Trabzon’da liseli genç Apple’ın açığını buldu ödülü kaptı!

Trabzon’da yaşayan lise öçğrencisi Gürkan Cebeci ünlşü telefon markası Apple’ın açığını buldu.

Trabzon 23.03.2020, 14:19 23.03.2020, 15:15
Trabzon’da liseli genç Apple’ın açığını buldu ödülü kaptı!

Haber61 - Haber Servisi

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunman Akçaabat Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Gürkan Cebeci, Dünyanın en ünlü teknoloji markalarından biri olan Apple’ın açığını buldu. Hatayı teknoloji devine ileten Cebeci önce olumsuz yanıt alsa da video çekip ispatladı ve ödülü kaptı.

11. sınıf öğrencisi Gürkan Cebeci süreci Haber61'e şöyle anlattı: “3-4 yıldır Apple üzerine çalışıyorum bir hatasını bulabilir miyim diye. Sadece SİRİ üzerine yoğunlaştım. Ondan sonra SİRİnin kodlamalarını ve denetimlerini araştırdım ve bir açığını buldum.

Telefonumun ekranı kilitli olmasına rağmen biri “Hey SİRİ” dediği zaman gelen mesajları okuyordu. Bunu her hangi biri yapsa dahi işlem gerçekleşiyordu. Bu yöntemle sizin mesajlarınızı bir başkasının okuması mümkün oluyordu.”

Hatayı bulduktan sonra APPLE’a mesaj attığını söyleyen Cebeci “Ben bunu Apple’a bildirdim. Bana bunu güvenlik ekibine ileteceklerini söylediler ve bana “Böyle bir hatamız yok” yok diye mail attılar. Daha sonra video çekip yolladım. Bu sefer videodan 2 hafta sonra cevap verdiler ve hatalarını kabul ettiler. Hatanın yeni güncelleme ile düzeltilecekleceğini söylediler ve bana bir sürpriz bir hediye vereceklerini söylediler. Ardından plaket gönderdiler ve Apple hesabıma 3 bin dolar yatırdılar.” İfadelerini kullandılar.

Bundan sonraki hedeflerini de anlatan Cebeci “Hedefim Apple’da çalışmak. Huawei’den teklif geldi ama çalışmak istemedim. Şuanda her şey istediğim gibi gidiyor. Bana destek olanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (10)
akademisyen 11 ay önce
aferin çocuk..
Faruk 11 ay önce
Kutluyorum bu genci ve başarısının devamını diliyorum. Kendisi çok iyi bir mühendis olabilir. Aferin ona.
Rahman 11 ay önce
Başarıların devamını diliyorum bizim için değerlisin unutma.
Hakan 11 ay önce
MaşAllah delikanlıya.
Murat 11 ay önce
Helal olsun
turgutu 11 ay önce
çok abartılacak bir durum değil bence
gerçek taraftar 11 ay önce
Bravo Gürkan, seni kutluyorum, önemli bir başarı elde ettin, ancak aldığın ödül çok az, bu işin peşini bırakma, apple yöneticileri ile irtibatı kesme, çalışmanı destekliyoruz.
Süleyman şahin 11 ay önce
Aman ne büyük bişey benim ipone daki siri benim sesim tanımlı olmasına rağmen tvdeki sesi algılayıp dinliyorum diyor nevarki bunda hem huvai daha iyi benim görüşüm
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@