banner539

banner526

banner533

banner513

Ahmet Ağaoğlu: Biz bir söz verdik...

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu kulübün ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu

Trabzonspor 29.09.2020, 11:24 29.09.2020, 11:37
Ahmet Ağaoğlu: Biz bir söz verdik...

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, hem sahada hem kasada hem masada güçlü bir Trabzonspor hedefine doğru hızla yürüdüklerini söyledi.

Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, görevde bulundukları süre boyunca 1 milyar 100 milyon liralık ödeme gerçekleştirdiklerini belirtti.

"Nisan 2018'de koltuğa oturduğumuzda borcumuz 900 milyon lira civarındaydı." diyen Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"O günkü kur ile 185 milyon avro ediyor. 30 Haziran 2020 tarihi itibarıyla da borcumuz yine 900 milyon lira civarında. Güncel kur üzerinden 110 milyon avro. Göreve geldiğimiz günden bugüne ödediğimiz para ise 1 milyar 100 milyon liranın üzerinde. Ortalama günde 1,2 milyon liralık bir ödeme yaptığımız anlamına geliyor. Biz borçları öderken diğer taraftan da ağır faiz yükü ve kur farkından kaynaklanan sorunları da çözerek kulübümüzün bir batağın içerisine girmesini engelledik. Bunları yapmamış olsaydık ve eski anlayış devam etmiş olsaydı borcumuz maalesef 2 milyar liranın üzerine çıkacaktı. Bu şekilde bir ekonomik istikrarla devam ettiğimiz sürece 7 yıl sonra borçsuz bir Trabzonspor olacağını ümit ediyoruz. Bu Trabzonspor camiasının gücüdür, Trabzonspor ailesinin hep birlikte başardığı seferberliğin ürünüdür."

Son olarak Alexander Sörloth'u Leipzig'e gönderen Trabzonspor'un transferlerden büyük gelir elde ettiğini vurgulayan Ahmet Ağaoğlu, "Göreve geldiğimizde Trabzonspor'un futbolcu üretecek, yetiştirecek, değerleyecek ve satacak bir kulüp olması gerektiğini vurguladık. İlk günden beri de bu çizgide devam ediyoruz." dedi.

Ağaoğlu, 2,5 yılda 38 futbolcuyu kadrolarına kattıklarını, bu futbolcuların tamamı için yaklaşık 13,2 milyon avro bonservis bedeli ve 3,7 milyon avro menajerlik ücreti ödediklerine dikkati çekerek, "Yine bu süreçte Alexander Sörloth, Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz, Juraj Kucka, Okay Yokuşlu, Bero ve Castillo gibi isimlerin bonservis bedeliyle satışını gerçekleştirdik. Bu transferlerden kulübümüz 44 milyon 300 bin avro gelir elde etti. Yani harcadığımızın 2,5 katı bir gelir elde etmişiz. Bu süreçte Süper Lig’de iki sezonda da şampiyonluk yarışı verdik, Türkiye Kupası'nı müzemize götürdük. Diğer kulüplerin aynı sürede yaptığı transferlere, harcadığı paralara ve elde ettikleri puanlar ile gelirlere bakarsak, Türkiye’de bu anlamda en başarılı kulüp olduğumuzu söyleyebiliriz." şeklinde konuştu.

- "300 milyon liraya yakın gelir kasamıza koyduk"

Zorlu süreçlerden geçtiklerini anlatan Ahmet Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Görev süremizin hemen başında ödenmemiş futbolcu maaşları, Çin'den Amerika'ya kadar biriken bonservis ve menajerlik ödemeleri, UEFA, FIFA ve TFF'deki dosyaların yanı sıra pek çok ekonomik çıkmazla ve sorunlarla karşı karşıyaydık. Sloganımızda olduğu gibi yan yana, biz bize büyük bir mücadelenin içine girdik. Doğru planlama ve doğru adımlarla hemen hemen tüm gelirlerimizde yüzde 50'yi aşan bir artış sağladık. Yaklaşık 140 milyon liradan fazla sponsorluk geliri elde ettik. Bu sezon bilet, kombine, forma ve maç günü gelirlerimizde büyük bir düşüş yaşansa da geçtiğimiz sezonlarda yine 150 milyon lirayı aşan bir ticari gelir sağladık. Neredeyse 300 milyon liraya yakın geliri kasamıza koyduk."

Ahmet Ağaoğlu: Biz bir söz verdik...

- "Stabil bir ekonomiye kavuşmamızı sağladı"

Ağaoğlu, Trabzonspor Kulübü'nün her alanda değer kazandığını belirterek, "Gerek kulübümüzün tüzüğünde, 'Genel kurulda onaylanan bütçenin yüzde 10'unun üzerinde yapılan harcamalardan yönetim kurulu şahsen sorumludur' şeklinde yaptığımız değişiklik, gerekse uyguladığımız mali disiplin ve Bankalar Birliği ile gerçekleştirdiğimiz yapılandırma kulübümüzün stabil bir ekonomiye kavuşmasını sağladı." dedi.

Ağaoğlu, 6-7 aydır futbolcusuna ödeme yapamayan Trabzonspor'dan gününden önce ödemelerini gerçekleştiren ve günden güne değer kazanan bir Trabzonspor'a geldiklerine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Haliyle bu durum tüm ekonomik verilere yansıdı. Göreve geldiğimizde 164 milyon lira olan Borsa İstanbul’daki değerimiz bugün itibarıyla 1,2 milyar lira. Türk lirası bazında 1 milyar liralık bir artış, avro bazında ise 100 milyon avrodan fazla bir değer kazanmışız. Sadece borsada değil, sahada da değerlenen bir Trabzonspor yarattık. Sörloth'un satışından önce 86 milyon avro ile Türkiye'nin en değerli kulübüydük. Her ne kadar ikinci sıraya gerilemiş olsak da yeni transferlerimizin performansıyla yeniden Türkiye'nin en değerlisi olacağımıza eminim. Geçtiğimiz yıllarda 35-40 milyon avro bandında kadro maliyetiyle 60 milyon avroluk bir değere ulaşıyorduk. Bugün 15 milyon avroluk bir kadro maliyetimiz var ve 80 milyon avroya yakın bir piyasa değerimiz bulunuyor. Aynı zamanda sahada da harcamalarımıza oranla daha yüksek başarılar elde ediyoruz. Hem sahada hem kasada hem masada güçlü bir Trabzonspor hedefine doğru hızla yürüyoruz."

- "Sabrın sonu selamettir"

Yine herkesin konuşacağı, tüm spor kamuoyunun Trabzonspor'u takip edeceği bir sezon olacağını ifade eden Ahmet Ağaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Flavio, Baker, Lewis, Marlon, Edgar, Diabate gibi isimlerle kadromuzu güçlendirdik. Talihsiz bir sakatlık yaşamasaydı Trondsen de takımımıza çok faydalı olacaktı. Tüm transferlerimizin hem Süper Lig'in hem de Avrupa'nın dikkatle takip edeceği isimler olacağına eminim. Şimdiden konuşulmaya başlandı bile. Mevcut kadromuza güçlü takviyeler yaptık. Biz taraftarlarımıza bir söz verdik, 'Trabzonspor'u her zaman yarışın içinde tutacağız' dedik. Bu sözümüzü de tutmaya çalışıyoruz. Ancak burada herkesin biraz sabırlı olması gerekiyor. Taraftarlarımız, camiamız ve bize gönül veren herkes sabırla Trabzonspor'un yanında olmalı. 'Sabrın sonu selamettir' derler. Sabredersek, sağ salim arzuladığımız limana ulaşacağımıza inanıyoruz."

Ahmet Ağaoğlu: Biz bir söz verdik...

Yorumlar (38)
Duzceli 4 hafta önce
Başkan seni seviyoruz..Bu kulübün başında hep sen ol..sen başkanlığı hakediyorsun..Sakın bırakma.. yoksa bu takım güme gider
Önder 4 hafta önce
Ağaoğlu çok iyi Trabzonspor u siyasetin kucağına koydu daha çok cırlarsınız 2010 2011 şampiyonu Trabzonspor diye UEFA dan alınan cezayı neden yediniz onu söyleyin vizyonmuş yalamaya çevirdiler güzelim takımı ama bu zihniyeti sizin gibiler alkışladıkça övdükçe sinir adamı boğuyor.
fırat 4 hafta önce
Önder Trabzon son 2 sene hariç zaten patlak kamyon lastiği gibiydi. Gelen çarçur giden çarçur. Hoşaf oyuncular gelsin, ismi olan cismi olmayan adamlar vs. Ahmet Ağaoğlu vizyon koydu hedef koydu. Hata olabilir ama yıpratmaya lüzum yok. Burası İspanya değil futbol belli lig belli. Adama destek şart.
davut 4 hafta önce
Tüccar değil başkan istiyoruz. Lütfen istifa edin.
Önder 4 hafta önce
Düzceli sen bi camdan bak bakalım kar yağıyomu. Bu işlere fazla kafa yorma sen kamyon tekerimiydi gümlicek Trabzonspor.
adnan 4 hafta önce
ts yide sehride akp mhp batirmistir cokmus batmis hic bi fabrikasi olmayan futbolda sike kunpasla yok edilen sehir ve kulup milliyetcilik muslumanlik trabzonun dusmanidir
tSLİM 4 hafta önce
Evet eskiden hep şampiyon oluyorduk ya:)))
Araklılı 4 hafta önce
Arkandayız başkan sen bu kulübün son umudusun senden öncekiler başta olsaydı kulübün kapısına çoktan kilit vurulmuştu.
KALYONCU 4 hafta önce
Afobe'yi saymayı unutmuşsunuz başkan. Ama Afobe ve Baker'in satın alma opsiyonunun olmaması sezon sonu başınızı bayağı ağrıtacağı gözüküyor birde İstanbul kulüpleri bu futbolcuları satın alma opsiyonları yoluyla kiralık alırsalar millet bize her tarafı ile güler İstanbul külüplerinin alt yapısı oldunuz diye
DUMANOĞLU 4 hafta önce
SİZDEN POPULİST AÇIKLAMALAR DIŞINDA ÇOK DAHA KULÜP GERÇEKLERİYLE ÖRTÜŞEN BU TİP AÇIKLAMAR BEKLİYORUZ. ZİRA ŞAMPİYONLUĞA BU KADAR YAKLAŞTIĞIMIZ SEZON İLE BEKLENTİMİZ HALİYLE ARTTI ANCAK 2 SENE ÖNCEKİ TAKIMIN DURUMUNU DA UNUTMADAN YENİDEN YAPILANMAYA FIRSAT VERMEMİZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM. O DA İZLEDİĞİNİZ POLİTİKAYA OLAN İNANCIMLA. SOSA NIN YAŞI İTİBARİYLE TAKIM EKONOMİSİNİN ÇOK ÜZERİNDE BEKLENTİSİ YERİNİN DOLABİLECEĞİNE İNANDIĞIM NOVAK DAHİL BU İSİM İÇİN ÇOK DA ÜZÜLMEMİŞTİM. UĞURCAN VEYA SÖRLOTH TAN BİRİNİN DE GİDEBİLECEĞİNİ TAHMİN EDİYORDUK Kİ BİRİ GİTTİ DİĞERİ DE ŞÜPHELİ. GİDERSE DE TAKIM YENİ TRANSFERLERİ İLE YARIŞMACI KİMLİĞİNİ KORUYACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. YALNIZ DÜNYA EKONOMİSİNİN BÖYLESİ ETKİLENDİĞİ DÖNEMDE FENER GİBİ KURAL TANIMAZ BİR ŞEKİLDE YA HERRO YA MERRO DİYECEK BİR MALİ DURUMUMUZ YOK. KOÇ BÜYÜK BİR KUMAR OYNUYOR ŞAMPİYONLUĞU KAZANSA DAHİ BİZİMLE AYNI KADERİ YAŞAYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. YA DA NORMAL ŞARTLARDA YAŞAMALI. HATTA BUGÜN YAŞAMALI. NEYSE GELELİM SÜRECİN NASIL GELİŞECEĞİNE SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK TEMELDE ISRAR EDEREK SAHA İÇİ TÜM AKTÖRLERE SAHİP ÇIKARAK ÖZELLİKLE GENÇ OYUNCULARIMIZI YÜREKLENDİREREK BU GİRDAPTAN PEKÇOK TAKIMDAN ÖNCE ÇIKACAĞIMIZA İNANIYORUM. SONRASI DA TRANSFERDE YİNE TERCİH EDİLEN BİR TAKIM HÜVİYETİNE KAVUŞACAĞIZ. ÖZELLİKLE YERLİ TRANSFERLERDE İSTANBUL MAAŞ ÖDEYEMEYEN KLÜPLERİNDENSE ZİRVEYİ KOVALAYAN EKONOMİSİ DÜZGÜN BİR TRABZON BİR GEÇİŞ TAKIMI OLARAK TERCİH EDİLECEKTİR. SON OLARAK EN BAŞINDA SÖYLEDİĞİM GİBİ ŞU OYUNCUYU TRANSFER EDECEK PARA BASILMADI, YOK ONU ŞİMDİ ALACAĞIMA PARAYI BANKAYA KOR ŞU KADAR FAİZ ALIRIM VB. KURUMSAL CİDDİYET UZAK DEMEÇLERİ TERK EDELİM DERİM. TÜM PAYDAŞLARA SELAMLAR...
Ahmet Can 4 hafta önce
Sattığınız bu isimlerden sadece sörloth sizin zamanınızda alınıp satılabilen oyuncu oldu. O da zamanında yaptığınız yanlış sözleşme ile büyük bir kazancı kaçırdınız. Bunun dışındaki futbolcuları ya tazminatlı yada bedava gönderdiniz. Gönderdiğiniz futbolcuya talip olan hiç bir süper lig takımı çıkmadı. Yaptığınız onlarca boş transfere gereksiz bir sürü para ödediniz. İki iyi stoper bulamadınız iki senede. Yine oyunu iki yönlü oynayabilen kaliteli bir ön libero yine iki senede bulamadınız. En basitinden yakın örnek plaza yı kim önerdi size ve 700 bin euro bu futbolcuya nasıl verdiniz ve bu futbolcu geldiği takımdan yıllık ne kadar alıyordu. Bence transfer politikanızı değiştirin. Yine yakın zamanda balıkesirden aldığınız futbolcuyu yine balıkesirspora kiralık gönderme mantığı nedir. Taha lar fıratcanlar ahmet tepe ler ne zaman futbolcu olacak.
DUMANOĞLU 4 hafta önce
bu yönetim döneminde alınan zargo gençlerbirliğinde oynadı, ivanildo rize deydi geçen sene, doğan ı yine rize aldı, zeki yavru yu yine denizli almıştı, guilerme göztepe ile anlaşmak üzere, bugün beğenmediğiniz hüseyin türkmen in ver eline versen sergen in beşiktaş ı havada kapar. hatta ligin en çabuk stoperi olarak 24 yaşını da baz alarak terim de en azından kadrosunda ister. bir ara güneş dönemi beşiktaş nabız yoklamadı mı? sörloth u zaten sen yazdın, ekuban ve nwakaeme bu dönemin transferleri değil mi? vurun abalıya kültürü ile bir yere gelemeyeceğimiz aşikar. yanlış transfer tercihlerini en aza indirebileceği maddi olarak eli güçlendiğinde daha doğru hamle yapabileceğine inanıyorum. kendi gerçeklerimizi göz ardı ederek değerlendirmelerin bize bir faydası yok.
Önder 4 hafta önce
Başkan biz 36 senedir sabrediyoruz biz bugünlere sabrede sabrede geldik ama şunuda unutmayın sabırımızı fazla zorlamayın birde ödediğiniz borçlarınızı bize anlatacağınıza UEFA ya anlatabilseydinizde ceza almasaydıkda bu kadar para sattığın topçulardan aldın UEFA maçlarından elde ettiğin gelirler sana kar kalırdı yanlışmıyım
MNTKI 4 hafta önce
Sevgili Başkan, sus artık(!) bu tüt açıklamal
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@