Trabzon konut satışlarında eski günlerini arıyor

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, “Türkiye'de bir çok inşaat firması yüksek faiz oranları nedeniyle zor duruma düşerken, Trabzon'da bundan etkilenmiştir” dedi.

Trabzon konut satışlarında eski günlerini arıyor
banner432

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, ekonomik dalgalanmanın vatandaşı olumsuz etkilediğini belirterek bunun da konut satışlarına olumsuz yansıdığını söyledi. 

Faiz oranlarının konut sektörünü doğrudan etkileyen bir durum olduğunu kaydeden Taflan, “Ekonomideki dalgalanmadan vatandaşlar olumsuz etkilenmiş, Trabzon ve genelinde konut satışlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmıştır. Faiz oranları konut sektörünü doğrudan etkileyen bir durum konumunda olmakta beraber, artış eğilimi gösteren faiz oranları, dövizin hareketli günler yaşayabileceği düşüncesi ve piyasalardaki belirsizlik sektördeki satış oranlarını etkilemiştir. Vatandaşlar bu şartlarda nasıl konut alabilsinler, nasıl konut kredisi çekebilsinler. Piyasalara bakıldığında hangi sektör olursa olsun bir belirsizlik süreci devam ediyor. Birçok yerli ve yabancı yatırımcılar frene basmış durumdadır” dedi. 

Trabzon konut satışlarında eski günlerini arıyor

"KONUT FAİZLERİ DÜŞERSE PİYASA YENİDEN CANLANIR"

Faiz oranları ve eslasyonun düşmesiyle birlikte piyasaların canlanacağını kaydeden Taflan, “Enflasyonla birlikte faiz oranlarının yaklaşık olarak yarı yarıya düşmesi durumunda vatandaşın borçlanarak konut alma isteği yeniden canlanabilir. Faizlerin yüksekliği yanında enflasyondaki artış, işsizliğin artması kişi başına gelirin gerçek anlamda düşmesi, geleceğe yönelik beklentilerdeki güven kaybı gibi faktörler de konut satışlarını olumsuz etkilemektedir” diye konuştu. 

"İNŞAAT MALİYETLERİNİN ARTIŞI TÜKETİCİYE YANSIMAKTADIR"

İnşaat maliyetlerinin artması tüketiciye olumsuz yansıdığını ifade eden Taflan, “Piyasaların normale dönüşebilmesi için faiz oranlarının düşürülmesi gerekmektedir. Eğer faiz oranları düşmezse yapıcı firmalar projelerini tüketmekte, satmakta zorlanacak böylece olumsuz tablo hem satıcıları hem de alıcıları olumsuz şekilde etkileyecek. Bu süreçte sıfır dairelerin yanı sıra ikinci el dairelerin satışları da olumsuz etkilemektedir. Devletin alım gücünü yükseltmesi ve sektörü canlı tutması için konut kredi faiz oranları ile düşük ve uzun vadeli kredilerin acilen yürürlüğe girmesini beklerken tam tersi, oranlar hem kamu bankalarında hem özel bankalarda yükselmiş ve de yükselmeye devam etmektedir. Artan maliyetler karşısında inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar ayakta durabilmeleri, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların da konut alabilmeleri için acil önlemler alınmalıdır. İnşaat maliyetlerinin artışı haliyle tüketiciye yansımaktadır. Hem maliyet artışı, hem de kredi faiz oranlarının artışı konut almak isteyenleri zor durumda bırakmaktadır. Türkiye'de bir çok inşaat firması yüksek faiz oranları nedeniyle zor duruma düşerken, Trabzon'da bundan etkilenmiştir. Diğer taraftan inşaat maliyetlerine ciddi anlamda zamlar yapıldı ve bu zamlar dikkate aldığımızda müteahhit ve malzeme tedarikçileri zor durumdadır" şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emre
Emre - 1 ay Önce

Bu sektorde calisan biri olarak trabzonun mutahitleri bunu hakettiler.Araplar yuzunden fiyati 250 bin tl lik evi 400 500 e cikarirsansimdi boyke sinek avlarsin.Ayrica 500 bin tl ye bir daireye vermektense adam bankaya parasini yatirp aylik 10 12 bin tl gelir elde edip o dairede bin tl ye kira oduyor.Suanki yuksek faizlerden oturu daire almak mantikli deil .Simdi bizim mutahitler dusunsun arap bahari erken bitti kazandiklarina saysinlar.

Mesut
Mesut @Emre - 1 ay Önce

Aynen katılıyorum hemşerim

kerim
kerim - 1 ay Önce

müteahıtler zorumdayız dıyor ama buruunlarından kıl aldırmıyorlar. fıyatları dusurmuyolar !

SIRADAKİ HABER

banner393