Trabzon’un Fethi kutlandı

Trabzon’un Fethi’nin 562. Yıl dönümü kutlandı.

Trabzon’un Fethi’nin 562. Yıl dönümü yapılan törenle kutlandı.

İlk olarak Fatih Parkı’nda gerçekleştirilen çelen sunma töreninde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Fatih Sultan Mehmet’in büstünün bulunduğu yere çelenk sundu.

Çelenk sunma töreni sonrasında Atatürk Alanında Meydan Parkı’ndaki törene geçildi.

trabzonun-fethi-kutlandi.jpeg

Buradaki Törene Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Emniyet Müdürü Murat Esertürk, AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Fatma Başkan, Trabzon Barosu Başkanı Duygu Keleş Aydın ve protokol üyeleri katıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, günün anlam ve önemine binaen açıklamalarda bulundu.

trabzonun-fethi-kutlandi-001.jpeg

Zorluoğlu, açıklamalarında "Tarihimizin çok önemli dönüm noktalarından biri. Trabzon’umuzun fethinin 562. Yıldönümünü idrak ediyoruz. Bu kadim toprakların ecdadımız tarafından fethinin 562’nci yıl dönümünü gurur ve minnet duygularımla kutluyorum. Ülkemizin göz bebeği kadim şehir Trabzon’umuzu bize armağan eden Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve askerlerini hayırla yâd ediyor, kanlarıyla yoğurdukları vatan toprağında ebedi uykularına dalmış ecdadı rahmetle ve saygıyla anıyorum.

trabzonun-fethi-kutlandi-002.jpeg

Trabzon’un fethi büyük emek ve zorlukların neticesinde gerçekleşmiştir. O zamanki adıyla Bulgar Dağı aşılırken büyük meşakkat çekilmiştir. Bu zorluk durumunda orada hazır bulunan Akkoyunlu hükümdarı Uzunhasan’ın annesi Sara hatun, Fatih Sultan Mehmet Han’a şu soruyu sorar. ‘Ey oğul. Bu Trabzon’a bunca zahmet nedendir?’ Cihan padişahının cevabı Osmanlı’nın temel felsefesini yansıtmaktadır. ‘Ey ana. Bu zahmet din yolundadır. Çünkü bizim elimizde İslam’ın kılıcı vardır. Eğer bu zahmeti ihtiyar eylemezsek bize gazi demek yalan olur. Ve hem yarın hakkın huzuruna varınca utanırız.’ ‘Trabzon gözümde ve gönlümde müntakış olmuştur’ diyen Fatih, nihayet 1461 yılının 15 Ağustos’unda hedefine ulaşmıştır. 15 Ağustos günü el değiştiren sadece bir şehir değil. O gün fetih edilen sadece bir toprak parçası değil. Milyonların gönlüdür.

trabzonun-fethi-kutlandi-003.jpeg

Trabzon sadece fetih edilmekle kalmamış, ecdat yüzyıllarca bu şehrin güzelliğine güzellik katmıştır. Camileri, minareleri, konakları, bedestenleri, çeşmeleri ve bahçeleriyle kadim şehrin her bir köşesi desenlerle bezenmiştir. Üzerine bastığımız bu topraklarda bütün canlılığıyla yaşayan bir medeniyet vardır. Dolayısıyla bu mirasa sahip çıkmak son derece önemlidir. Bu hepimize düşen mukaddes ve vazgeçilmez bir sorumluluktur.

trabzonun-fethi-kutlandi-004.jpeg​​​​​​​

Cihan padişahlarının yanaklarına sinmiş mahcup bir gül letafetinde olan bu müstesna şehir, kendisini güzelleştiren Yavuz’lar ile, Kanuni’ler ile, Fatih’ler ile, Mustafa Kemal Atatürk’ler ile, Recep Tayyip Erdoğan’lar ile birlikte inşallah yaşamaya devam edecektir. İnanıyorum ki medeniyet beşiği bu şehrin kadimliğini ve letafetini ruhunda hisseden Fatih’in ahfadı yani bizler, bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkacak ve ceddimize layık olacağız.

trabzonun-fethi-kutlandi-005.jpeg​​​​​​​

Bu duygularla bir kez daha Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere büyük fütuhatta yer alan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Trabzon’umuzu bu günlere getiren, taşında, toprağında, kenarında, köşesinde emeği olan, sevgisi olan, ancak bu günlerde aramızda olmayan tüm büyüklerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara ise hayırlı, sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Şehrimizin 562’nci fetih yıl dönümünün tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor, hepinizi saygı ve sevgilerle selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler