banner555

Abdullah Avcı: "Geldiğimiz nokta iyi ama yeterli değil"

Abdullah Avcı sezon değerlendirmesi yaptı

Trabzonspor 16.05.2021, 13:11 16.05.2021, 22:23

Haber61 Spor Servisi - Trabzonspor Gençlerbirliği'ni 2-1 mağlup ederek sezonu tamamladı. Sezonun sona ermesinin hemen ardından Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı basınla buluşarak sezon değerlendirmesi gerçekleştirdi.

İşte Avcı'nın sözlerinden öne çıkanlar

GELDİĞİMİZ NOKTA İYİ AMA YETERLİ DEĞİL

Gelmeden önce yukarıya doğru çıkacağımızı düşünüyordum. 32 maçta 65 puan aldık. Ben çalıştırdığım takımlarda yarışan bir teknik adamım. Bu ortalamalarla şampiyon olan takımlar oldu. Her verinin yukarıya doğru çıktığını gördük. Bu iyi bir organizasyon ile oldu. Bugün geldiğimiz nokta iyi ama yeterli değil. Üzerine neler koyabiliriz bunun için çalışmalarımız devam edecek.

FENERBAHÇE MAÇI SONRASI ZİHİNSEL YORGUNLUK
Çok arkadan gelip kaybetmeden nefes nefese yarışın içinde olduk. Özellikle fırsatın her zaman olduğunu söyleyerek devam ettik. Fenerbahçe maçını kaybettikten sonra zihinsel olarak yorgunluklar oluşurdu. Bunun yanı sıra ligin en genç yaş ortalaması olan takım Trabzonspor. Altyapısından en fazla oyuncu oynatan takım Gençlerbirliği ile Trabzonspor. Bu yarışta olmak için deneyim de yeterlilik de şart.

Bugün itibariyle deplasmanda yenilmedik. Zaman zaman verip zaman zaman alan oyunu elinde tutan bir Trabzonspor oldu. Verimliliği nasıl yukarıya taşıyacağımıza çalışacağız.

ALTYAPIDAN GELENLERE SAHİP ÇIKILMALI

Yeni sezona girerken bütün materyallerden yararlanacağız. Altyapısından en çok oyuncu oynatan takımız Gençlerbirliği ile beraber. Abdülkadir Parmak olsaydı bu veri bizi birinci çıkarabilirdi. Son maçlarda keşke Parmak da olsaydı. Parmak altyapıdan çıkan bir oyuncu ve geldiğim günden beri devamlı oynadı. Yaptığı hatayı biliyor. Benim bir problemim olamaz. Burada önemli olan Trabzonspor’dur. Kendisiyle daha sonra konuştuk. Lig bittikten sonra sen de düşün biz de düşünelim ne yapacağımıza karar verelim dedik. Hüseyin Türkmen de Serkan da bu topraktan yetişmiş oyuncular.  Hüseyin Türkmen bizimle devam edecek. Bu topraklardan yetişenlere daha fazla sahip çıkalım. Altyapı kaynağını kullanmaktan yanayım. Türkmen de öyle ve burada mukavelesi devam ediyor.

HERKES BURADA OYNAMAK İSTER

Trabzonspor her atışında nokta ayışı yapmak zorunda. Çok detaylı çalışma yapıyoruz. Başkan ve yöneticiler izleme komitesiyle her gün bir araya geliyoruz. İhsan hoca buranın hafızası Turgut hoca benle altyapı arasındaki koordineyi sağlıyor. Kiralık oyuncularla ilgili de raporları aldık onlarla ilgili karar vereceğiz. Gidecekler olacak, kalacaklar olacak. 5 oyuncumuz var, kiralık sözleşmeleri ve mukaveleleri biten. Birçok boyutunu araştırıyorum oyuncularla en ufak sorunumuz yok. Burası Trabzonspor herkes burada oynamak ister. En doğrusu hangisiyse vereceğimiz kararı yönetime aktaracağız. Kamil Ahmet ve Hosseini de bu beklemenin içerisindeler. Onlar tercih kullanacaklarsa saygı duyarım. Burada mı kalacaklar yoksa gidecekler mi karar vereceğiz.Pereira buraya 4 sene hizmet etti. Ona çok açık şekilde duygularımı yüz yüze söyledim. Değişimler bazen sancılı olur. Serkan buranın altyapısında yetişmiştir. Bakış açısı insanlara göre değişebilir. Ben sağ bek olarak Hüseyin’i de Flavio’yu da kullandım. Bazen sağ stoperi sağbek oynatmak taktik gereği olabilir. Pereira konusu kapanmıştır, maddi karşılığını da almıştır. Mevcut oyuncularımız var oraya takviye de gelecek.

BECERİ VE YETERLİLİK
Hücum setlerini en fazla çalışan teknik direktörlerdenim. Yarış içinde yeterlilikten de bahsettik. Rakibi ceza sahasına kadar gelebiliyoruz bundan sonrasında yeterlilik beceri devreye giriyor. Dün mesela 20 dakikada 3 top direkten döndü. Daha iyisi için çalışmak şarttır. Trabzonspor set oyunu oynar geçiş oyunu oynamaz. Set oyununda önemli olan sorun çözmektir. Hücumdayken savunma güvenliğini alabilmek önemlidir.

HAKAN YEŞİL VE DİĞER GENÇLER
Ben geldiğimde Hakan Yeşil takımda değil altyapıdaydı. Ondan bahsettiler ve antrenmanlara aldık. Potansiyeli var, önümüzdeki sezonun planlamasına göre hareket edeceğiz. Kiralık olarak gidecekler var kalacak olanlar var. Hakan Yeşil potansiyel olan bir oyuncu, Ahmetcan gibi Farukcan gibi. Onlar yakın zamanda bu takımın yüzleri olacak. U19’da bir tıkanıklık var ama alt kategoriden gelecek oyuncular var diye düşünüyorum.

KOLAY DEĞİL
Yarışın içine sonradan girip dahil olmak kolay değil. Maçın anları vardır, anlarında doğru oyun vardır. Galatasaray maçında yediğimiz gol var mesela. Maç bitiyor diye oyuncu duygularını karıştırabiliyor. Galatasaray maçı elimizde olan bir maçtı. Bunlar futbolun içinde olan şeyler.Bunları aza indirmenin çalışmalarını yapıyoruz.

Ben detaycı bir teknik direktörüm. Maçta her anı yaşayan biriyim. 95. Dakikada niye genç oyuncuya kızdığımı sorabilirsiniz. Çünkü takımın boyunu kısaltarak gol yememize neden olabilirdi. Ben bunu 6 aydır çalışıyorum. Duygularını devreye sokmaması lazım. Çok önemli gelişim  sağladık ama şampiyonluk için üstüne daha çok katmalıyız.

TRANSFER ÇALIŞMALARI

Yöneticilerimiz, izleme komitemiz ve biz yoğun bir şekilde Trabzonspor için doğrusu hangisi ise detaylı araştırıyoruz.  Ben oyuncu üzerinde hata yapmam. Ama şehir değişir takım değişir oyuncunun performansı değişebilir. Geçenlerde Ali Kemal Hoca’ya şöyle bir espri yaptım “ Trabzonspor’da efsaneydim ama Fenerbahçe’de tartışıldın. Sen kötü oyuncu muydun” burada önemli olan organizasyondur. Başkanımızın dedikleri doğrudur. Transfer sayısını 5-6’ya çıkarmamız lazım. Özellikle hücumda rekabeti arttırmamız lazım. Kenar ve santrafor… 5-6 oyuncu üzerinde çalışıyoruz. Yaşı ve deneyimi genç bir takımız. Futbolcuların yaşları konuşabilir ama 28 yaş ortalamasını yakalamak yarışmak için çok önemli. İyi bir bek aldık ama onun alternatifini iyi para vererek alamayız onu buradan karşılayacağız. Altyapıdan oynayacak. Serkan, Farukcan, diğerleri bunların sayılarını arttırmak istiyoruz.

ALTYAPI ORGANİZASYONU OLMALI
Ben altyapıdan çıkan bir teknik adamım, alt liglerin organizasyonlarıyla ilgili çalışmalarım oldu. Kendi yapacağınız yatırım, teknoloji ve bilimin he türlü meteryalin içinde olduğu bir tesisi oluşturmak gerekiyor. Sonrasında da alt liglerin organizasyonunu yapmalıyız. Örneğin Trabzonspor’un yatırım yaptığı yerde Yomraspor, Sebat olmaması lazım. Rekabet ortamı içinde oynamazsan maçlar 8-10 biterse gelişemezsin. U19 takımına 19 yaşına kadar gelebiliyorsa oyuncu gelecek. Gelemiyor ise bir rezerv lig istedik 19-23 yaş arası yeni bir çıkış yapma noktasıdır.21’de çıkış yaparsa geri alabilirsin 23’e kadar yapamadıysa nereye giderse gidebilir. Organizasyon doğru yapılmalı. Kiralık gönderdiğinde oynamıyor, şart koyduğunda oyuncu başka yere evriliyor.

Burası Trabzonspor ve burası yarışmak ister. Trabzonspor 3 sene önce yapılanmaya başladı 1 sene sormasında az daha şampiyon olacaktı. En genç takımla şampiyon olamıyorsun, deneyim de gerekiyor. Esas olan Trabzonspor herkes ona katık yapmak ister.

Teknik heyet ve izleme ekibi detaylı şekilde birlikte çalışıyor. Herkesin her oyuncudan haberi var.  Erce de iyi bir kaleci ama şampiyonluk için bakacağız. 

SON HAFTALARDA GENÇLERİN OYNAMAMASI

İki hafta 4.lüğü garantiledik. Ben hep genç oyuncuları oynatarak büyüdüm. Ahmetcan ve Farukcan için düşüncelerim vardı ama son haftalar çok karıştı. Ne yapsak bir tarafa çekilecekti. Belki 2 maç az oynadılar ama ben onu telafi ederim.

Ben Trabzonspor’u çok sevdim, Trabzon’u çok sevdim. Birbirimize iyi geldik diye düşünüyorum. 6 ay oldu hala heyecanlıyım. Dün maç bitti daha eve gitmedim buradayım.

Bazen basında çıkan oyuncular doğru oyuncular ama bazılarını da tanımıyorum. 

Şampiyon olacaksan oyunun iki yönünü de iyi oynaman hatta hücumu daha da iyi oynaman gerekiyor. Şampiyon olmak için hücum oynaman gerekiyor. 

SÖRLOTH KEŞKE OLSA
Devre arasında başkanla sohbet ederken söylemiştim “Sörloth takımında oynamıyor gelsin bari bize katkı sağlasın” diye. Buradan çıkmış, herkes tarafından sevilen biri keşke olsa. Sürece bakacağız.

TRONDSEN’İN DURUMU

Trondsen çalışıyor dün ilk kez kadrodaydı. Bir anda çekindim oynatmaya başa dönmeyelim diye. Bir kalitesi var, ama maç performansı olarak görmedim. Elimizde joker olarak çıkacak diye bekliyorum. 
Ben oyuncular üzerinden çok bakmam oyun üzerinden bakarım. Bir santraforla ilgili tercihim var olursa… 

KAMP PROGRAMI
Haziran 28’de Trabzon’da çalışmalara başlayacağız. 1 hafta buradayız sonrasında yurtdışının durumu belli değil başkana rica ettim Riva’da temmuzda kampa gideceğiz.
Beşiktaş kupayı alırsa 5 Ağustos’ta Avrupa maçı oynayacağız alamazsa Temmuz 22’sinde oynayacağız. İlk kamptan sonra süreç belirli olacak. Ağustos’un iki haftası müsabakalar başlayacak. Takımın hazırlanması minimum 6 hafta gereklidir. Hazırlık maçı detayları belli olacak.

EFECAN VE VİSCA GÜNDEMDE Mİ?
Efecan ve Visca benim eski oyuncularım ama şuan görüşmelerimiz yok. Devre arasında Efecan için görüşmüştük. Şuan yok. Olursa bilgilendiririmTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (61)
Hakan 1 ay önce
Cok kotu baslayan sezonda ancak bukadar olurdu. 4.luk +kupa ile sezon bitti gayet iyi. Bu hocada israr edilmeli uzun vadede bize sampiyonluk getirir. Ama sabirsizlik bizi bitirecek o ayri
KALYONCU 1 ay önce
Avcı bey Başakşehir'de en yaşlı kadroyla kaç Şampiyonluk kazandın. Yaşlı futbolcuyu nasıl pazarlaycan hiç düşündünmü
61 1 ay önce
Şimdi gervlnho transferi doğru gerekli bakıyorsun vayy yaş vs alınırmı yaw lille burakı aldı defansında yine 35 yaşında portekizli var , burak leblebi gibi gol atıyor gervlnho da burak a yakın oynasa ts büyük faydası olur burada asıl önemli olan taktik ve gidişata göre td e kumpas kurulmaması misal ts kontrollü oynuyor galibiyetler alıyor lider peşpeşe 2 3 beraberlik alıyor fakat lider lig kısalıyor puan farkıda var DİYELİM şampiyon olma ihtimali çok fazla FAKAT yine aynı tezgah kumpas devreye girerse ne onlar 1 hoş futbol oynamıyor 2 bazı maçlarda çok defansda kalıyor 3 genç altyapı oyuncusu oynatmıyor 4 en fazla 2 gol atıyor 4 5 atması gerek diye avcı gitsin bıraksın kaçsın diye artı tribünden homurdamalar için start verilirse ts şampiyonluğu tıpkı 2020 de olduğu gibi hakem destekli ist takımlarına gider onun için avcı akıllı hırslı td defansı sağlama aldı hücum katkısını artiracaktir yeni sezonda ve bu gibi tezgahlara CAMİA kesinlikle karşı durup yeni sezon da futbolcu td e destek olup ŞAMPİYON olmak için TEK olmak gerek.
Ahmet Can 1 ay önce
Yorumumu beğenmeyen arkadaşlar ile ligler başlasın hatta daha önce Avrupa kupaları başlasın gorecez. Gervinhonun Afobeden farkı olmayacak. Birde bigliayi istemiş Avcı ya. Sızın yapacağınız transferin ben. Seneye bu takımın maçlarını izlemem çünkü adamı hasta eder. Avcı efendi 10 maç sonrasını göremez
Mantıklı 1 ay önce
Aslında bu sezon ilk 6 Hafta sonra biziç için bitmişti, geri kalan Haftaların bitmesini beklyorduk. Sayın Avcı birde Biglia’yı (35) istiyor. Maalesef yaşlı Futbolcular Avcı’nın ilk tercihi oluyor. Bir Takım’da sadece 3-4 yaşlı Futbolcu olur..
Albayrak 1 ay önce
Sergen çok uzun yıl Beşiktaş'ta çalıştı. Onun için şampiyon. Bırakın istikrarı...
Serko61 1 ay önce
Enazindan sezon başı hoca kendi kadrosunu kursun bi bakalım ,şu saaten sonra bu takımın başına kimi getirsen avcı kadar takımı tanıyamaz o yüzden ben biraz bekleyelim ve hocaya şans tanıyalım derim..
Ahmet Can 1 ay önce
En yaşlısı ile Başakşehir de kaç şampiyonluğun var Avcı efendi. 34 yaşındaki gervinho ,(aslında kaç yaşında Allah bilir) bizde başarılı olsun. Bundan sonra futbol izlemicem.
İstikrar başarı 1 ay önce
38 yıldır şampiyon olamıyoruz 49 kere teknik direktör değiştik 50. Alırsak belki oluruz kafasında olanlar var aramızda onları seviyorum
Yaİk 1 ay önce
Soru: Halil bilgin, sen Trabzonspor düşmanı mısın?
Senin pereira dediğin adam, her maç kırmızı görmeye meyilliydi. Ayrıca, adam sporting lisbonda 5 dk fln oynadı, gelmişsin buradan bile avcıya laf atmaya çalışıyorsun. Sen ve sotkali gibi cahil taraftarlar, bu kulübün yakınından bile geçmemelidir.
Yusuf61 1 ay önce
İçerdeki İrlandalılar başladı oymaya Trabzonspor sevdalıları şu sotkalımıdır nedir dikkate almayın
halil bilgin 1 ay önce
Soru; Newton ayrıldığında 5 puanı olan bir TRABZONSPOR, 10 puanı olan bir beşiktaş vardı... Beşiktaş şampiyon oldu, TRABZONSPOR 4. oldu... Hala başarılı olduğunu düşünüyor mu?
tursun 1 ay önce
de souza kapıda yattı al onu koy takıma üffff
Rami 1 ay önce
Alanya hatay vs. de bizden çok üsttedi.Kıyas tamamen yanlış.En tepeye bakarsan olmaz takım kümeye gidiyordu.
halil bilgin 1 ay önce
aes; Senin matematiğin kıt sanırım ... Beşiktaşın şu anki puanından 5 puanı bırak 13 puan çıkarsan bile TRABZONSPOR yine 4. olur...
Savatanica 1 ay önce
Bu yorumu bir iki defa daha duydum,karsilastirmayi dogru bulmuyorum.Sekiztas o dönem bizim gibi 5 puanda olsa simdi 3. idi.Ustelik Newton evinde yenildi,Avci deplasmanda kazandi.Sunu da unutmayalim TS şampiyonluktan uzak olduğu donemde yarışın icinde olsa bazı maclara daha cok asilip ligi 77-78 puanda bitirebilirdi.Ayrica bir takim hocayla basliyor digeri hoca değiştiriyor.Avci Sergene esit veya ondan daha başarılıdır bence.
aes 1 ay önce
cevap şu: Beşiktaşın suan ki puanindan 5 çıkar ts kaçıncı oluyor bak bakalim
Metin28 1 ay önce
Gördüğüm kadarı ile burada daha çok Trabzonspor düşmanları yazıyor. Eğer bu yazanlar gerçekten Trabzonspor taraftarı ise sırf teknik direktöre karşıyız diye Trabzonspor un başarısız olmasını istemezler. Biz bu teknik direktöre karşıyız sma keşke bizi başarılı yapsa da biz haksız çıksak derler. Ama nerede bunlar birilerinin tetikçiliğini yapıyorlar. Trabzonspor’un başarısını istemiyorlar
halil bilgin 1 ay önce
Soru; Avcı geçen sene ağustos aylarında BJK den kovulmuş bir durumdayken trabzonspor için " çok iyi bir takım, iki tane stoper iki tane orta saha oyuncusu alındığı takdirde ŞAMPİYON OLMAMASI MUCİZEDİR" demiştir ​O kadroya 9 tane transfer yapıldı bunların arasında iki tane stoper şu anda Türkiye nin en iyi ikili stoperi durumunda, Devre arasında kendi isteği doğrultusunda da 3 tane TRANSFER YAPILDI...

Soru şu; 4 tane transferle "şampiyon olmaması mucize" dediğin bu takımın o kadar transferlerin rağmen alınan 4.lükle ÖVÜNÜYORSUN... BU TEZAT DEĞİL Mİ
Lâedrî 61 1 ay önce
Çok güzel bir noktaya değindin lâkin kime anlatıyorsun?
halil bilgin 1 ay önce
Soru; üç dört hafta önce GS ı geçip 3. olma umudu yaşadığımız bir durumda; aynı GS şu an ŞAMPİYONluğu averajla kaybetti... 15 hafta önce "biz önümüzdeki sezona bakıyoruz" derken 4. lükten yukarı çıkmamak için mi TRABZONSPOR a geldiniz?
halil bilgin 1 ay önce
SORU; 35 yaşındaki futbolcuyu yaşından dolayı KARİYER PLANLAMASI adı altında gönderiyorsun... 34 yaşında FUTBOLCU transferi yapıyorsun...
Bu 34 yaşındaki futbolcuya KARİYER PLANLAMASI yaptırmak için mi TRANSFER ediyorsun?
Erdem 1 ay önce
Halil Hemşerim seninle aynı fikirdeyim. Fakat sezon başı 6 puan daha fazla alabilseydik bu sezon belki farklı olurdu bu iş. Plaza ile 1 yıl anlaşıldı, yani kötünün iyisi mukavele süresi kısa idi. Bu adamlarla 1+1 yıllık mukavele yapılacaksa ve 1 milyon € yıllık ücrete geleceklerse gelsinler. 34 yaşında adamla 3 yıllık anlaşma çok saçma. Ama kim bu adamlara onay verdi. Bunu da bilelim. Eğer başarı varsa tebrik edelim yoksa da eleştirelim.
safa 1 ay önce
Pereira saha içinde çok hırçındı. Bazı yerlerde hocadan baskındı. Kim ister kendinden daha çok sözü geçen adamı. Gervinho ise nokta transfer bence. Burak Yılmaz ı görüyoruz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@