Uzungöl güzergahında 3 ilçeye yöresel mimari!

Trabzon'un turizm merkezi olan Uzungöl'ün yolu boyunca 3 ilçeye yöresel mimari uyglanacak.

Trabzon 05.07.2019, 17:25
Uzungöl güzergahında 3 ilçeye yöresel mimari!

Hazine ve Maliye Bakanı. Berat Albayrak'ın talimat ve takibiyle başlatılan proje kapsamında Trabzon'da Uzungöl Yolu üzerinde bulunan Solaklı Vadisi İlçeleri olan Of , Çaykara ve Dernekpazarı'nda , DOKAP finansman desteği ile uygulamaya geçirilen “Turizm Odaklı Yöresel Mimaride Dış Cephe Kaplama Projesinin uygulama çalışmaları başladı.

Solaklı Vadisi'nde son 2 yıldır yapılan kamu binalarının dış cephelerinin yöresel mimari ile yapılması ve beğeni toplamasının ardından başlanan yeni projede Uzungöl güzergahındaki Of-Dernekpazarı-Çaykara hattı boyunca özel ve kamu binalarının yöresel mimariyle kaplanmasında başlandı.

Devam eden çalışmaların yaklaşık 3-4 aylık bir süre sonunda tamamlanması sonucunda toplamda 68 yapının/binanın dış cephesi yöresel mimariye dönüştürülerek, Uzungöl ve Solaklı Vadisi'nde turizmin gelişimi açısından çok önemli bir mesafe katedileceği belirtiliyor.

Yorumlar (5)
Fırat 1 yıl önce
Apartmanı yöresel cephe ile yapınca 5-10 katlı betonarme geleneksel yapıya mı dönecek. Saçma
ercan 1 yıl önce
Bu yıllar önce yapılmalıydı. Çoook geç artık ama bari bundan sonrasını kurtarın. kesinlikle yapılaşma kontrol altına alınmalı.Oy goygoyculuğu bir kenara bırakılmalı. Kanun ve kural ne ise uygulanmalı. Oy kaybettirse bile..
Ist 1 yıl önce
Yoresel tugladan degil tasdan olur beten yiginini discebesini suslemeyle olmaz.tas evler yaparak tarihi yapilar olur.beton binayi suslemeyle turust gelmez doga korunmaz
hasan 1 yıl önce
aynı kadırga daki harekete geçer ve dururlar
murat başkan 1 yıl önce
uzungöl yolundaki diyor bakan uzungöl göl çevresi değil. o evler yıllardır orda idi güzel bir karar..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@