vardallar

Zorluoğlu arıtma tesisini inceledi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Akoluk'ta yapılan arıtma tesisini yerinde inceledi.

Trabzon 17.09.2021, 11:00 17.09.2021, 11:44
Zorluoğlu arıtma tesisini inceledi

Haber61 Haber Servisi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, TİSKİ'nin Akoluk mahallesindeki ishale hattı çalışması ve  içme suyu arıtma tesisi inşaat alanında incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

Zorluoğlu isale hattının incelemesi sonrasında yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

Zorluoğlu arıtma tesisini inceledi

Yaklaşık 87 kmlik bir ishale hattı mevcut hatta paralel. Mevcut olan eskidi ve arıza olduğunda ciddi sorunlar çıkıyor. Önümüzdeki hazirana kadar yapılması planlanıyor. İshale hattının bir parçası buradaki tünel. Bu bölge heyelan bölgesi olduğu için, böyle büyük bir tünel yapıldı. Tamamlandığında iki tarafa bağlanmış olacak. Sadece içme suyu için değil, buradan geçecek diğer altyapı işleri için de bu tünelden yararlanacağız. İsale hattının bağlanacağı bir artıma tesisi var Akoluk Arıtma Tesisi o da bunun dışında büyük bir iş. Orada da işler iyi bir şekilde devam ediyor, önümüzdeki yaza kadar tamamlandığında yeni isale hattını oraya bağlamış olacağız. Su orada arıtılıp şehrin tamamına gitmiş olacak.   Akoluk Artıma Tesisi tamamlandığında şehrin 200 kotuna kadar su vereceğiz. Arızalar daha az olacak, bizde TİSKİ olarak ayda 1.5 Milyon TL kara geçeceğiz. İki tane arıtma tesisimiz ve iki tane isale hattımız olacak. İyi bir yapıya kavuşmuş olacağız.

Zorluoğlu arıtma tesisini inceledi

Başkan Zorluoğlu arıtma tesisinde yaptığı inceleme sırsında yaptığı açıklamada ise şöyle konuştu;

Yeni sistem devreye alınıyor. Yeni sistemle verdiğimiz sudan bir sorun yaşamadık. 2 bin binaya yeni hattan su vermiştik bunlardan 40 tanesinde bir basınç sorunu yaşandı üst katlarda. Hatta 3 bini de bulduk. 

İSTİSMAR EDİLECEK KADAR BÜYÜK MESELE DEĞİL

Hidrofor konusu bazılarının abarttığı istismar ettiği şekilde büyük bir mesele değil. 3 bin binadan 40-45 tanesinden bahsediliyor. Bir bardak suda fırtına koparmaktır. Muhalif bir ulusal gazeteye de buradan birileri sufle vermiş ve “Trabzon içme suyunda kullanılan borular kötü çıktı”  denilmiş. Böyle bir şey yok. Bu standartlara uygun Avrupa Birliği projesi. Bunun denetimini Bakanlık kendisi yapıyor. Burada Trabzon merkezinde kullanılan hiçbir malzeme standartların altında olamaz. En yüksek kalitede malzemelerdir. Bunun işçiliği hem müşavir firma, hem bakanlık hem TİSKİ sürekli denetliyor. Dolayısıyla şehirde yapılan güzel şeyleri zora sokacak, moral bozacak ve bilgiye dayalı olmayan kötü niyetli açıklamaları vatandaşlarımızın dikkatli incelemesini tavsiye ediyoruz. 

Çok büyük bir iş yapıyoruz.  Büyük bir sistem bu. Trabzon uzun yıllar bu işlerle uğraşmak zorunda kalmayacak. Bazen TİSKİ açıklama yapıyor, “Şuradaki ishale hattındaki arıza nedeniyle şuraya su verilemeyecek” diye bunlar var olan isale hattında patlamalar oluyor. Bu büyük bir iş olduğundan şehir susuz kalıyor. Ama bu onun alternatifi. Arıza olduğunda buradan su verilerek şehir susuz kalmayacak

TEKATAŞ’TAN HİDROFOR AÇIKLAMASI
Gündemdeki hidrofor konusu ile ilgili olarak ise TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş  “40 binada inşaatları yapılırken konulması gereken ve konulmadığında ruhsat verilmemesi gereken binalar. Eski sistemde basınç yönetimi yapılamadığı için zorunlu olmadıkları halde bu binalar basınç kırıcı almışlar. Yeni sistemde ise kanuni zorunluluğu olmayan basınç vanaları yerine sıkıntılı olan yerlere hidrofor koyuldu.” Dedi.
 

Zorluoğlu arıtma tesisini inceledi

Zorluoğlu arıtma tesisini inceledi


Yorumlar (12)
mehmet 1 ay önce
kardeşim 12 bar basınçla verilen su 6 bar a indi.Üst katlara su çıkmıyor.Depo kurun hidrofor alın deniyor.Ne yapmaya çalışıyorsunuz sayın başkan
TOPALOĞLU 1 ay önce
Kesinlikle ;
Beyin Arkası Darbe yapılıyor.
Bunun kesinlikle dikkate alınması gerekiyor.
Su , yok ve elektrik hizmetleri çok ağır işliyor ve Halk aşırı derecede rahatsız.
Bu hizmet oy oranına etki eder.
Ve Trabzon da ; yok , su , elektrik sistemi çökmüş durumda.
Müdürlerin ve üst mevkideki kişilerin araştırılması lazım.
Durum normal değil ,,,,
Dr. Raci 1 ay önce
Hizmetler başımız üstüne tamam da, başladığınız bir işi de bitirin Allah aşkına.İki yıldan beri Beşirli de her gün su kesiliyor, yolların durumu rezalet, bundan haberin var mı?Basın mensuplarının biri de çıkıp bunları size soramıyor ne hikmetse, neden çekiniyorlarsa...?
Sedat hasancebi 1 ay önce
Kardesim mavi hattaki insanları bilgilendirin.hidrofor alınmafan su cikmaz yada binaya basmaz deniliyor.bilgi kirliligini TISKI yapiyo.
İbrahim 1 ay önce
Başkan hiç işi kıvırma, binam 8 katlı su iplik gibi akıyor. Yaptığın iş olmadı. Eğme bükme
ab 1 ay önce
AT MARTİNİ DEVELİ HASAN DAĞLAR İNLESİN
Trabzonlu 1 ay önce
Çukurçayırda oturuyorum içme suyu yüzünden bir haftadır 3 çocukla acillerdeyiz. Enfeksiyon değerleri yüksek Trabzonun gibi bir şehrin suyuiçilemez durumda malesef eminim belediye yönetici ve çalışanlarıda evde musluk suyu içemiyorlar. Yazıklar olsun
samet61 1 ay önce
Bunlar halk tarafından çok bilinmeyen görülmeyen yatırımlar. İnşAllah karşılığını alabilirsiniz. Keza her yere çocuk parkı yapan Canalioğlu bu yaptığınız işden daha çok iş yapmış gibi görünüyor Halk gözünde
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@