Yüzlerde maskeler ellerde sopalar - Kalandar Gecesi nedir

Trabzon ve çevresinde Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen 14 Ocak'a Kalandar adı veriliyor.   Her yıl 13 Ocak'ı 14 Ocak'a bağlayan gece, Çarşıbaşı, Maçka ve çevresi başta olmak üzere birçok köyde Kalandar kutlanıyor. Yüzlerine çeşitli maske

Trabzon 13.01.2016, 22:10
Yüzlerde maskeler ellerde sopalar - Kalandar Gecesi nedir
Trabzon ve çevresinde Rumi takvime göre yeni yılın ilk günü kabul edilen 14 Ocak'a Kalandar adı veriliyor.
 
Her yıl 13 Ocak'ı 14 Ocak'a bağlayan gece, Çarşıbaşı, Maçka ve çevresi başta olmak üzere birçok köyde Kalandar kutlanıyor. Yüzlerine çeşitli maskeler takarak tanınmaz hale gelen gençler, kapı kapı dolaşarak ikram alıyorlar. İkramlar veren köylüler de gelen gençlere tiyatro ve horonla karşılık veriyorlar. 
kalandar-gecesi
 
KALANDAR NEDİR?
Kalandar, Trabzon ve civarında hem Miladi takvime göre 14 Ocak'a denk gelen Rumi yılın ilk gününü hem de mahalli takvimde yılın ilk ayı olan ocak ayını tanımlamak için kullanılan terimdir. Trabzon'un kendi içindeki yörelerde de Kalandar adetleri değişir. Kalandar sabahı, güneş doğmadan evdekilerden biri kalkar, evin her tarafına su serper, mısır haşlar ve evdeki çocuklara yedirir. Rızık meleklerinin evi ziyaret edeceği inancıyla tüm kapılar açılır. Kalandar gecesi köyün çocukları çeşitli tekerlemeler ve türküler eşliğinde horon oynar, ev ev gezerek kapıya iplere bağlı torbalar bırakır ve kuruyemiş, çikolata, meyve gibi yiyecekler toplar. Ayrıca, ayı ve şeytan gibi korkutucu kıyafetler giyerek gidilen evdeki çocukların korkutulması amaçlanır. Kalandar'ın Latince'de takvim anlamına gelen Calandae'den geldiği tahmin edilmektedir ve yüzyıllardır yörede Kalandar gecesi geleneği devam ettirilmektedir. Bazı kaynaklar da Kalandar'ın bölgede yerleşik Hristiyanlardan kalma bir gelenek ve Cadılar Bayramı'nın Anadolu'daki uyarlaması olduğunu belirtmektedir.
kalandarr.jpg
 
15-013.jpg
Yorumlar (2)
Melikşah AYAZ 5 yıl önce
Kalandar Gecesi

Devlet bacasi

Doldurun tasi

Olmayun asi

Herkese iyi seneler
ali duran 5 yıl önce
Sübhanallah nedir bu maskaralık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@