7m


7m

hyundai

Abdullah Avcı: “Şampiyonluk bir sonuç, esas süreç bundan sonra”

Abdullah Avcı açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor 23.05.2022, 20:47 24.05.2022, 00:29
Abdullah Avcı: “Şampiyonluk bir sonuç, esas süreç bundan sonra”

Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı yayıncı kuruluşta açıklamalarda bulundu.

Abdullah Avcı şunları söyledi;

TAKIMININ GÜÇLÜ GÜÇSÜZ YANLARININ ANALİZİNİ YAPTIK

Futbol takımının güçlü güçsüz yanlarının analizini yaptık. Hayat bazen risk almayı ve sonuç ne olursa olsun seni tercih eden kulübün Trabzonspor oldu. Trabzonspor teklifi Bodrum‘da suyun kenarından seni kaldırabiliyor. Trabzonspor’un bir ağırlığı vardı. 2.,3. olduğunda bile itibarsızlaştırma olabiliyor. Bir analizdi. Ertuğrul Doğan’a teşekkür ediyorum. 4. Görüşmede transferimin gerçekleşmesi konusunda bana Trabzonluluğunu gösterdi. Trabzonspor’da beklenti yüksekti ve analizlerimizi yaptık. Bizim öncelikle sonucu alıp sonra oyunu değiştirmemiz gerekiyordu. Adım adım oyunu geliştirmekti amacımız ve devre arasına kadar böyle geldik. Oyuncular güzel cevap verdiler. Hemen yollarımı ayırdığım oyuncular oldu. Devre arasında kattığımız oyuncular oldu. Takım savunması oturmaya başladı.

HÜCUM OYNARKEN DE SAVUNMA GÜVENLİĞİNİ ALABİLİRSİN

4 yıllık bir süreç var. Ünal Karaman var, Hüseyin Çimşir var. Ünal Karaman şampiyon olduğumun ertesi günü beni aradı. Akım savunmasını doğru yapıyorsan, hücum oynarken de savunma güvenliğini alabilirsin. Bu takım adım adım hem oyun organizasyonu gelişti. Hem de oyunculara dokunuşlar başladı. O takım 14.lükten çıkıp 4.lüğe geldi. Trabzonspor her zaman yarışır. Varlığımı hissettirmek için yarışta bende olmak istedim. Trabzonspor ne kadar zayıfta göründe sahaya çıktığımızda forma gücü bize hissettirir demişti bir oyuncum.

SEZON BAŞINDA HERŞEYİMİZ HAZIRDI

Sahadaki oyun organizasyonuna kendim ekibimle çok güveniyoruz. Ligi de iyi tanıyoruz bazen uygularsın karşılığını alamazsın. Çok tekrarların olursa sonucu alırsın. Çok dibe vurduğumuz bir oyun olmadı. Mart ayında şampiyonluk havası geldi. Martta olamayız Nisan’da oluruz dedim Nisan’da olduk. Sezona başlarken takımlarına kamp yerleri, bazılarının transferleri teknik adamları belli değildi. Bizde her şey belliydi. Yüzde 85 transferleri yapmış durumdaydım. Takımın içindeki oyuncu grubunun karakterli ve iş ahlaklı oyuncu grubu. Bunu bozacak oyuncu varsa uzaklaştırdık. Bazıları kendi uzaklaşmak istedi.

O AN ŞAMPİYONLUĞU BEN İÇİMDE HİSSETTİM

İlk milli takım arasına 9 puan farkla girdik. Bu özgüvenini artırıyor. Galatasaray maçı oynadık. İlk Fenerbahçe maçı, yeniyoruz lider oluyoruz. 30 Haftadır Trabzonspor lider ve uzak puan farkıyla. Galatasaray maçı itibariyle şampiyonluğu ben içimde hissettim.

ŞAMPİYONLUK BİR SONUÇ, ESAS SÜREÇ BUNDAN SONRA BAŞLAYACAK

Biz sezon başından beri sakin, saha içinde kalan bir performans sergiledik. Ocak ayında şampiyon ilan edildik. Marta niye bitmedi diye üzüldük. Nisan’da şampiyon olduk. Dalgalanmalar olabiliyor. 8 sol bek 3 sağ bek savunmanın merkezi değişti. Hamsik gibi bir oyuncusu 2,5 ay kaybettim. Organizasyona oyuncuları kattık, bu bizi ayakta tuttu. 8 sol bek kullandım. Ömür’ü dahi kullandım. Bu stresleri yönetmek kolay değil. Biz kimseyi yaklaştırmadık bu sene. Şampiyonluk bir sonu. Esas süreç bundan sonra başlayacak.

HİÇBİR TEKNİK DİREKTÖR TEK BAŞINA TAKIMI ŞAMPİYON YAPAMAZ

Kulübümüz büyük bir kulüp ve iyi bir organizasyonları var. Hiçbir teknik direktör tek başına takımı şampiyon yapamaz. Ekibe çok önem veren biriyim. Bu işin ana figürü sahadaki oyuncu. Karakterde, kafada hayata bakış açısı değişik olanlar var. İyi organizasyon iyi oyuncu ama iletişimi koymadan buradan kalkman mümkün değil. Neyi neden yaptığımı açıklayarak başardık. Çok değerli oyuncular var, iyi insanlar. İş ahlakı olan, sorgulayan, dersine çalışan insanlar.

UĞURCAN’IN ÇOK ÜSTÜN BİR PERFORMANSI VARDI

İyi bir takım savunmasına bağlayabiliriz. İyi yaparsan kaleciye iş düşmeyecek. Bazen kaleci devreye girecek. Uğurcan’ın çok üstün bir performansı vardı. Organizasyon bizi ayakta tuttu. Bu oyunda çok dengede gidemezsin. İnişler çıkışlar olabilir. Hep oyunun içinde kalan bir Trabzonspor vardı. Sürekli baskı olmuyor. Oyuncularda duygu değişiklikleri olabiliyor. 

HAMSİK 

Marek ismi gelince, “olur mu?” dedim. Yazın konferans yaptık. Kendi oyun planlarından bahsettim. Odamda duvarda boş çerçeve vardı, “Bunu gel beraber dolduralım” dedim. Kendi de Napoli’de şampiyonluğu birkaç kere son anda kaybetti. Geldiğinde Riva’da toplantı yaptım. Hemen hemen aynı şeyleri istedik. Merkez orta sahadan bunu istiyorum. Eğer istediğim cevabı alırsam bu beni mutlu eder. Burada Kadıköy’de Fenerbahçe maçından sonra bir ifade kullandım. Merkez orta sahada Siopis oynuyor. Marek olsaydı, başka hikayeye dönüşecek. Hızlı düşünme, kontrol pasları. Berat’a demiştim. Paçasından tutarım, yanından ayrılmam demiştim. Her şeyiyle örnek olabilecek bir profesyonel. Fizyoterapisti ile gezer. Sabah önce o geliyor. Antrenman öncesi çıkar. Hazırlığını yapar, salona girer, antrenmanını yüzde yüz yapar. Yemeğini yer, dinlenir çıkar. Böyle bir profesyonel. Bir şampiyonluk duygusunu bu kadar yoğun yaşayan birisi. Ben böyle bir oyuncuyla çalışmaktan son derece mutluyum. Hiç bir şeyden şikayet etmedi. Belki memnun olmadığı bir şeyler vardır, hiç bir şeyden şikayet etmedi.

BAKASETAS VE SİOPİS

Çok fazla istediği için, bir an evvel final yapmak için kendini kaygıya soktu. Her şeyi istiyor, maçı da koparmak istiyor. Bu bazen senin hızlı, telaşlı hareket etmeni sağlar. Bakasetas, burada süreci çabuk kapatmak istedi. Siopis, mahallenin enerjisi yüksek çocuğu. Antrenmanın enerji kaynağı, yorgun olanı yukarı çeker, böyle birisi. Bizden birisi. Onlar çok faydalı oldular.

DENSWİL

Denswille’de konuştum. Beğendiğim bir oyuncuydu. Beşiktaş’tayken almak istedim alamadım. Trabzon’a gittiğimde ismi geldi. Tamam dedim. Ben Sol bek oynamak istemiyorum dedi. Sürekli sol bek oynamayı sevmiyorum dedim. Pozisyon olmasını çok iyi biliyor. Devam etmek istiyoruz, o da kalmak istiyor. Kulübü ile görüşmeler devam ediyor. 

PERES

Edin’nin gelmesiyle Peres’in perfomansı şok arttı. Çok memnunum. “Sakın bek alma ben döneceğim” dedi giderken. 

DJANİNY

Ben gittiğimde Djaniny transfer olmuştu. Trabzon’a gideceğim belli olduğunda Alanya maçını TV’den izledim. Demim bu nasıl oyuncu. Sezon başında gitmek istedi. Ben dedim 6 aydır senle çalıştım. Bir başkasıyla 6 ay kaybedemem. Bu takım şampiyon olacak dedim. Adebayor ile de çalıştım. Ona aynı özelliklerin var. O İngiltere’yi seçti, sen Arabistan’ı orada oynayabilecek kapasiten var. Ben burada kalmanı istiyorum. Şampiyon olduk, şimdi çok mutlu.

CORNELİUS

Cornelius konusunda zorlandık biraz bonservis parası vardı. Bizim ligimizin böyle bir santrafor olması lazım. Cornelius baskı yapabilen, servis yapabilen ve gol atabilen bir oyuncu. Resmen dayak da yedi sahda sırtı dönük oynamayı çok iyi biliyor. Özel bir insan. Ciddi katkılar sağladı. Takım savunmasına çok katkı yaptı Son derece memnun kalık. O da çok mutlu. 

EDİN VİSCA

20 yaşındayken izlemek komitesini yeni kurdum. Bosna’dan çok yetenekli bir oyuncu var diye ismi geldik. Hazırlık maçı yaparken Bosna takımı ile bu oyuncu dediler. 4 gol attı. Atıyor attırıyor. Hemen alalım dedik. Cüzi bir rakama aldık. Gelişerek inanılmaz kendine bakarak, profesyonelliği, düşüncesi aile yapısı. Düştü kalktı oynadı çıktı. Ben devre arasında deneyimlerinden Visca’nın burada olması gerektiğine karar verdik. Edin’in bir takım savunması, merkezi kapatması vardır. Bu kadar taraftarı olan ir yere gelmek, adapte olmak kolay değildir. Benim bu kulüpte bir hakkım varsa bundan yana kullanmak istemiyorum dedim. Sonra göksel başkanla konuştuk. Nwakaeme ile Uğurcan’la herkesle konuştum hemen al dedi. Ailenin güzel parçalarından bir tanesi.

NWAKAEME

Nwakaeme çok iyi bir insan, akıllı bir çocuk. Sen Adebayor’u neden oynatmadın dedi. Trabzon’a gelirken. Takım savunmasına uygun olmadığı için dedim. Nwakaeme’ye göre de bir oyun kurman lazım. Beke koşmasını istemiyorum. İçeriyi kapatmasını istediğimde yapabildiğimde katkı verdi. Çok özel bir oyuncu, bazen erken final pasları var ama uyumlu bir çocuk. Kulüple görüşmeleri devam ediyor. Süreci takip edeceğiz. 

DORUKHAN

Herşeyini sanada yüzde 100 veren bir oyuncu. Sakatlanacak diye korkuyorum. Avrupa hedefi vardı. Düşün bak beni ara dedim. Ses çıkmayınca yeniden aradım. Özledin mi beni dedi. Özledim dedim. Ertuğrul Bey Riva’daydı. Hemen aradı kopardı. Cebinde böyle bir joker varsa her yere kullanabileceğin bir karakter. Yüksek enerji 2 senedir şampiyonluk yaşadı.

UĞURCAN KALACAK MI?

Kaptana Yusuf Yazıcı’dan daha fazla bonservis getirmesi yakışır. Bu kaynaktan gelmiş, çok iyi bir insan. Son 7-8 senedir. Abdullah Avcı’nın ekibinin takımının kalecileri koruyor milli takımın kalesini. 

ABDÜLKADİR ÖMÜR

Bence kariyerinin en güzel senesini geçirdi ama üzerine koyacak kapasitesi var. Geldiğimde oyuncularla birebir görüşmelerim oldu ben ona sen hangi mevkide daha rahat ediyorsun diye sordum. O da “ben içerde olduğum da daha rahat ediyorum” dedi. Çok iyi giderken Konya maçında sakatlığı oldu Sezonu kapattı. Son 1-2 haftaya yetişti. Bir durum yaşadı. Hüseyin yaşadı, Serkan yaşadı. Ömür’ün kafası rahatsa hayranlıkla izlersin. Çok özel oyuncularla çalıştım. Bu da çok özel bir oyuncu. Galatasaray maçının ertesi şunu söyledim. Hayat bazen dibe vurmayı gerektirir, çıkacak olan sensin” Son Antalya maçında odama geldi. Ben sahada olmak istiyorum dedi. O gün 2 asist yaptı. Onun da adı konuşuluyor. Bu sene iyi bir istikrar yakaladı ama gider mi kalır mı biliyorum.

EDGAR GERVİNHO

Edgar’ın çaprazı koptu. Gervinho donduruldu döndü. Edgar, Donduruldu sağlık kontrolleri yapılacak federasyonun yabancı kararına ve sağlık durumlarına göre karar vereceğiz

TRANSFER POLİTİKASI

Geçen enedin bir tık daha iyisini yapmak istiyoruz. Kasımdaki ara bizim için hem lig hem de şampiyonlar ligi açasından çok önemli. kadro derinliğini oluşturmamız gerekiyor. Sol bek sağ bek savunma 6-8 oynayacak bir oyuncu lazım. İzleme komitesi, değerli bir hoca var. Çalışmalar deva ediyor Ayrılanlar olacak, bizim tasarruflarımız olacak. Bunların hepsinin çalışması yapılıyor. En büyük ulaşılabilir hedefimiz play-off. 

TRABZONSPOR TEKRAR ŞAMPİYON OLMAK İSTEYEN BİR TAKIM OLACAKTIR

Mevcut kaliteli kadromuzu daha iyi hale getireceğiz. Kadro derinliğimizi yapacağız. Şampiyonlar ligi çok önemli. En iyisini yapmaya en iyi şekilde yapmaya çalışacağız. Trabzonspor tekrar şampiyon olmak isteyen bir takım olacaktır. 

KULÜPLERİ ARTIK PROFESYONELLER YÖNETECEK

Bence oyun organizasyonunu geliştirmemiz lazım. Sahadaki planların, organizasyonların çok iyi olmalı. Hamsik atlet değil ama düşünce hızı çok iyi. Oyunun temelinde bireysel ve bölgesel çalışma yaparsak beslenmeyi doğru uygularsak, kimse kimseyi rahat bırakmıyor. Yöneticilerin değişmesi lazım. Trabzonspor büyük kulüp çok doğru ve güzel işler planlanıyor. Ben saha içinde sorumluyum. Kulübü ben yönetemem. Kulüpleri artık profesyoneller yönetecek. Avrupa’da böyle büyük kulüplerimizin bu adımları atmalı. Ben herkesin bu oyuna saygı göstermesini istiyorum. Yeni sezonun herkese hayırlı olmasını diliyorum.

HERKES KEYFİNİ SÜRSÜN

Şenol hoca aradı, Fatih tekke, Ünal hoca, Trabzon ve Trabzonspor çok büyük. Bunu yaşadılar. Herkes keyfini sürsün. Futbolun her kademesinde çalıştım. Aralıksız bu işi yaptık. Her tarafında bulundum. Güzel hikayeler. Kaçırdıklarına üzülebilirsin ama sonrası iyi olacaktır. Trabzon’da yaşadıklarım yaşattıkları için her kese teşekkür ediyorum.


Yorumlar (1)
ŞAHİN 1 ay önce
TS tartışmasız süper ligin en iyi kadrosuna sahip. Avcı, böyle kaliteli bir kadroya bu kadar ezik, kötü futbol oynatmayı nasıl başardığını açıklasa!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@