banner556

Trabzon'un doğal kalmış plajına yapılacak çevre sakinlerini isyan ettirdi

Trabzon'da kumsalıyla tanınan plaja yapılmak istenen proje çevre sakinlerini harekete geçirdi.

Trabzon 15.12.2020, 11:56 15.12.2020, 12:04
Trabzon'un doğal kalmış plajına yapılacak çevre sakinlerini isyan ettirdi

Yalıncak-Çimenli Mahallesi sınırında yer alan Trabzon'un doğal kalmış kumsalları arasında gösterilen plajın, projelendirilerek betonlaştırılacak olma iddiası çevre sakinlerini harekete geçirerek projenin yeniden gözden geçirilmesi istendi.

Bölgedeki site sakinleri, kumsaldaki alana otopark, tuvalet, yönetim binası, soyunma kabinleri gibi donatıların yapılacak olmasına tepki göstererek doğal özelliklere sahip plajın bulunduğu yerdeki bitki örtüsü ve yeşil alanın yok edilmeye çalışılması kendilerini derinden etkilediğini söylediler.

Site yönetimi adına bir açıklama yapan Yavuz Aydurmuş, şehre en yakın doğal kalmış alanın proje yapılacak diye beton yığınına dönüştürülmesini üzüntüyle karşıladıklarını ifade ederek, “Önce tarihi binalarımızı yıktık, sonra yeşili yok ettik. Kentin her tarafını betonlaştırdık, sahili doldurup denizle ilişkimizi kestik. Doğal olan ne varsa, onu betona çevirdik. Elimizde, avucumuzda bir iki tane doğallığı buzulmamış yer kaldı. Bu yerlerden birisi Yalıncak Plajı idi. ‘Yalıncak Plajı idi’ diyoruz; çünkü beton ağırlıklı bir proje ile bu doğal ortam da elimizden gitmeye hazırlanıyor. Trabzon'un şehre en yakın doğal kalmış, halkın nefes aldığı, deniz ve doğayla buluştuğu plajın ve yeşil alanın proje yapacağız, güzelleştireceğiz diye beton yığınına dönüştürülmesine içimiz kan ağlıyor. Burada yaşayan, çocukluğu burada geçmiş ya da buranın güzelliklerini fark etmiş insanlar olarak doğal özelliklere sahip bir plajın, oradaki bitki örtüsünün ve yeşil alanın yok edilmeye çalışılması bizleri derinden etkiliyor. Ramada Otel'in işgal ettiği binlerce metrekare büyüklüğünde ve kıyı kenar çizgisinin kuzeyinde kalan alanın yalnızca çok küçük bir parçasına dokunulması, geri kalan alanın otelin işgaline bırakılmaya devam etmesi, yine Ramada Otel'in doğusunda bulunan ve yeni yapılan inşaatın önüne donatıların konulması, bütün otopark alanlarının önemli bir kısmının, tuvalet, yönetim binası, soyunma kabinleri vs. alanların, yani beton alanların plajın en güzel ve doğal bölgesi olan Real Trabzon Sitesi'nin önüne konması manidardır. Acaba o sitede yaşayan insanların çeşitli nüfuzlu kişilerle ilişkisi olmadığı için mi böyle yapılıyor? Orada yaşayan insanların, çocukların, gençlerin yaşamsal alanları, yalnız orada yaşayanlar değil o doğal plaja gelen Trabzon halkının yaşam alanları, bazı nüfuzlu kişiler için mi yok ediliyor? Kentte doğal ve bakir kalmış ve tüm halkın yararlandığı doğal plajın yok edilmesine İçimiz yanıyor maalesef. Düşünsenize doğal bir plajın önüne 200 araçlık otopark, beton, yol yapıyorsunuz. Bizler uzun yıllardır burada yaşayan, buranın değerini bilen, doğayı ve çevreyi seven, yeri geldiğinde bu halka açık bakir alanın temizliğini bile kendi imkânlarıyla yapan insanlar olarak bu projenin yeniden gözden geçirilmesini, bu bölgenin doğallığının bozulmamasını, birilerinin değil halkın çıkarına uygun bir proje olmasını talep etmekteyiz. Bizler projelere, yeniliklere kapalı insanlar değiliz. Güzel olan tüm projelere destek vermekten sevinç duyarız. Ama biraz daha güzellik, biraz daha doğallık, biraz daha adalet istiyoruz. Trabzon'u sevmek Trabzon insanını ve Trabzon doğasını sevmek demektir. Bizler Trabzon aşığı insanlarız” dedi.

Trabzon'un doğal kalmış plajına yapılacak çevre sakinlerini isyan ettirdi

Trabzon'un doğal kalmış plajına yapılacak çevre sakinlerini isyan ettirdi

Trabzon'un doğal kalmış plajına yapılacak çevre sakinlerini isyan ettirdi

Trabzon'un doğal kalmış plajına yapılacak çevre sakinlerini isyan ettirdi

Yorumlar (17)
Tstrtstr 1 ay önce
Konuşan site sakini sahil alanına yapılacak projelerde haklı olabilir yalnız...? O bozulmasını istemediği ve kendisinde oturduğu sahilin birkaç metre üstünde yapılan onlarca katlı betonarme evlerin o bölgede doğa katliamı yaptığını görmez maalesef.. gülermisin ağlarmısın işte
Emine 1 ay önce
Onu mütayit le belediyeye sorucaksın, betona devam diyorsun yani bravo...
Emre Çakır 1 ay önce
Yooook ona bişey demezler para gelsin de nasıl gelşrse gelsin milyonlar cepte ama plaj olmasın???????? yurdum insanı nerde menfaati var orda
Çevreci İnsan 1 ay önce
Ya bıraksın yalanları. Beton kısmı ramadanın önüne gelse bayıla bayıla evet diyecekler, sırf plaj kısmı onların sitesinin önünde değil diye çıkmış çevreciyiz de bla bla. Kıyı çizgisinin önüne beton döküp arabaları parkederken çevreciliğiniz neredeydi? İnsanlar denizle çevrili şehirde denize giremiyor plaj yok diye. O site önü olmaz bu site önü olur sonuçta bir plaj olacak, ha bana kalsa her ilçeye bu şekilde bir plaj yapacaksın ki kıyı turizmin gelişsin.
Sek 1 ay önce
Biz çocukken oralarda yüzerdik sahiller sadece kumsaldi.
Şimdi ise zenginlere peşkeş çekilmiş her taraf otel oldu.
Rant memleketisin Trabzon
Zengin istediğini yapıyor.Arkada görülen oteller gibi
davut 1 ay önce
4.5 milyar yıllık dünya'da akp iktidarına denk gelmek gerçekten de şans ile açıklanamayacak bir şey. Bir tarafta beşirli'yi komple dolduruyorlar bir tarafta da doğal kamlış plajları beton yapıyorlar. Ne diyelim Allah'a havale etmek dışında.
Emre Çakır 1 ay önce
Belediyenin plajı istediğini yapar adam arkadaki beton milyonluk binaları yaparken sesiniz çıktı mı???? Bırakın bu çevreci ayaklarını devletin malı istediğini yapar yapmazsa adam deği siz arkanızdaki milyonluk evlerinizi yaparken ses yok plaja yok
recep 1 ay önce
sahildeki işgaller son buluyor ya zorunuza gidiyor
Mk 1 ay önce
Rezil bir hükümetsin Akepe. Doğa katilisin haram sevicisin
Vatandaş 1 ay önce
Sorulması gereken soru bence şu; o sahilde bulunan binaların giderleri nereye alıyor. Gerçekten orası halk sağlığı için uygun bir yer mi ? Eğer her şey sağlık açısından normal ise tabi orası modern güzel bir vatandaşa açık bir plaj olmasını isterim .
Vatandaş 1 ay önce
Lavabo Giderleri nereye akıyor olacaktı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@