banner556

Trabzonlu bakan kaza tehlikesi atlattı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Tuzla'daki Formula 1 pistinde test sürüşü yaptı.

Trabzon 07.09.2020, 11:45 07.09.2020, 12:27

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST kapsamında Tuzla'daki İstanbul Park'ta gerçekleştirilen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları özel gösterimine katıldı. Elektromobil, ve hidromobil araçların yarıştığı pistte Bakan Mustafa Varank, 1968 model yarış arabasıyla test sürüşü gerçekleştirdi.  Test sürüşünün ikinci turunda virajı alamayan Bakan Varank, spin atarak pistten çıktı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) bu yıl 16'ncısını düzenlediği Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları kapsamında Tuzla'daki İstanbul Park'ta özel gösterim düzenlendi. Gösterime Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Bakan Varank'a, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç eşlik etti. Düzenlenen yarış elektromobil, batarya beslemeli elektrikli araç ve hidromobil olarak ifade eden hidrojen enerjili elektrikli araçlarla yapıldı. 1-6 Eylül tarihleri arasında TEKNOFEST kapsamında Kocaeli Körfez Yarış Pistinde gerçekleştirilen yarışlara Türkiye'den 115, yurt dışından 2 takım başvuru yaptı. Başvuruların 103'ü elektromobil, 14'ü hidromobil kategorisinde oldu. Bugün İstanbul Park'ta gerçekleştirilen özel gösterimde ise 25 takım yarıştı. Farklı üniversitelerden oluşan takımların hazırladığı araçlar Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın start vermesiyle yarışa başladı. Araçlar 6 turun ardından yarışı tamamladı. Bakan Varank, bir süre yarışı tribünden seyircilerle birlikte takip etti. Yarışın sonunda farklı kategorilerde dereceye giren takımlara ödül ve kupa takdim edildi. 

"BU BİR MÜHENDİSLİK, PERFORMANS YARIŞMASI"

"Bu heyecanınız bizi gerçekten mutlu ediyor" diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pandemi koşullarında da olsa bir araya geldik. Üç yıldır TEKNOFEST'i düzenliyoruz. TEKNOFEST ikinci yılında dünyanın en fazla ziyaret edilen uzay, havacılık ve teknoloji festivali olmayı başardı. Biz bu festivalle tüm Türkiye'ye, halkımıza bilimi, teknolojiyi, üretimi sevdirmeye çalışıyoruz. Onlara diyoruz ki bakın Türkiye gerçekten büyük bir ülke. Türkiye'nin potansiyeli gerçekten çok büyük. Ülkenizle gurur duyun. Bu festival kapsamında milletimizin büyük teveccühünü görüyoruz. Biz aynı zamanda TEKNOFEST'te şunu da gerçekleştirdik. Hem özel sektör hem STK'lar hem kamu tarafı olarak biz Türkiye'de teknoloji yarışmaları gerçekleştirmeye başladık. Türkiye'nin her tarafından lise ve üniversite seviyesinde gençlerimiz bu yarışmalara katılmak için emek vermek için gayret gösteriyorlar. Bu sene 100 bin gencimiz TEKNOFEST'teki 21 farklı kategoride yarışmak için elemelere katıldı. Elektrikli ve hidromobil araç yarışları da bizim 16 senedir düzenlediğimiz bir yarış. Bu bir mühendislik, performans yarışması. Burada gençlerimiz sıfırdan bu araçları tasarlıyorlar, üretiyorlar, mühendisliğini yapıyorlar. Alternatif enerji kaynaklarıyla bunları nasıl yarıştırırız, finalde nasıl yarışırız diyerek büyük bir gayret gösteriyorlar."

"BUNDAN SONRA EFFİCİENCY YARIŞLARI İSTANBUL PARK'TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK"

Kürsüden bir de müjde açıklayan Bakan Varank, "Aslında yarışmalarımız Körfez pistinde tamamlandı. Birincilerimiz belli. Şampiyonlara ödüllerini Sayın Cumhurbaşkanımız Gaziantep'te verecek. Biz burada diğer kategorilerde ödüllerimizi vereceğiz. Ben de 'Madem İstanbul Park'a Formula1 tekrar geliyor. Gençlerimizi alalım İstanbul Park'a gidelim, onlar da İstanbul Park'ı görsün. Hem de hep birlikte pistleri kontrol edelim' dedim. İlk müjdemizi buradan verelim. Bundan sonra Efficiency yarışları İstanbul Park'ta gerçekleştirilecek" diye konuştu. 

310 BEYGİRLİK ARAÇ

Daha sonra Bakan Varank, Avitas Motorsports'un Dünya Rallikros Şampiyonası'nda kullanılan 2.4 litre motor hacmine sahip, 310 beygir güç üreten yerli ve milli otomobilinin direksiyonuna geçti. 5.3 kilometrelik pistte Varank'ın co-pilotluğunu Avitas Genel Koordinatörü Halid Avdagiç yaptı. Varank, pistin ikinci turunda talihsizlik yaşadı. Son virajda sert fren yapan Varank'ın aracı pist dışına çıktı. Daha sonra toparlayan Varank, turunu tamamladı.

Turun sonunda kullandığı araca ilişkin bilgi veren Varank, şunları kaydetti:

"Bu araç 'rallikros' yarışlarının resmi aracı ve bir Türk markası Avitaş tarafından Türkiye'de üretiliyor. Dünyadaki tüm rallikros yarışmalarında bu araç kullanılıyor. Bir Türk şirketi tarafından üretilmesi, tüm dünyada rallikros yarışlarında kullanılıyor olması gurur verici. Önümüzdeki dönemde bu araçların 1000 beygir gücünde elektrikli versiyonlarını firmamız tasarımını yapıyor. Eğer kabul görürse onların 1000 beygir gücündeki elektrikli araçlarıyla rallikros yarışmaları yapılacak."

"ZORLAYICI BİR PİST

Varank, Formula 1'in uzunca yıllar aradan sonra tekrar İstanbul'a geldiğini belirterek, "Bu sporseverler açısından oldukça heyecan uyandırdı. Burada bugün pisti de test etme imkanı bulduk, son kontrollerimizi yapmış olduk. Pist çok güzel. Bayağı zorlayıcı bir pist." dedi.

Program süresince İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve Avitas Genel Müdürü Şekib Avdagiç, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam ve Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, Bakan Varank'a eşlik etti.

Yorumlar (2)
davut 5 ay önce
Ülkeyi de böyle spin attırdı bunlar
alex 5 ay önce
ne güzel eğleniyolar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@