Trabzon’da 11 üründe sakınca bulundu! Bakanlık açıkladı

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi eklendiği belirlenen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün Bakanlığın internet sitesinde açıkladı.

Trabzon 14.01.2020, 10:24 14.01.2020, 19:43
Trabzon’da 11 üründe sakınca bulundu! Bakanlık açıkladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü internet sitesinden açıkladı. En fazla uygunsuzluk tespit edilen ürünlerin et ve et ürünleri (domuz eti, tek tırnaklı eti, at eti), zeytinyağı (tohum yağları), süt ve süt ürünleri (jelatin, bitkisel yağ) olduğu dikkat çekerken, son liste ile birlikte 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3202 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

Bakanlığın internet sitesindeki duyuruda, ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğünün altı çizildi. Duyuruda, şunlar kaydedildi: “5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız ile; Tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, Sektörde haksız rekabetin önlenmesi, Tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve Firmaların “güvenilir gıda üretimi”nin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.
Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 1443 firmaya ait 3202 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir. Gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yayınlanan listede Trabzon’da üretilen bir çok ürün de yer aldı.

İşte listedeki Trabzon’da üretim yapan firma ve ürünler;

Üretici – firma / Ürün / Tespit edilen sorun


Değirmencioğlu Çay - Arsin/TRABZON : Nova Siyah Çay Boya  /  Gıda Boyası Tespiti 
Değirmencioğlu Çay-  Arsin/TRABZON :  Gökçay Siyah Çay Boya  /  Gıda Boyası Tespiti 
Se-Fa Gıda Mad. San. İnş. Turz. Nak. Tic. Ltd. Şti. -  Sürmene/TRABZON :  Of-Sefa Balım Siyah Çay Boya / Gıda Boyası Tespiti 
Trabzon G.U.K Süt Ürünleri İmalatı- Trabzon - Trabzon G.U.K Tereyağı : Tereyağı Bitkisel Yağ 25
Temel Gıda - Trabzon Tereyağı :  Tereyağı Bitkisel Yağ 
Trabzon G.U.K Süt Ürünleri İmalatı - Trabzon G.U.K Tereyağı : Tereyağı, Bitkisel Yağ 
Yaylacık Süt Ürünleri Ortahisar/TRABZON -  Yaylacık Süt Ürünleri : Tereyağı Süt Yağı Harici Yağ 
Of Süt Ürünleri Of/TRABZON -  Yöresel Trabzon Tuzsuz Tereyağı:  Süt Yağı Harici Yağ
Öz Of Gıda İnş. Taah. Oto. Turz. Nak. Lak. Müş.Hayv. San. Tic. Ltd. Şti. - Of/TRABZON - Beşikdüzü Tuzsuz Tereyağı : Süt Yağı Harici Yağ
Kardeşler Süt Mam. - Akyazı/TRABZON -  Trabzon Akçaabat Doğal Köy Tereyağı - Tereyağı Süt Yağı Harici Yağ
Letif Şarküteri (Düzköy Süt Ürünleri)-  TRABZON -  Düzköy Süt Ürünleri Tereyağı:  Süt Yağı Harici Yağ

Listenin tamamını okumak için tıklayın


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (12)
Veli 6 gün önce
Bunlar insan olamaz namus ve şereflerini parayla satan memleketini haydi haydi satar
Salih 6 gün önce
Adam akçaabatta Trabzon’da merkezde tabelasında utanmadan tereyağ imalathane yazıyor 1 gr süt girişi yok kimyasallardan yağ yapıp piyasaya sürüyor. Denetleyen yok yazıkki. Bunların yüzünden gariban köylünün tertemiz yağı da lekeleniyor
Tshane 6 gün önce
Yoresel firma diye bir sey yok.ulusal markalarda da katki vs felan zaten ustunde yaziyor.en iyisi süt alip kendin yapacan.trabzon lular beni yanlis anlamayin ama inan bunlari gordukden sonra trabzondan ne yag alir yerim nede sut urunlerini
DuRsUnTeMeL 6 gün önce
Bu akp döneminde bozulmayan bi şey kaldı mı soruyorum? İnsanların genleriyle bile oynadılar! Karadeniz’e özgü bi çayımız bi tereyağımız vardı onuda bozdular! Trabzon’a
geldiğimde DüzKöyden tereyağı alıyordum veya kargoyla ismarlıyoruz iki senedir aldığım yerlerle kavgam var hepsi bi bahane uyduruyor tereyağını erittiğininiz de yüzünü kaplayan beyaz bir tabaka oluşuyor iğrenç valla ayıp insan genetiğini bozarsan o da gıdaların genetiğini bozuyor akp yle ne alakası var deme sadece bir örnek verdim. Ben de köy çocuğuyum yomra kaşüstülüyüm babam annem hala orada biz Araplara yer satmadık satanlar yeşil dolarları görünce şaşırıp kaldılar ne süt kaldı ne yumurta ne de tereyağı kaşüstü oldu Arapüstü.
EMRECEEELLES 6 gün önce
TRABZONDA YAPILAN TEREYEĞLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İSTANBULDAN GETİRİLEN KREMALARLA YAPILIYOR BİLGİNİZ OLSUN.BİLMEDİĞİNİZ YERDEN ALMAYIN FABRİKASYONDAN UZAK DURUN.
Molla 6 gün önce
Bu sefer Trabzon Sakaryayı solladı...burada 2 et satan at eti katmış...fazla sayılmaz. DOMUZDAN İYİ....
Köylü 6 gün önce
Maalesef Akçaabat of Araklı Yomra Trabzon şarküteriler köy yağını alıp satmıyor. Krema yağını ucuza alıp köy yAğı diye satıyorlar.
Salih 5 gün önce
Çoğu şarküteriye hep aynı renk aynı tip yığınla yağlar müşteri olarak bu yağlar nereden geliyor soruyorsun; cevap mandıra yağı . Tamamda. Bu mandıranın adresini ver diyorsun cevap yok. Çünkü krema
Adem EFE 5 gün önce
Tereyağı ve çay zamlı zaten. Utanmazlar. Yazıklar olsun.
Abdulkadir 5 gün önce
Trabzondaki ((tüm)) tereyağı üreten firmalar , ülker bes 30 gibi blok 10 kg lık margarini minimum %40 oranında kullanıyor, keri kalan %60 ürünüde iziy süt gibi konya bölgesinden süt kreması kullanıyor, buna el atılmakta geç kaldı zaten, faturalı giren margarin ve süt kremasının faturasız çıkyığı tek il trabzondur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@