banner539

banner526

banner533

banner513

Zigana Tüneli'nde şok gelişme

Zigana Tüneli'nde çalışma durdu

Trabzon 12.03.2018, 13:56 12.03.2018, 13:58
Zigana Tüneli'nde şok gelişme

Tarihi İpek Yolu’nu Ortadoğu ve İran’a bağlayan, 14.5 kilometre uzunlukla dünyanını ikinci Avrupa’nın ise en uzun tüneli unvanıına kavuşan Zigana Tüneli’nin inşaatı durduruldu. Yapımına Gümüşhane yönünden 2016 yılı nisan,  Trabzon yönünden ise ağustos ayında başlanan tünel inşaatının Gümüşhane yönünde çalışmaya ara verildi. 

Uzun Süredir Ödenek Yok

2019 YILI nisan ayında açılması planlanan ve yapımı Cengiz İnşaat tarafından üstlenilen 500 milyon liraya mal olacak tünel inşaatının ödenek yetersizliğinden durdurulması büyük şaşkınlık yarattı. Gümüşhane güzergâhında 4 bin 500 metreye ulaşılırken 10 bin metrelik güzergâh daha kaldığı kaydedildi.  

Gümüşhane Tarafı Durdu

Cengiz İnşaatın uzun süredir ödenek alamadığı iddia edilirken işçilerin bir bölümüne geçtiğimiz hafta çıkış verildiği öğrenildi. Diğer bir bölümü ise firmanın farklı şantiyelerine yönlendirildi. Tünelin Trabzon ayağında ise çalışmaya benzer şekilde ara verileceği ve inşaatın tamamen durdurulacağı öğrenildi.

Dünyanın ikinci en uzun, Avrupa ve Türkiye’nin ise en uzun, aynı zamanda Gümüşhane ve Trabzon için en önemli projelerden biri olan Zigana tünel inşaatı, ödenek yokluğu nedeniyle durduruldu. Bugüne kadar ödenek olmasa bile devletten alacaklı olarak inşaatlarını durdurmayan Cengiz İnşaatın tüneli durdurması şaşırttı.

Edinilen bilgilere göre Gümüşhane tarafından çift tüpte 4 bin 500 metreye ulaşan tünelde havalandırma nedeniyle tünel içinde işçilerin çalışamamasından dolayı yaşanan sorun ve aynı zamanda ödenek yokluğu nedeniyle tünellerin Gümüşhane tarafından inşası tamamen durdurulurken, Trabzon tarafı bir süre daha devam ettirilecek. Tünel inşaatının Gümüşhane tarafında çalışan işçilerin bir bölümüne hafta başı çıkış verilirken, bir bölümü de firmanın çeşitli inşaatlarına kaydırıldı. Son çalışanlarında geçen gün itibarıyla çıkış aldığı öğrenilirken inşaatta sadece güvenlik görevlilerinden bazıları kalacak. Son durumu öğrenmek üzere ulaşmaya çalıştığımız Cengiz İnşaat yetkililerinden herhangi bir yanıt gelmemiş olmakla beraber, Zigana tünel inşaatının durdurulması şok etkisi yaptı.

Günebakış

Yorumlar (9)
KNTRC 3 yıl önce
Tabiki durdurulacak. Bu hızla sadece tek seçimde malzeme olarak kullanabilecekti. Şimdi şöyle geniş geniş yaya yaya ilerletirler. Malum hedef 2023 (!) ve daha çok seçim var..
Serkan öztürk 3 yıl önce
Demekki Akpartinin bir nolu silahı Asvalt döşeme de iflas etdi
yetis reis... 3 yıl önce
yetis reis...
Oktay koç 3 yıl önce
Gezi olaylari Patlak verdiğinde Euro 2.5tl,Dolar 2tl civarindaydi.Üstüne 17-25 Aralik,sonra 15 Temmuz.Burda Devletin zarari Geziden 157 milyar Dolar.Öteki olaylari da katarsak 500 milyar Dolari gecer. Burda Akp ye veya başkasina vuracağiniza gidin 500 milyar zarari Bu Ülke ve Vatandaşina zarar verenlerden faturayi Tahsil etmeye bakin.Sanayii ve Üretim istiyorsan ilk önce Yin yapacaksin. Eşek sirtinda çalişmaya,Ürettiğin mamülleride Eşek sirtinda ihraç etmeyi düşünmüyorsunuz dur herhalde.Döviz kur farki yüzünden de Gözbebeğimiz Trabzonspor un ödedìği Faizlerde Dağlar kadar oldu.Tabii ki yapilan yanliş harcamalar ve Transferleride göz ardi etmiyorum.
Ismail ilyas 3 yıl önce
CARE DEYIL PAHANE ARAYANLAR DESDEK DEYIL KOSTEK OLMAK ISTIYENLER GIDEN BIR ARABAYA TAKOZ KOYMAK ISTEYENLER VATANIN BIRLIGINI DIRLIGINI ISTEMIYENLER 90 GELEN HUKUMETLERIN YABTIKLARININ 10 KATINI 16 NASIL YABTI DIYE ICI DISI KIN NEFET DOLU BASIT INSANLAR DEVLETINE MILLETINE IHANET EDENLER INSANLARIN HIC ARTILARINA BAKMADAN EKSILERINI ELESTIRENLER HIC BIR ISYABMADAN OTURDUKLARI YERDE AHKAM KESIB BASKALARINI ELESTIRENLER 10 TANE AGACI PAHANE EDEREK ULKEYI BIR BASTAN BIRBASA YAKIB YIKIB ATESE VERENLER TAYIB ERDOGANI HEDEF GOSTEREREK ASIL NIYETLERI TURKIYECUMHURIYETI OLUB VATANI MILLETI 200 MILYAR DOLAR ZARARA SOKANLAR HAYADDA VATAN MILLETICIN BIR AGAC DIKMEYENLER ALLAH ASKINA SIZ MUSLUMAN TURK DEYILMISINIZ TURKIYEDE VE DUNYADA BIR NOKSANLIK GORDUGUNUZ AN DIREK AKPARTI ERDOGANI SUCLIYORSUNUZ SIZ HIC ALLAHTAN KORKMAZ INSANLARDAN UTANMAZMISINIZ 20 SENEDENBERI ADAM ASKILE GECE GUNDUZ DURMADAN DINLENMEDEN 24 SAATIN 20 SAATINI VATANI ICIN MILLETI ICIN CALISIYOR DA SIZ HALEN IFTIRA ATIB KOTULEME PESINDESINIZ SIZIN YABTIGINIZIN AYNISINI GAVURLAR YAPIYOR SAIDEN SIZ MUSLUMAN TURK DEYILMISINI ANANIZI BABANIZI AKRABANIZI OLDURMEDI KOPEGINIZI KEDINIZI TAVUKLARINIZI OLDURMEDI DAHA KININIZ NEFRETINIZ NIYE 90 SENEDEN BERI GELIB GECEN LIDERLER COKMU IYIYDI SIZIN ZORUNUZ NE SANKI BEN BILMIYORUM DA SIZE SORUYORUM SIZIN ZORUNUZ TAIB DEYIL TURKIYE MUSLUMAN TURKMILLETININ KALKINMASI ALLAH SIZI ISLAH EYLESIN EGER ISLAH OLMAZSANIZ ALLAH SIZI KAHAR ISMIYLE KAHRU PERISAN EYLESIN INSALLAHBIKTIK ARTIK SIZIN BU MUSLUMAN TURK DUSMANLIKLARINIZDAN
Zeki 3 yıl önce
Bravo gardaslar
ŞEHZADE 3 yıl önce
Devlet ne yapacağını bilir.Şu an dünya devleriyle savaştayız.Artık her şeye itiraz etme zamanı değil.Siyaset asla yapılmamalı.
Murat şahinoğlı 3 yıl önce
İsmail İlyas ve oktay koç kardeşlerime aynen katılıyorum kesinlikle olay bunlardan ibaret
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@