banner518

"Yeşil yol" kavgası büyüyor

Rize'nin Hemşin ilçesinde bir grup yaylacı, 8 ilin yaylalarını yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik yolla birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi'nin uygulanması için imza kampanyası başlattı. Hemşin Parkı'nda bir araya gelerek Yeşil Yol Projesi'nin uygulanması

Trabzon 15.07.2015, 19:00
Rize'nin Hemşin ilçesinde bir grup yaylacı, 8 ilin yaylalarını yaklaşık 2 bin 600 kilometrelik yolla birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi'nin uygulanması için imza kampanyası başlattı.
 
Hemşin Parkı'nda bir araya gelerek Yeşil Yol Projesi'nin uygulanması için imza kampanyası başlatan grup adına konuşan İsmail Tüysüz, Samistal Yaylası'nın yol çalışmalarını engelleyenler olduğuna işaret ederek, "Bu, bizim ağırımıza gitti. Samistal ve Hazindak yaylalarının sahipleri bizleriz. Bu yayla yollarını istemeyenlerin tek sebebi var, o da rant meselesidir. Biz yol ve elektrik istiyoruz. Bizim derdimiz can derdi. Onların derdi para" diye konuştu.
 
Bu nedenle imza kampanyası başlattıklarını ve yaklaşık 500 kişinin buna imza attığını aktaran Tüysüz, "Biz belgelerle konuşuyoruz. Elimizde de hiç pankart yok, gayet temiz ve açık bir şekilde herkes kendi özgür iradesini kullanarak gelip imzasını attı" ifadesini kullandı.
 
"Bu yaylanın gerçek sahipleri, bu yaylayı korumak istiyor" diyen Tüysüz, şunları söyledi:
 
"Herkes kendi yaylasını korusun. Bizim yaylamızın koruyucusu biziz. Kendi yaylalarımızı nasıl korunacağını biliyoruz. Artık bizim konuşma zamanımız geldi. Bu zamana kadar sustuk. Bizim yaylalarımıza sahip olamayan kişiler çıkıp bizim adımıza konuşuyor. Samistal, Hazindak ve diğer yaylaların bağlantı yolları için her türlü imza yetkisini bulunduran kişileriz."
 
"Karşı çıkanların hayvancılık yaptığı yok"
 
Bölgede gerçek anlamda yaylacılık yapanların yol beklediğinin altını çizen Ağusor Yaylası Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Adem Alinoğlu Alinoğlu, "Huser Yaylası yol istiyor, Kaçkar Yaylası'nın da hakkı var. Karşı çıkanların amacı belli. Karşı çıkanların hayvancılık yaptığı yok. Miting yapıyorlar. Hopa'dan, Ankara'dan gelenler yol istemiyor. Amaçları, yaylaya gitmek değil, başka bir amaçları var. Hizmet istemiyorlar, biz hizmete talibiz, biz hizmeti istiyoruz" diye konuştu.
 
"Yol medeniyettir ve yaylacıların buna ihtiyacı var"
 
Yaylalara göç yapacaklarını ve vatandaşların yolun düzeltilmesini beklediklerini dile getiren Çayırdüzü köyü muhtarı Mustafa Kahan, "Bazı kişiler yol kendi yaylalarına ulaştıktan sonra yola karşı çıkıyor. Bizim vatandaşlar bizden yol yapılmasını istiyor. Yol, medeniyettir ve yaylacıların buna ihtiyacı var" dedi.
 
Yayla halkından 5-10 kişilik bir grubun yola karşı olduğunu, karşı çıkanların büyük bölümünün dışarıdan geldiğini iddia eden Yukarı Şimşirli köyünde 18 yıl muhtarlık yapan Faik Aydoğdu, "Karşı çıkanlar 'doğacıyım' diyecek, 'Aşağı Kavrun'dan yol gitsin' isteyecek. Burada doğa var da Aşağı Kavrun'da doğa yok mu? Demek ki rant peşindeler. Doğanın katledildiğini ileri sürüyorlar. Burada ağaç yok, orman yok. Yola karşı çıkanlar, Galerdüzü mevkisinden Kavrun'a kadar yol yapılırken neredeydi?" diye konuştu.
 
Yaylacılar yolun duracağından endişeli
 
Kavrun Yaylası'ndaki yaylacılardan Gülten Gündoğdu "Evlerimize, çevreye bir zararı olmadıktan sonra yol geçsin. Karda çok zorlanıyoruz. Buralara çok kar yağıyor. Yol işimizi kolaylaştıracak. Yolla ulaşım kolaylaşacak ve olumsuzluklar aza inecek" dedi.
 
 Fırtına İnisiyatifi Sözcüsü Bekar'ın görüşleri
 
Yaylaların yöre halkı tarafından korunduğunu ve kontrol altında olduğunu ifade eden Bekar, "Yollar yapıldıktan sonra 2 binli rakımlarda kimlerin geldiği gittiği ne amaca hizmet ettiği takip edilemeyecek. Yöre insanında güvenlik nedeniyle kaygı var. Her yayla arasına karakol mu kurulacak? İnsanımızın devletine bağlılığını kimse sorgulayamaz ama karakollar özgürlüklerini elinden alacak" dedi.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (6)
adil türk 5 yıl önce
Yol kesinlikle yapılmalı.

Bina ev yapımına yönelik zor şartlar oluşturulmalı.

Gerekirse uydudan kontrol edilmeli. izinsiz çivi bile çakılmamalı.

Konaklamak için belli yerlere şeçkin Bölge mimarisine uygun işletmeler yapılabilir aşırıya kaçılmadan.

Yaylaları bizlerde çok özlüyoruz.
osman osman 5 yıl önce
tipik akp seçmeni işte. illa beton döktürecekler her yere. köylere 5 katlı beton binaları dikenler de bunlar. kardeşim ya doğada yaşayacaksın ya şehirde. siz hem şehirleri köy yapmaya hem de köyleri şehir gibi beton yığını yapmaya çalışıyorsunuz. oraya yol yapıldığında olacak ağaç katliamı güvenlik sorununu düşündüğünüz yok. içkisini alan arabasıyla gelip alem yapacak güvenlik sorunu çıkacak kim koruyacak sizi adım başı polis mi dikecekler. yarını düşündüğünüz yok bari düşünenlere kulak verin.
Mehmet 5 yıl önce
Yaylalar yolda yapılmalı 5 katlı apartman da. Artık şehirler nüfusu taşımaz oldu. Bir ada dagbaslarina gitsin insanlar. Üstelik yaylalar güzel evler yapılırsa yayla turizmi gelişir. Sahipsiz bir santim toprak kalmamalı. Bu memleketin taşı toprağı para çevrilmesi ki insanlar zenginlessin. Her Taraf paralı Arap turistlere pazarlanması. Kimde para çoksa ona satılması. Boş yatan meraktan kime fayda olur İmar ve sanayi adına herşey yapılmalı. İki nukleeerin yanına 5 daha yapılmalı. Nedir o güzelim tepeler rüzgar gülü dikiş onunla ugrasmak. Ben ülkemde zenginliğin artmasında yanayım. Yaylalar gittiğim falan da yok. Ama oraları artık vicik vicik insan kanamalı. Davos olmalı her yaylası. Dünyanın en zenginleri gelip görmeli. Gerekirs
MEHMET 5 yıl önce
acaba kim rant derdinde... yeşil yolu isteyen mi istemeyen mi. kaçak inşaatlar almış başını gidiyor, yaylalara pikniğe gidemiyoruz artık, herkesin ortak yeri olan yaylalar birilerince sahiplenmiş, kapatılmış. apartmanlar dikilmiş. bu yeşil denen yol yapılırsa ne olur acep.
okuyan oku 5 yıl önce
Bir tek yaylalar kalmıştı onlarında içine ..tık. Rant uğruna bu kadar doğa katliamını… vicdanlar nasıl kaldırıyor anlamak güç. Yaylalar apartmanlarla doldu Avrupalı şehirdeki kültürünü değerini yaşatmaya çalışıyor biz köyleri de hallettik sıra yaylaya geldi. İnsanın gözünü bir avuç toprak doyururmuş bizim insanımızın vede siyasetçilerimizin gözünü ne doyurur acep… Akdeniz’e gidiyorsun muz bahçelerinin yerini apartmanlar almış egede tarım alanları yokolmakta tatil köyleri konutlarla mahvedilmekte Trakya’da tarım alanlarının ortasında sanayi siteleri toplu konutlar hemde tv ekranlarında kamuspotu yayınlarız “ATALARIMIZ TARIM ALANLARINI KORUR K BİNALARI ÇORAK YERERE YAPARDI” gülermisin ağlarmısın tarım alanını mahveden kim kamuspotunu yayınl
toprak sengun 5 yıl önce
sımdı soruyorum sana ; 90 yasındakı kadının bu yastan sonra rantla ne ısı olur..bu zamana kadar coclugunu cocugunu torununu hayvanını o taslı yollarda o temız havada besleyıp buyuten 90 yasında kadının rant la ne ısı olur..tutturmussun senın yaylan benım yaylam dıye..aklın bassa anlarsın yaylaların sahıbının butun yöre halkı oldugunu..yabancılar gelmiş dıye onlarıda dışlamanın alemı yok..ısteyen gelır destek olur..ben trabzondan kalkıp gelsem sesınımı cıkaracaksın..asıl rant pesınde olan sızlersınız kı bu zamana kadar susmussunuz..bellı bırılerı sızın kulagınıza bıseyler fısıldamıs

Gelişmelerden Haberdar Olun

@