Ağaoğlu'ndan Sörloth ve transfer açıklaması

Ahmet Ağaoğlu, Sörloth'un transferi sonrasında açıklamalarda bulundu

Trabzonspor 22.09.2020, 18:00
Ağaoğlu'ndan Sörloth ve transfer açıklaması

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Alexander Sörloth'un Leipzig'e gidişi ve bordo - mavili ekibin transfer politikası için TRT Spor'a açıklamalarda bulundu.

Ağaoğlu şöyle konuştu

"BONSERVİSİ ŞARTLARA BAĞLIYDI"
Neden bu oyuncunun bonservisini alamıyorsunuz diyorlardı. Şartlara bağlıydı, sözleşme bu şekildeydi. Oyuncunun 9 milyon euro buy-out maddesi vardı. Oyuncu, 9 milyon euro getirdiği takdirde herhangi bir kulübe kendi inisiyatifi doğrultusunda gidecek. Bizde göstermiş olduğu performans hemen hemen bütün Avrupa kulüplerinin dikkatini çekti. Ciddi şekilde Tottenham, Lyon ve Leipzig ilgilendi. Oyuncu baştan beri Bundesliga'da oynamak istediğini, Leipzig'in kendisi için doğru bir platform olacağı konusunda ısrarcıydı.

"PALACE'TAN ÇOK BASKI GÖRDÜK"
Crystal Palace'tan çok baskı gördük. 16-17 milyon euroluk bir teklif geldiği zaman 'Verelim, verelim' dediler. Önümüzdeki sezona kaldığı zaman bu iş her iki kulüp de hem Trabzonspor hem Palace zararlı çıkacak şeklindeydi. 17 milyon euro realist bir rakam değildi. Ciddi şekilde direnç gösterdik. Gelmiş olduğumuz noktada 20+2 milyon euro her üç kulübün ortaklaşa imzaladıkları bir sözleşmeyle bugün itibariyle hayata geçti. Bu satış sonrasında da 22 milyon euro'nun üstündeki rakamın %20'si Trabzonspor ve Palace'a ödenecek.

"TRABZON'U LEIPZIG'E BENZETİYORUM"
Trabzonspor'u, Leipzig'e benzetiyorum. Yetiştirdiği oyuncuları, büyük paralarla başka kulüplere satan bir yapısı var. Başka transfer söz konusu olursa yüksek rakamlara gitmesi olası. Önümüzdeki dönem için Trabzonspor'a artı bir katkı sağlayacak. Burada önemli olan insanların değerlendirmesi gereken konular.

"GELDİĞİNDE TEPKİ VARDI"
Bir tanesi geçen sene çok büyük tepkilerle, yazıldı çizildi bunlar. İnsanlar, sadece o düşüncelerini ifade etmiyorlar. Sosyal, yazılı, sözlü basın üzerinden adı sanı olmayan 1 gol 1 asistten başka bir şey yapmayan oyuncuyu aldınız dediler. Oyuncunun Trabzonspor'a gelmemesi için çok çaba sarfedenler vardı. Trabzonspor araştırdı, buldu, geliştireceğine inandığı bir oyuncuyu kadrosuna kattı. 375 bin euroluk bir yatırım, 1 sene sonra 11 milyon euro'ya döndü. Bunu her zaman başaramayabilirsiniz. Sistem bu olduğu ve ısrar ettiğiniz takdirde, sistemi layıkıyla uyguladığınız takdirde başaramamanız mümkün değil. 2 oyuncuda 1, 3 oyuncuda 1 olur ama olur. Trabzonspor'un 3 sezonda harcadığı paradan fazlasını kazandırarak gitti. Çok iyi bir oyuncu, çok iyi bir karakter, iyi bir profesyonel. Kendisini geliştirmekten başka bir şey düşünmeyen, büyük hedefleri olan bir oyuncu. Leipzig kulübünde de başarılı olur, kendisini çok daha üst noktalara taşır. İnşallah Leipzig, Palace ve Trabzonspor da kazanır.

ABDÜLKADİR VE UĞURCAN
"Abdülkadir ve Uğurcan'a teklif var mı?"

Herhangi bir oyuncumuza gelecek tekliflerle alakalı olarak yönetim kurulunun belirlemiş olduğu transfer ücretinin dışında veya altında bir rakamla bir kulüp gelirse bu sezon için artık mümkün değil. Sörloth görüşmeleri 5 hafta sonunda neticelendi. Kimse fazla para vermek istemiyor. Oyuncuyu satmak isteyen kulüp, kendi kafasında belirlediği ücretin altında göndermek istemiyor. Yusuf'ta da, Sörloth'ta da böyle oldu. Bundan sonra bir teklif olursa, yine böyle tablo olacak ve zaman alacak. Trabzonspor'un düşündüğü rakamları, bir kulüp masanın üzerine koyarsa düşünülür, görüşülür.

"TÜRKİYE'DE BAŞKA ÖRNEĞİ VAR MI?"
Dönüp baktığımız zaman Leipzig de kendi forvetini Chelsea'ye sattı, sattığı forvetin yerine Trabzonspor'dan Sörloth'u aldı. Bizim şu anda sözleşme noktasına geldiğimiz 2-3 futbolcu var. Biz bunlarla meşgulüz. Alexander Sörloth transferi değerlendirilecekse, ismi olmayan bir futbolcunun yeteneklerini keşfeden, o oyuncuyu kadrosuna katan, o oyuncuya kendini geliştirecek bir platform hazırlayan ve oyuncuyu da zirveye çıkaran, karlı bir şekilde satan. Kovid olmasa yüzde 30-35'lik gerileme olmasa, bu rakam 30'ların altına düşmezdi. Böyle şanssız bir döneme denk geldik. Sportif olarak yararlandıktan sonra ekonomik olarak kulübe katkıda bulunan bir proje olarak değerlendirilirse sağlıklı olur. Türkiye'de bunun başka bir örneği var mı, bilmiyorum. Kiralık alıyorsunuz, bonservisi sizde değil, aldığınız bedelin 35 katı rakama satacaksınız. Hatırlamıyorum, bilmiyorum.

"BİZİM ALACAĞIMIZ OYUNCULAR..."
Bizim transfer edeceğimiz oyuncular, ya kiralık satın alma opsiyonlu Ekuban ve Sörloth gibi ya da Nwakaeme gibi çok düşük ve yıllara yayılan bir bonservis ödemesi gibi. Oyuncuyu aldığımız zaman 1 senede bonservisini ödeme durumumuz yok. Sanki kiralıkmış gibi 3-4 sene içerisinde bonservisini ödeme üzerine transfer politikamız var. 2-3 oyuncuda yapılan görüşmeler bu paralelde. Ya satın alma opsiyonlu 2 sene kiralık, bonservis ücreti varsa kira öder gibi 4 seneye yayarak ödeme yapacağımız transferler.

"SÖRLOTH MUTLU AYRILMADI"
Alexander Sörloth mutlu ayrılmadı. Ne kadar profesyonel olursanız olun, oyuncunun kulüple bağı ne kadar güçlü olursa bu herkesi üzer. Taraftar da üzülmüştür. Bugün hiçbir kulüp hiçbir zaman kişiler ile kaim değildir. Dün Alex geldi, bugün Afobe, Baker geldi. Dün Sosa vardı, bugün Baker var. Birisi gidecek, birisi gelecek. Önemli olan giden ve gelenlerin sportif ve finansal anlamda yapmış olduğu katkılardır. 3 sene önce Trabzonspor'un transfer politikası farklıydı. Şimdi çok daha farklı bir ekonomik politikası var. 185 milyon euroluk borcu, 2.5 sene içerisinde Alex'in satışıyla birlikte 95 milyon euro çekti Trabzonspor. 2016/2017 ve 2017/18 senelerinde 101 puan toplayan Trabzonspor, son 2 sezonda 129 puanla ligdeki sıralaması ikinci sıraya kadar tırmandı.

Yorumlar (33)
Slayer 1 ay önce
Bu takım 2 senede kapısına kilit vurulmaktan bu noktaya geldi. Bu başkana sahip çıkmazsa başka sahip çıkacak başkan yok taraftar bunu bilmeli. Sen ve Eddie Newton uzun yıllar takımın başında kalırsanız oturtacağımız sistemle önümüzdeki yıllarda önce şampiyonluklara ambargo koyup sonra Avrupa'da başarılar elde edebileceğimize inanıyorum.
Faroz61 1 ay önce
Hayal kurma haci abi hangi kadroyu oturtmaktan bahsediyorsun unal hocayla olan transferlere katkisina bak unaldan sonraki transfere ve takima katkisina bak her sene kadro bozulup yeni kadro dizilmez bunu 5 yasindaki cocuk bile bilir girecegiz takim bu sene ilk 5 e oynarsa basari yine hakem der aglariz maci kazanmak icin bi basarimiz olmaz hakrm hatasinda aman hakem deriz aglariz nasil olsa tesellimiz bu hep buna alistirdilar
Necati yılmaz. 1 ay önce
Yolu açık olsun kral şörlot un bu taraftar onu unutmayaçak bizlere sevinç ve mutluluk yaşattı yeni takımında başarılar diliyorum.Başkanımıza teşeklür ediyoruz.
Orhan 1 ay önce
Uğurcanıda 15 milyon € Ya sat başkan,
Adamım değeri varken satın,zamanında Onur için de çok teklif geldi elimizde patladı.
Corona 1-2 yıl daha devam eder
Bütçeler daha da daralır
Kimseler sonra bu paralarıda veremez
Serhat 1 ay önce
Şimdi sen böyle diyosun ve yorumun da çoğunlukla beğeniliyor ya yarın bir gün uğurcan satılsın üstüne kötü sonuçlar gelsin bu sefer herkes başkan hani sadece bir adam gidecekti takımı dağıttın diye sitem edecek. Ve benim anlamadığım tamam bence de uğurcan satılsın bi daha bu paraları görebileceğimizi sanmıyorum hele takım kötü giderse ama neden taraftarımız uğurcanın yerinin kolay dolacağına inanıyor anlamıyorum. Erce yan toplarda inanılmaz sıkıntılı ve uğurcan gibi kaleyi kaplayamıyor. Kesinlikle erce uğurcanın yerini dolduramaz ama dediğim gibi yirmi milyona yakın bir teklifi de bir daha zor görürüz bence. O yüzden değerlendirilmeli
61 1 ay önce
BAŞKAN bravo,maalesef şaibeli tff mhk eğer ts un şampiyonlugunu gasp etmeseydi çok daha kazançlı olurdu ts ,kadro dağılmazdı gelirler çok olurdu...ülkedeki bu tff mhk , ts a çok büyük zarar veriyor yedikleri hak bini aştı.
nadi61 1 ay önce
sayin baskan hepsi dogru..ama tek sorum??okadar maddi durumu düzeltiysek neden avrupadan ceza yedik??tek anlamadigim bu..belkide abrupa bize bir haksizlik yapti onun icin belkide bunda günahiniz yoktur..
Ts61 1 ay önce
Büyüksün başkan. Başkanı iki üç çakala yedirmeyelim. Sonuç ne olursa olsun başkan doğru işler yapmaya devam ediyor. Kulübe zarar verecek bir şey yapmazda. Baskanina sahip çık Trabzonlu.
Bayram Yılmaz 1 ay önce
Ağaoğlu Allah senden razı olsun.
Teşekkürler.
Davut 1 ay önce
Lütfen istifa edin. Tüccar değil başkan istiyoruz
davut 1 ay önce
Benim taraftarlığımı sorgulayan arkadaş; benim dediğim şeye cevap bu mu? Bütün önemli oyuncuların gitti kimi aldın? Tüccar kafası bu. Sen kendi tuttuğun takıma bak madem meraklısın bu işlere.
? 1 ay önce
kimi mesela :))) söyle bakalım bi isim......3 yıl önce gelseydiler ya keşke :))))
Trabzonlu 1 ay önce
Davut biz işi bilen başkan istiyoruz Ağaoğlu bu şehrin de takımın da son şansı sen tüccar gözüyle bakıyorsan İstanbul takımlarından birini tutabilirsin senin gibi taraftarı da biz istemiyoruz düşün yönetimin ve başkanın yakasından!
Tursun 1 ay önce
Nasıl bir başkan mesela sadri ş. Gibi şikeci başıyla kanka olanmı iho gibi seçim otobüslerinde oy toplayanmı yoksa muharrem u gibi futboldan aşırıderecede anlayan ve transferi çok iyi bilwnmi insanları eleştirin ama iyi bişey yaptı 4 milyon bir kardan zarar var burağın gelen parası gibi yine gelecek alkışlamak lazım bu arada yaptıkları transferler planlama kötü olabilit ama bu hetşey bitti anlamına gelmez bu sene yine gülebiliriz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@