veririm ama bu seneki transferlerden Hugo harici hepsi çöp sana bunları kim kakaladı onu anlat her konuştuğunda hikaye anlatıyorsun şu kadar aldım şu kadar sattım iyi de taraftar onlarla ilgilenmez biz maliye memuru değiliz biz sahadaki oynanan oyuna yani sportif başarıya bakarız o da olmadığına göre sen istersen kulübün borcunu sıfıra indir taraftar alkışlamaz
Görünen köy. 2 ay önce
Sn. Başkan a TS bu yıl Avrupa dan men aldık! Gelirlerin azaltığını söylüyorlar ve doğrudur! Uğurcan dışında üç kalecimiz var ve bu kaleciler de TS kalesini koruma kapasitesi varken Uğurcan a da teklif yapılmışsa gönderilmemesi yönetim hatası olduğunu söylemek isterim! Pandemi sürecinin iyi algılanıp yönetilmediğini söylemek isterim! Altyapıdan yetişen oyunculardan her zaman istenilen rakamı almak mümkün olmayabilir ama iyi bir para verildiği ortada! Bu süreç, hem Uğurcan ı, hem kulüp ekonomisini ve arkadan gelip kaleyi alacak kalecileri etkileyeceği açık! Şimdi ise önceden verilen teklifi beklemek zorunda kalabilirsiniz!
Gahuralı 2 ay önce
Kardeşim Başkan zannediyor ki adamın değeri 16 milyon € o zaman ben bunu 20 ye satarım, doğruda bir mantık ama elindeki oyuncunun taze zamlandığını unutuyor, uğurcan zaten bir önceki sezon 4 milyon€ ile tamamladı yani 3 seneden beri 16 değildi öyle olsa eyvAllah, dediğin gibi satması lazım ama başkan elindeki hint kumaşı sanıyor kanımca, biraz zor gibi ama umarım o rakamlar A.A. ile tekrar yakalayıp gönderebilirler
aziz seyfi 2 ay önce
geçsin bu işleri
avrupaya gidememe kimin hatasu
avrupaya gitsen sana şampiyonluğu eneglleyecekler mydi
kandırmayın
o hocaları getirirken kime sordun
batırdınız kafanıza göre takildiniz
bu cüreti nerden buldunuz
o kadar hata yapma lüksünüz var miydi
sormak bilene danışmak sizi küçültrmuydu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@