Trabzon'da o bedeli artık ilçe belediyeleri toplayacak! Ortahisar'dan itiraz: "Mahkemeye taşıyacağız"

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantıları devam ediyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis ayı toplantıları üçüncü gününde Başkan Genç öncülüğünde yapıldı.

2024 yılı gelir tarifesinin evsel katı atık toplama, taşıma, aktarma ve bertaraf ücretinin Büyükşehir Belediyesi'nin gelir tarifesinden çıkartılması görüşüldü. Yapılan oylama sonucunda madde, CHP'nin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu maddeye göre bedel; su faturalarından çıkartılarak ilçe belediyelerinin kendileri tarafından toplanacak.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Cüneyt Zorlu'nun açıklamaları

Bu konuyu önceden gündeme getirdik. Sizin de tepkiniz oldu. Bu sadece bizim değil, ilçe belediyelerimizin de sorunu. Şikayetlerini bize ileten belediyelerimiz oldu. Sizin Ortahisar'ı yönettiğiniz dönemde, Sayıştay'ın bir raporu vardı. Orada bir bulgu vardı. 2023 taslak denetim raporunda, atık su altyapı ve evsel atık bertaraf tesisleri yönetmeliği 22. maddesinde, atık su ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen düzenli aralıklı olarak su faturaları üzerinden yapılır hükmü yer alıyor. Ücrete esas miktar; atık ağırlığı, konteyner sayısı, hacmi, atık toplama aracı gibi değerler üzerinden belirlenir. Ücret tarifesinde, bu miktarlar esas alınarak tarifelendirilir ve bu ücretler düzenli olarak su faturaları üzerinden yapılır deniyor. Cevap vermişsiniz. Bu konuda Danıştay'ın da iki kararı var. Çerkezköy ve Tekirdağ belediyeleri arasında, Kapaklı ile Tekirdağ arasında yine mahkeme konusu olmuş. Belediyeler lehinde kararlar çıkmış. Çevre ve Şehircilik adına Turhan Konak Bey'in açıklaması var. Belediyelerin evsel katı atık hizmetleri konusunda, sonuç bölümünde, atık ücretleri belirlemede yetkili Büyükşehir olması nedeniyle, ücretin ilçe belediyesinin toplama taşıma hizmeti ve Büyükşehir'in verdiği bertaraf hizmeti bedeline karşılanabilirlik ve sürdürülebilirlik unsurları dikkate alınarak belirlenmesi gerekir diyor. Atık su biliyorsunuz, harcanan su üzerinden alınıyor. Sizin de onay verdiğiniz bir ödeme yöntemi belirlenmişti. Siz de tahsilatlar yaptınız ve nimetlerinden faydalandınız. Daha doğrusu yine açık veriyorsunuz. Açığı nasıl azaltırız diye bunu yaşadınız. Emlak vergisi ile toplayın dediniz, bunun mümkün olmadığını biliyorsunuz. Harcanan sudan alınması en mantıklısı. Bunun amacı Ortahisar Belediyesi'ni çalışamaz hale getirmektir. İlçe belediyeleri için topladığımız katı atık toplama bedelini ilçe belediyelerine aktarmak size niye zor geliyor? Geçen 2 gün önce mantıklı bir açıklama yapamadınız. Toplamayacağım demekten başka bir şey söylemediniz. Güç zehirlenmesi yaşıyorsunuz ve sizi de bu hareketinizden dolayı kınıyorum. Kararınızı gözden geçirmenizi istiyorum.

Bizim Ortahisar olarak yaklaşık katı atık için her ay 7.5 milyon lira ödüyoruz. Toplamda 90 milyon ödememiz var. ÇTV ve katı atık toplama bedeli olarak da 3.5 milyon lira gibi gelir var. 90 ödüyoruz, 40-48 milyon gibi açık veriyoruz. Bizler için sürdürülebilir değil. Sizin inadınız yüzünden. Katı atık su faturalarını düşürmek amacınız halka şirin görünmek için mi, Ortahisar Belediyesi'ni zor duruma düşürmek için mi? Sanırım siyasi sebeplerle bunu yapıyorsunuz. Doğru bir yöntem değil. Aksi takdirde hukuk yoluyla hakkımızı arayacağız.

Başkan Genç: "Sözlerinizi aynen iade ediyorum"

Başkan Genç: Sanki sadece Ortahisar’a özgü bir karar alıyormuşsunuz gibi bunu gündeme getirmeniz hoş değil. Su faturasında 40 tane bedel oluştu. 1'i de bu. Gerekçe bu, su faturalarını topluyoruz. Yargıya giderseniz gidin, hakkınız var. Emlak vergisi topluyorsunuz, bunu neden toplayamıyorsunuz? Yönetmeliğe aykırı ise yargıya gidersiniz. Yok, güç zehirlenmesi yok, kınıyorum. Ortahisar’ı sadece siz yönetmiyorsunuz, bizim de yetkimiz var. Sizin hakkınızı elinizden alıyormuşuz gibi konuşmayın. Bertaraf bedelini uygulamaya devam edeceğiz. Bu ifadelerinizin farklı cevapları da vardır bende ama aynı şekilde size iade ediyorum.

Sürmene Belediye Başkanı Hüseyin Azizoğlu: "Cüneyt Bey'in fikirlerine katılmıyorum. Bizim tek bir çalışma siyasetimiz var. İlçe belediyelerimizde de atık toplama yöntemi kendi aralarında konuşulacaktır."

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya: "Kendinizce bunu gerekçelendirmiş olabilirsiniz. Neden bizlerle bu kararı paylaşmadınız? Bizim dışımızda kendinizce bir karar vermişsiniz, sizin adınıza hayırlı olsun. Ortahisar için hayırlı bir karar değil. Sizin döneminizde siz de bunu onaylamışsınız. Keşke ortaklaşa konuşulsaydı. Bugün bu burada yıkıldı. Tekrar müzakere edilmesini diliyorum. Yasal yollarla hakkımızı arayacağız."

Köprübaşı Belediye Başkanı Ali Aydın: "İlçe belediyeleri bundan kararlı çıkacak ve doğru olanın bu olduğunu düşünüyorum. 5 bin kişiden katı atık topluyoruz."

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız: "Büyükşehir Belediye Başkanımızı kınamak nahoş bir söz. Cüneyt Bey'i kınıyorum. Her türlü şartta savunurum. Hakkınızı arayabilirsiniz."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler