7m


7m

hyundai

Ağaoğlu: TFF talimatları uygulamazsa karşısında bizi bulur

Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu önemli açıklamalarda bulundu

Trabzonspor 30.11.2019, 11:03 30.11.2019, 12:07

Haber61 Haber Servisi

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Olağan Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu şöyle konuştu;

Mali faaliyetlerimiz içerisinde ön plana çıkan kamuoyunda uzun süre kalan tam anlamıyla anlaşılamayan yeniden yapılandırmayı ana hatlarıyla anlatmaya çalışacağım. Yeniden yapılanma geçen yıl bankalar birliği başkanı, futbol federasyonu başkanı ve süper lig kulüpleri başkanlarının toplantısıyla gündeme geldi. Kulüplerin bilançolarından borçların ödenmesinin mümkün olmadığından hareketle TFF’nin lisans talimatını devreye sokmasıyla borçları yeniden yapılandırmasıdır.


Kadro maliyetini 37-38 Milyon’dan 17-18’e indirdik. Gelir artırıcı önlemler almaya başladık. En önemli kaynak kulüpler için futbolcu satışları, forma kombine ürün satışları, sponsor satışlarıdır.  Herhalde son 10 yılın en çok sponsor gelirlerini elde ettik. Bankalar birliğinin yeniden yapılanması bir anlamda yeniden borçlanma gibi algılandı. Bu futbol ailesine olan borçların ödenebilirlik programına alınmasından başka bir şey değil. Ancak futbol federasyonunun lisans talimatını da devreye alması gerekiyor. Çünkü talimatlar uyarınca kulüplerin gelir gider dengeleri kontrol ederek bir bütçe belirlenecekti kulüplere Aynı UEFA’daki gibi. Zaten TFF önceki dönemde UEFA’ya da taahhüt etti. Sizin mali fair play talimatlarınızı ülkemizde lisans talimatı olarak uygulayacağız diye. Gelir gider dengesi göz önüne alındığında gelirimizin 5 katı borcumuz vardı. Bu nedenle en alt limitten bize harcama bilançosu verildi. Gelir arttıkça içeriye nakit girdikçe bu oranlar yukarıya çıktı. Bunu da ilk başaran biz olduk. Seyirci hasılatları, ürün satışları ve futbolcu satışlarıyla içeriye çok ciddi bir girdi sağladık. Burada önemli derecede borç kapandı ve harcama limitlerimiz 88 Milyon TL’den 140 Milyon’lara çıktı . Bu anlaşmayı ilk biz imzaladık. UEFA’nın talimatlarını ihlal ettiğimiz için, taahhüt ettiğimiz 5 Milyon Euro bütçe açığına rağmen 55 milyon Euro ile gidince disipline sevkedilmiştik. Ancak yaptıklarımızı anlatınca, gelirlerin ciddi olarak arttığını, kadro maliyetinin düşürüldüğünü, takımdaki futbolcuların çoğunluğunun alt yapıdan geldiğini anlattık. UEFA bizi şartlı olarak Avrupa kupalarına aldı. 


Kısacası bu bir yeniden borçlanma değil. Bunun şartları şu ilk 2 yıl sadece faiz ödeme. 5 yıllık sistem bunu gerektirdiği için 5. Seneye bir balon ödeme koyuldu. 5. Senenin sonunda borç yeniden yapılandırılacak. Ama genelde 10 seneye yayılmış olarak düşünülürse daha akılcı olur. Bu arada yabancı birim olan borçlanmalar TL’ye çevrildi. Şuan hiçbir şekilde dolar veya Euro borç yok. O gün itibariyle 900 Milyon TL civarındaydı. Bu borçlar sadece futbol ailesine olan borçları kapsıyor. Bunların içinde futbolcu alacakları, menajerlere olan borçlar ve kulüplere olan borçlardır. Mesela yöneticilere olan borçlar bunları kapsamıyor. Bir çok takım bunun büyük sıkıntısını yaşadı.


Mesela Yusuf Yazıcı’nın transferinde Trabzonspor’un kasasına veya başka bir yere paranın gitmesi mümkün değil. Önce bankalar birliğine gidiyor. Gelirin yüzde 70’i borç ödemeye yüzde 30’u kulüp harcamalarına bırakılıyor.


Bir kulübünün bankalar birliği tarafından kontrol etmesi tabi ki hiç hoş değil. Ama bu duruma ne yazıkki biz getirdik. Yeniden yapılandırma kendi kendine disipline edemeyen kulüpleri disipline eden bir uygulama. Türk futbol tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Paranın hiçbir yere kaçma şansı yok. Ocak ayında lisans talimatı yürürlüğe girecek. Uyan kulüpler yoluna devam edecek. Uyamayan ceza neyse onu çekmek zorunda kalacak. Biz kendimizi mali ve idari olarak disipline ettiysek, bile bile o kuralları ihlal eden kulüplerin ısrarı neticesinde karşılarında en büyük direnci gösterecek kulüp Trabzonspor olacaktır.


İki açıdan önemli ben bu disipline uyuyorum. Verdiğim savaş zirve savaşı.  Benim yarıştığım takım limitlerin dışına çıkmış durumda. Bu talimatların 1 yıl daha ertelenmesi büyük bir haksızlık ve adaletsizlik doğurur. Adaletsizliğin önünü açan bir uygulama olacağı için masada da TFF ile mücadele edeceğiz. 


Söz verdiğimiz üzere , futbolun gerçekleri, ekonomi doğrultusunda yönetmeye çalışıyoruz. Çok olağan üstü şeyler yapmadık onu ifade edeyim. Sadece kulübün, ekonominin ve sporun doğrularını yapmaya çalıştık. Ekonominin doğrularını kulübün gelirlerini artırarak giderleri azaltarak bu noktaya geldik. Kulüp tarihi içerisinde son on yılda ilk kez kulüp ilk çeyrekte kar açıkladı. Trabzonspor’un İMKB değeri geçen yıla göre yüzde 350 oranında arttırarak 490 Milyon TL gibi bir değere ulaştı. Futbolla alakalı herkesin övgüyle söz ettiği rakamları yakaladık. Türkiye genelinde seyirci ortalaması yüzde 9 artarken Trabzonspor’unki yüzde 25 arttı. Yanılmıyorsam seçimli genel kurulda şunu söylemiştim; yapacağımız her çalışmayla Türk futbol ailesine örnek olmaya çalışacağız. Trabzonspor’a yakışan bu. Biz Trabzonspor sayesinde bu aile içerisinde her zaman başımız dik dolaştık. Bizden sonra gelecek nesile de böyle bir borcumuz var bizim.


Passolig’in yaptığı kadın taraftarlara satılan passolig sayısında Trabzonspor 3. Sıradaydı. Ben buna itiraz ettim ve daha sağlıklı bir çalışma istedim. Ve 3 hafta boyunca araştırma yapıldı Trabzonspor 1. Sırada çıktı.


Trabzonspor gelirlerinin UEFA gelirleri haricinde gelirlerini yüzde 35 arttırarak en çok arttıran Trabzonspor oldu. Giderlerini en keskin şekilde düşüren tek kulüp Trabzonspor. Bir defa kendi altyapısından yetiştirdiği bir futbolcuyu yurtdışına rekor bedelle gönderen kulüp Trabzonspor. Bu devam da edecek. 


Aile bütçesinden kısıp forma, kombine alan, kulübe katkıda bulunan , kulübe gönül vermiş milyonların hakkını koruyacağız. Bizi bugünlere getiren başımız dik gezmemizi sağlayan, bize bu gururu kimliği veren kulübe hizmet etmek boynumuzun borcudur. 


Mali genel kurulun aralık ayında yapılması çok mantıksız. Bütçemizi mayıs ayında göreceğiz, o nedenle mayıs ayında yapılması daha mantıklı ve daha gerçekçi. Şuan itibariyle sizlere sunduğumuz bütçe gerçeklere en yakın tahmini bütçe.  
 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@