banner491

Trabzon tiyatro festivaline hazırlanıyor

TDT "20. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali"ne hazırlanıyor

Trabzon tiyatro festivaline hazırlanıyor
banner455
banner432

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürlüğünce Trabzon'da düzenlenen "20. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali" 2 Mayıs'ta başlayacak.

Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT) ev sahipliğinde düzenlenen festivale, Türkiye'nin yanı sıra Romanya, Ukrayna, İspanya, Hırvatistan, Gürcistan, Rusya, Yunanistan ve Fransa'dan ekipler katılacak.

Ayrıca keçe, karikatür, ebru, seramik, maske yapımı, dans, yazarlık ve hikaye anlatımının da aralarında bulunduğu atölye çalışmalarının gerçekleştirileceği festival, 16 Mayıs'ta sona erecek.

TDT Müdürü Elvan Saliha Karahasan, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, festivalin 2 Mayıs'ta protokol üyeleri, DT yöneticileri, sanatçılar, konuk tiyatro grupları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve halkın katılımıyla, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı Atatürk Alanı'nda yapılacak etkinliklerle başlayacağını söyledi.

Festivalin aynı gün TDT'nin Haluk Ongan Sahnesi'nde beğeniye sunacağı "Korkut Ata" adlı oyunla devam edeceğini belirten Karahasan, şöyle konuştu:

"Festivalde bu yıl Ukrayna'dan Lesya Ukrainka Rus Drama Ulusal Akademik Tiyatrosu 'Bir Boksörün Kalbi', Romanya'dan Tony Bulandra Tiyatrosu '6. Koğuş', İspanya'dan Yllana 'Şefler', Hırvatistan'dan Lea Sekulic 'Pentimento', Gürcistan'dan Shota Rustaveli Devlet Dram Tiyatrosu 'Ev Sahibi ve Misafir', Rusya'dan A.A. Bryantsev Gençlik Tiyatrosu 'Genç Werther'in Acıları', Yunanistan'dan Art Vouveau Tiyatrosu 'Koltuk Değnekleri', Fransa'dan Fools & Feathers Tiyatrosu 'Sıradışı Zamanlar'ı sahneleyecek."

Karahasan, Ankara Devlet Tiyatrosunun da festivale "Kontrabas" ve "Eyvah Nadir" oyunlarıyla katılacağını bildirdi.

- "Seyircilerimize dolu dolu bir program sunacağız"

Festivale yaklaşık iki aydır hummalı şekilde hazırlandıklarını anlatan Karahasan, "20. yılın getirdiği gururla Trabzon seyircisiyle buluşacağız. Biletlerimiz bugün satışta ve neredeyse bitmek üzere. Seyircilerimize dolu dolu bir program sunacağız." dedi.

Festival kapsamında 19 yılda 260 oyunun sergilendiğini belirten Karahasan, "Festivalin açılış gününde, bu yılın daha farklı olması için Karadeniz'i anlatan dernekler, sanat kurumlarıyla büyük bir kortej oluşturmaya çalıştık. Festivalin ramazana denk gelmesi nedeniyle oyun saatlerini ona göre düzenledik." diye konuştu.

Festival bittikten sonra bu yıl ilk kez kaymakamlıklar aracılığıyla "Orada Bir Köy Var Uzakta" oyununu ilçelerdeki öğrencilerle buluşturmayı planladıklarını bildiren Karahasan, "Festivalimize ve oyunlarımıza tüm Trabzon halkını davet ediyoruz." ifadesini kullandı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE

banner441

banner472