Trabzon’da Seçim emniyeti! Kaç personel görev yapıyor?

Trabzon Valiliği, seçim süresince toplamda 3 Bin 747 personel görev yapıyor.

Trabzon’da Seçim emniyeti! Kaç personel görev yapıyor?

Türkiye, yerel seçimlerde "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti"ni seçmek için sandık başına gitti.

Trabzon’da, saat 07:00 itibariyle 32 il ile birlikte oy verme işlemi başladı.

Seçim dolayısıyla güvenlik önlemleri de alındı. Trabzon Valiliği şehir genelinde, seçim süresince Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olmak üzere toplamda 3 Bin 747 güvenlik personelinin görev yapacağını açıkladı.

Açıklamada, 2 Bin 384 İl Emniyet Müdürlüğü, Bin 351 İl Jandarma Komutanlığı ve 12 Sahil Güvenlik Komutanlığı Personelinin görev yapacağı belirtildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada bir başka açıklamada ise şu ifadeler yer aldı;

“31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri'nin huzur ve güven içinde, tarafsızlıkla ve demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmesi, vatandaşlarımızın hür iradesini sandığa yansıtabilmesi amacıyla Valiliğimizce Seçim Güvenliği Tedbirleri Planı hazırlanarak uygulamaya konulmuştur.

İlimiz genelinde seçim güvenliğini sağlamakla görevlendirilen kolluk (emniyet, jandarma, sahil güvenlik) güçlerince sandık alanları ve çevresinde oy verme ve sayım işlemleri ile sonuçların ilçe seçim kurullarına intikalleri sırasında, İl ve İlçe Seçim Kurulları çevrelerinde, hassasiyet arz eden kurum, kuruluş ve bölgelerde rutin ve ek güvenlik tedbirleri alınmıştır.

Valilik Seçim Koordinasyon Merkezi'nin yanı sıra Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, elektrik, iletişim, doğal gaz, sağlık, itfaiye, ulaştırma, su şebekeleri ile görevli kurum ve kuruluşlar nezdinde kurulan koordinasyon merkezleri 7/24 saat esasına göre görev yapacaklardır.

Ayrıca Trabzon Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Türk Telekom Trabzon Bölge Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve diğer ilgili kurumlar, kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili görevlerini sorunsuz bir şekilde yerine getirmek üzere gerekli tüm tedbirleri almıştır.

İl ve ilçe nüfus müdürlükleri, 30-31 Mart 2024 tarihlerinde açık bulundurulacak olup vatandaşlarımızın müracaatlarına cevap vermek üzere mesai yapacaklardır. Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ve YSK kararları gereğince oy verme günü oy verme süresince bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacaktır. İçkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaktır. Emniyeti ve asayişi sağlamakla görevli kolluk güçleri dışında ruhsatlı da olsa hiç kimse silah taşımayacaktır. Bu hususların uygulanmasında halkımızın görevli kurum ve personele gerekli desteği vermesi önem arz etmektedir.”

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler