alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Uzungöl'deki balık ölümlerinin nedeni belli oldu!

Trabzon2un turizm cenneti Uzungöl'de kirlilik tespit edilmedi; balık ölümlerinin oksijen yetersizliğinden olduğu belirtildi.

Trabzon 13.11.2021, 17:31
Uzungöl'deki balık ölümlerinin nedeni belli oldu!

Trabzon'un turizm merkezi Uzungöl'de, nesli tükenme tehdidi altındaki kırmızı benekli alabalıklar dahil görülmeye başlanan balık ölümleri araştırılırken, Trabzon İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nden (TİSKİ) açıklama yapıldı. Gölde kirlilik tespit edilmediği, derelerde debi düşüşü ile oksijenin dip seviyelere indiği, bu durumun balıkları yaşamsal tehlike ile karşı karşıya bıraktığı değerlendirildi.Çaykara ilçesine 20 kilometre uzaklıkta, denizden 1250 metre yükseklikteki doğa harikası turizm merkezi Uzungöl'de, son günlerde balık ölümleri görülmeye başlandı. Göl ve gölü besleyen derede, nesli tükenme tehdidi altındaki kırmızı benekli alabalıklar dahil balık ölümleri tespit edildi. Göl yüzeyinde görülen ölü balıklarla ilgili çalışma başlatıldı. Çaykara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile TİSKİ ekipleri, gölde incelemelerde bulundu. Gölün farklı noktalarından ve gölü besleyen dereden alınan su numuneleri, laboratuvarda incelendi. İlk verilere göre, gölde kirlilik tespit edilmezken, derelerde debi düşüşü yaşanması ile oksijenin dip seviyelere indiği, bu durumun da balıkları yaşamsal tehlike ile karşı karşıya bıraktığı değerlendirildi.  TİSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, "TİSKİ ve Tarım İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Uzungöl’de numune alımı gerçekleştirildi. Tahlil sonuçlarında herhangi bir olumsuz değere rastlanılmadı. Göl etrafındaki işletmelerde de yağ tutucu ve kanalizasyon bağlantıları denetimi yapıldı. Burada da herhangi bir olumsuzluk tespit edilmedi. Suyun debisinde bu mevsimlerde yaşanan düşüşler nedeniyle gölü besleyen derelerdeki oksijen seviyelerinin de dip seviyelere indiğini ve bu yüzden balıkların yaşamsal tehlike ile karşı karşıya kalmış olabilir" denildi.


Yorumlar (4)
Erdoğan Atmiş 3 hafta önce
Gölde kirlilik tespit edilemedi demek çok büyük bir yalan. Bunu neye göre diyorlar, tabii ki ölen balıkların bünyesinde zehir bulamadıkları için. Balıklar zehirlendikleri için değil, oksijensiz kaldıkları için öldü. Bunun neden ötrifikasyon. Ötrifikasyonun nedeni göl sularının azot, fosfat vb. benzer kimyasallarla kirlenmiş olması. Ötrifikasyon hareketsiz suların bu tür kimyasallarla kirlenmesi sonucu sudaki oksijensiz solunum yapan alg gibi canlıların artması, oksijenli solunum yapan balık vb. canlıların ölmesi sonucunu doğurur. Bu kimyasallar fabrika atıklarından, kanalizasyonlardan ve tarımsal gübrelerden suya karışır. Uzun gölde fabrika olmadığına göre ve tarım yaygın olarak yapılmadığına göre bu kirlilik kanalizasyonların göle akmasından kaynaklanıyor. Son yıllarda Uzunölde yoğun şekilde yaşanan çarpık kentleşme bunun nedeni. Önlem alınmazsa Uzungöl tamamıyla biter.
Davut 3 hafta önce
Sudaki oksijen seviyesi düşmüş demek ki karbondioksit dolayısıyla da kirlilik artmış. Bunu bile dürüstçe söylememek gerçekten garip
imam mahir 3 hafta önce
uzungöle gelen akarsuların gözelerine kar yağdı su güzel gelıyor nasıl oksıjen yetersizliği ?
mstf 3 hafta önce
Boşa debelenmeye gerek yok.Turizim denen şey böyle bir şey. Bir de de,evsel atıklar billur sular prensi kırmızı beneği sıkıntıya sokar.Haldızen Deresi'ne EL FATİHAAA.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@