banner556

Trabzon'un merkezindeki tarihi köprü risk altında

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde bulunan Tabakhane Köprüsü tehdit altında.

Trabzon 16.11.2018, 11:52 16.11.2018, 17:34
Trabzon'un merkezindeki tarihi köprü risk altında

Trabzon'da, çevresinde peyzaj ve kentsel dönüşüm çalışması yürütülen Roma dönemine ait Tabakhane Köprüsü'nün çıkışında, su borusunun patlaması sonucu çökme meydana gelen ve tedbir amaçlı yaya ve araç trafiğine kapatılan yol, 2 gün süren onarım çalışmalarının ardından bugün yeniden ulaşıma açıldı. Çökme yaşanan yol çevresinde belediye görevlileri güvenlik önlemlerini artırdı, sürücüler için de uyarıcı levhalar yerleştirildi. Köprü çevresinde ve yolda güçlendirme çalışması yapılacağı belirtildi. 

Ortahisar ilçesinde bulunan Roma dönemi miraslarından tarihi Tabakhane Köprüsü önceki gün meydana gelen çıkışındaki su borularının patlamasıyla tehlike atlattı. Çevresinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında çalışma yürütülen köprünün çıkışındaki yol, yerin altından geçen su borularının patlaması nedeniyle çöktü. Üzeri kesme taşla döşeli yol tedbir amacıyla araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Çökmeden dolayı tarihi köprüde hasar oluştuğu iddia ediliyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışma başlattı. Belediye yetkilileri, yoldaki çökmenin Tabakhane Köprüsü yakınındaki yolun altından geçen su borusunun patlaması sonucu meydana geldiğini tespit ettiklerini söyledi. Belediye yetkilileri çökmeye, çevrede yürütülen proje kapsamındaki inşaatın neden olmadığını savunurken onarım çalışmalarının kısa sürede tamamlanacağı ve köprüdeki riskin ortadan kaldırılacağını duyurdu.  

ESNAFLARDAN KÖPRÜ KORUNSUN ÇAĞRISI

Tarihi köprü çıkışında meydana gelen çökmeden dolayı yolun araç ve yaya trafiğine kapatılması nedeniyle mağdur olduklarını belirten esnaf da yol ve köprüde önlem alınmasını istedi. 

Habip Canım, "Tarihi Tabakhane Köprümüz sürekli bu halde, ne yapacağımızı biz de şaşırdık esnaf olarak. Yakın zamanda bir su patlaması oldu. Bir an önce yapılmasını istiyoruz. Trafik kapalı biz de esnaf olarak mağduruz" dedi.


Tarihi köprünün zarar görmemesi için önlem alınmasını isteyen Firdevs Akyol da "Esnafım. Bu yolun kapatılması beni etkiledi. Buradaki yol çalışması da biraz uzadı. Tarihi köprü zarar görmeden en kısa sürede bu sorunun giderilmesini istiyoruz" diye konuştu. 

Kemal Özel ise tarihi Tabakhane Köprüsü’nde anıları olduğunu belirterek, bakımının yapılmasını istedi. Özel, "Bu köprü çok eski bir köprü, köprünün anısı var. Bu köprünün bakımının yapılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

TABAKHANE KÖPRÜSÜ

Tabakhane Köprüsü, Tabakhane Deresi üzerinde inşa edilmiştir. Köprünün batı ayağı Ortahisar'a kuruludur. Yapım tarihi Roma döneminde 1’inci yüzyıla kadar inmektedir. Köprü bugünkü haline 19’uncu yüzyılda kavuşmuştur. İki kademeli olarak yapılmış köprünün, ilk kademesi tek göze sahiptir. İkinci kademede ise altı oval kemerli göz mevcuttur. Zaman içinde pek çok onarım geçirerek günümüze kadar ayakta kalabilmiştir.

Yorumlar (8)
eren 2 yıl önce
seneler önce at arabası geçsin diye yapılan yoldan her gün tonlarca ağırlıkta araç geçerse ve o köprüye yıllardır hibi bir bakım rotasyon ya da iyileştirme çalışması yapılmaz ise olacağı budur !
yasar 2 yıl önce
trabzonun tarihini yok ettiniz
Murat 2 yıl önce
Su ile ilgili değil aylar önce mimarlar odası orda yapılacak olan atık su kanalının ve yolun köprüye ağır hasar veya yıkabileceğini belirmişti yerel gazetelerin bir kısmı bunu haber yapmıştılar olaya yandaş değil de bilim gözü ile bakılırsa bu tarih kurtaılır bence
hakkı kılıç 2 yıl önce
inşaat için atılan dinamitlerin etkisi yok mu!...
İsa Sayar 2 yıl önce
İnsanlardaki bu tarih merakını anlamıyorum. Yıkılırsa yaprsın yerine daha güzelini. Belediyeyi suçlamak da nedir?
onur 2 yıl önce
insanlardaki tarih merakını mı anlamıyorsun ? tarihten ve öneminden de zerre anlamadığın o kadar açık ki !
ZayeraliTs 2 yıl önce
Akçaabat galanima köprüsünüde aynen ihmalkarlık sonuçu yıktınız sonra yerine güya aynısını yapmaya çalıştınız
yasar 2 yıl önce
yeni yapmak marifet değil eskiyi korumak marifet dan.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@