Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler birliği bildirisi ile ilgili konuştu: "İfadeleri ağır buldum"

Trabzonspor Kulubü Başkanı Ahmet Ağaoğlu açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor 04.12.2018, 17:51 04.12.2018, 18:08
Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler birliği bildirisi ile ilgili konuştu: "İfadeleri ağır buldum"

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Kulüpler Birliği taraftından yayınlanan bildiri hakında açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu yayımlanan bildiri ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bildirinin yayınlandığı saate kadar biz metin gelmedi. Bize söylenen ile yayınlanan arasında farklar var. Kulüpler Birliği'nin bildirisinin metninin altında yer alan ifadeleri ağır buldum."  dedi.

Ayrıca transfer çalışmalarına değinen Ağaoğlu, "Fenerbahçe maçının ilk 11'deki oyuncuların maliyeti 11 milyon Euroydu. Kontratı devam eden oyuncularımızla yolları ayırmayız. Değeri ödenen her futbolcu kulüpten ayrılabilir. Katkı sağlayabilecek genç futbolcuları kadromuza katmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

KULÜPLER BİRLİĞİ BİLDİRİDE NELERE YER VERMİŞTİ?

"Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Komitesi tarafından dün sabah saatlerinde yapılan basın açıklamasında, Galatasaray-Konyaspor müsabakası orta hakemi Hüseyin Göcek ve VAR Hakemi Halis Özkahya’nın performanslarının yetersiz olduğu gerekçesiyle ikinci bir değerlendirmeye kadar "müsabaka hakemliği ve VAR görevlerine verilmemelerinin uygun bulunduğu" bildirilmiştir. 

Ligimizde her daim hakem hataları olmuştur ve olacaktır. Çünkü insanın var olduğu her yerde hata da işin bir parçasıdır. Dünyanın birçok liginde de hakemlerin performansına bağlı uygulamalar mevcuttur. Kişisel yetersizlik gibi çok olağan ve beşeri gerekçelerle alınmış gözüken bu karar, ilk anda ilgili Kurulun görev ve yetki sınırlarında olağan bir uygulama zannedilebilir. Ancak özellikle Anadolu kulüplerine karşı yapılan çok daha fahiş hakem hataları karşısında Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu defakine benzer refleks göstermediği ve benzeri kararlar almadığı herkesin malumudur. 

Öte yandan bu tasarrufun zamanlaması ve uygulama biçimi de dikkate alındığında, yetki kapsamında masum bir karar olduğuna inanmak ve bunu savunmak, bu şartlarda mümkün değildir. Zira ilgili müsabakadan bir gün sonra istifasını açıklayan TFF Başkanvekili ve Milli Takımlar Sorumlusu Sn. Ali Dürüst’ün, müteakip 48 saat içinde bilinmeyen nedenlerle ‘Galatasaray’a daha iyi hizmet edebilmek için’ açıklamasıyla bu kararından vazgeçmesi ve daha bu geri dönüşün üzerinden 24 saat bile geçmemişken MHK’nın almış olduğu karar, sadece rastlantı ile izah edilemeyecek bir durum olmakla birlikte, kamuoyunda “birilerine belirli taahhütler verildiği” algısı yaratmıştır. 

Kamuoyunda oluşan bu algı Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Komitesi ile birlikte maalesef Türk futboluna da çok büyük zarar vermektedir.

Türkiye Futbol Federasyonu’nda görev alan hiçbir yönetici daha önce yöneticisi olduğu kulübün haklarını savunmak için Federasyon yönetiminde olamaz. Bu durum her takıma eşit mesafede ve adilce yönetilmesi gereken Türk futbolu için asla kabul edilemez.

Daha önce örneği ve uygulaması olmayan bu olaylar zinciri karşısında TFF ve özellikle MHK’nın bağımsız ve tarafsız hareket ettiğine inanmak ya da bu baskı altında bırakılan değerli hakemlerimizin, özellikle söz konusu takımın müsabakalarında bundan sonra bağımsız kararlar verebileceğine, adaleti istikrarlı bir şekilde sağlayabileceklerine inanmak mümkün değildir. Yıllarca, belli takımların maçlarına verilemeyen hakemler konusu gündemdeyken son yapılan uygulama sıkıntıyı daha ileri boyutlara taşımıştır.

Güven ve itimat duygusunun her türlü ilişkinin temelinde yattığını önemle hatırlatarak, Türk futbolunda güven, hakkaniyet ve adil rekabeti tesis etmede bir numaralı sorumlu olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun sergilediği bu tutum ile güven müessesesine çok ciddi zarar verdiğini üzülerek görüyoruz.

Son olarak belirtmeliyiz ki; bir camianın adalet değil ayrıcalık talep etmesi Türk futbolunun hak ettiği adil yönetim ve eşit şartlarda mücadele etme fırsatı karşısındaki en büyük tehlikedir. Türk futbol ailesi olarak; bu gibi ayrıcalık taleplerinde bulunanın da, buna müsaade edenin de karşısında durulmalı ve tüm platformlarda gerekli şekilde mücadele edilmelidir.

Kulüpler Birliği Vakfı olarak Süper Lig’deki 17 takımın görüş birliğiyle hakemlerle ilgili alınan ve tek bir kulübün gövde gösterisi anlamına gelecek taraflı bu kararlardan derhal geri adım atılmasını beklediğimizi ve geri adım atılmadığı takdirde de Süper Lig Kulüpleri olağan üstü toplanıp Türk futbolunun adil yönetilmesi için hep birlikte ortak bir adım atacağımızı belirtiriz."

Saygılarımızla,

Kulüpler Birliği VakfıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
Doktor TS 3 yıl önce
Neresi ağır? Gayet güzel özetlenmiş durum. Şımarık galatasarayın şımarık teknik traktörüne(!) ve kendini ispatlamaya çalışan adı bile henüz duyulmamış yeni başkanına boyun eğmeyiz demişler..
selim 3 yıl önce
trabzonspor biraz iyi oynayıp puan toplamaya başlayınca arkadaş tff ve kulüpler birliği sevici olmuş ! çok değil 1-2 maç hakem hatasından ts nin canı yansın görürüm seni doktorcuğumm. kendine anestezi yapıyor musun yapmıyor musun ! en çok da sen söver sayarsın kulüpler birliğine eminim !
ogün 3 yıl önce
bu arkadaşta ciddi manada Galatasaray ve Fatih Terim hazımsızlığı görüyorum. kendisine sabah akşam tok karnına rennie hazımsızlık çiğneme tableti yazdım. afiyet olsun !
onur 3 yıl önce
canının yandığında adalet adalet diye bağırmayacaksın o zaman. o traktör diye dalga geçtiğin adam Türkiyenin en başarılı teknik direktörü. umarım yüce Türk devleti gerçekten bir hata yapıp sana doktor diploması vermemiştir !
Ers61 3 yıl önce
Neresi ağır, az bile. Bizim yönetimler ne zaman dik duracak? İşte, bu pasifliğimizden dolayı hep mağdur ediliyoruz. Şikeyi örten, şampiyonluğumuzu gasbeden bir federasyonu savunma anlamına gelen bu açıklamayı nasıl yaparsın başkan?
DuRsUnTeMeL 3 yıl önce
Trabzonspor başkanı Sayın Ahmet ağaoğlu teşhislerinde mükemmele varan açıklamalar yapmıştır. Türk futbolunda Ahmet ağaoğlu gibi isimlerin çoğalması gerekir.
Trabzonlu ali 3 yıl önce
Ortada yasanan bir kaus var, boylesine skandal bir durum bukafar kibarca ifade edilebilir.
Yaziyi hangi danisman hazırlamış ise onu tebrik ederim, ellerine saglik....
Hal boyle iken sayin baskan sen neyin pesindesin...!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@