banner556

Trabzon İl Sağlık Müdürü açıkladı: Artık tükenme aşamasındayız

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta'dan Haber61'e kritik koronavirüs açıklaması.

Trabzon 04.12.2020, 12:40 04.12.2020, 16:05

Trabzon Valiliği’nde yapılan koronavirüs tedbirlerine yönelik toplantı sonrasında Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta Haber61’e açıklamalarda bulundu.

HASTANELERDEKİ DOLULUK EN ÜST SEVİYEDE
Usta, Trabzon’da hastanelerin kapasitelerinin dolmak üzere olduğunu ifade ederek “Vatandaşı korkutma adına değil ama yoğun bakımlarda, entübe cihazlarında ve hastane doluluklarında en üst seviyelere kadar geldik. Korkutma adına demiyorum ama bundan korkulmayacaksa daha nasıl bir iş yapabiliriz onu da vatandaşın takdirine bırakıyorum. Sadece bizimle bu işlerin olması mümkün değil. Halkın duyarlı olmasıyla ancak bu işin üstesinden gelebiliriz. “ dedi.

BU AY BU İŞİ BİTİRMEK İSTİYORUZ
Koronavirüsle mücadelede ekiplerin sayılarının da arttırıldığını belirten Usta  “Ekipleri yüzde 50 daha arttırıyoruz ama biz var olan vakaları eritmek için sadece çalışıyoruz. Dün Sağlık Bakanımızın verdiği talimatla hastanelerimize 50 tane daha mekanik ventilatör gönderiyor. Her şey yapılıyor ama vatandaş kısmı eksik. O kısımda da ciddi bir desteğe ihtiyacımız var. Artık ev gezmeleri olmamalı. İnsanlar gerekirse evde eşleriyle çocuklarıyla bile mesafeli olmalı. Maske, iki kişi arasında konuşulurken mutlaka takılmalı, çay kahve yemek muhabbetlerinde bulunmamalı, zorunlu hallerde de maskelerin düşmesi önleyecek şekilde tek tek çay kahve içilmeli. Onun dışında da yine biz bir uygulama başlattık, her koronavirüs vakası olan eve binaya afiş asacağız. Farkındalık için bunu yaptık. Vatandaşın duyarlılığıyla bu ili bu ay bitirmek istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

TÜKENME AŞAMASINDAYIZ
İl Sağlık Müdürü Usta, tüm hastanelerin topyekün koronavirüse karşı mücadele ettiğini dile getirerek “Kaşüstü’den yoğun bakımlarımızı yüzde yüz arttırdık. Var olan bazı alanları da yoğun bakıma çevirerek, koşullar oluşturarak yataklar koyduk. Servis yataklarını da 400’dü 100 arttırdık. Diğer hastanelerden yatak çektik. Her hastanede kovid kısmı var. Bazısında yoğun bakım var bazısında sadece servis yatağı var. Fakültesi, özeli, kamu hastanesi hepsiyle topyekün bir çalışma içindeyiz. Bunlarla birlikte var olan gücümüzle bu aşamaya geldik. Belki daha erken tükenebilirdik, çok fazla enerjimiz var ama bunun da bir tükenme noktası var. Ve tükenme aşamasına geldik. “ dedi.

Koronavirüs ve grip aşısıyla ilgili konuşan Usta  “Grip aşısı bakanlık nezdinde illere gönderildi. Sağlıkçılara vurulmak üzere geldi, vatandaşlara da belli oranda belli kriterlere göre eczanelere gelme koşulu oluşturuldu. 11 Aralık’ta da Çin’den Türkiye’ye gelmesi planlanan koronavirüs aşısı, cansız aşı gelecek. Biz de onun kriterlerine göre sağlıkçıların ve halk tarafında kullanılmasını organize edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

KORKUTUCU RAKAMLAR

Usta son olarak Trabzon'daki koronavirüs rakamlarına da değinerek şu ifadeleri kullandı;

Yoğun bakıma giren hastalarda yüzde 60 entübe oranında vakamız var. Oran az değil. Bunun bir çok etkenleri var. Gecikmiş vakalar var. Temaslının gizlenmesi sıkışınca gelinmesi, tedavinin eksik olması gecikmesi sonucunda yoğun bakım ve entübastyon sürecinin oluşması. En çok buna dikkat edilmeli. Sayılara baktığımızda her gün 1-2 entübe vakamız artmakta. Yoğun bakıma girenler de 15 ve üzerinde her gün artmakta. Yine hastanelere 70-80 yeni hasta her gün yatmakta. Bunlar ürkütücü rakamlar. Vefat sayımız da belli bir oranda her gün devam ediyor. Halkımızın tedbir alması lazım. Sayılarsa derdimiz, sayılar çok fazla. Belli bir sınıra geldik o sınırı aşmamak hepimizin yararına.

Haber61 Haber Servisi

Yorumlar (9)
Sürünen saglikci 2 ay önce
Ne tükenme aşaması tukeneli çok oldu.sag müdürü bi zahmet müdürlükten çıksın hastanelerin durumunu görsün idareciler yukarılara yalakalik yapacağız diye personeli hiçe sayiyor
Hasta 2 ay önce
Diş Fakültesindendeki gözlemlerim kaloriferler yanmıyor personel elektrik ocağında ısınmaya çalışıyor havalar tam soğumadı. Esnek çalışma sadece doktora ve hocaya var ama personele yok. Personel eksikmiş. Zaten fazla hasta yok. Tabiki eksilir çünkü devamlı personelden pozitif vaka oluyor. Oraya bir el atılsın. Yöneticiler acımıyor. Personel korku içinde bize sıra ne zaman gelecek diye
Melih 2 ay önce
Çok haklısın.Dişcilik Fakültesinde disimizi yaptırmak ne mümkün.Hocalar burunları dan kıl aldirmiyor.Bir randevu veriyorlar İki ay sonraya.Hastaneye gelince virüs var ama muayenehaneme gidince yok.Ne güzel iş.
takım taraftarı 2 ay önce
Trabzona Reis şehir hastanesi sözü vermişti da yıllar önce ona sorun ne oldu da trabzonu sildi attı. Yıllardır trabzona hiçbir yatırım gelmiyor hepsini kendi memleketi rize ye kaydırıyor. Oy toplamaya gelince gelip yüzde 65 şi alıp gidiyor bende akp oy verdim ama yetti artık. Trabzonlu vekiller bakanlar nerde belediye başkanları zaten sanki hizmet için deyilde Reise yalakalık için seçilmişler. Bugün türkiyede şehir hastanesi yapılamayan nerdeyse büyük şehir kalmadı.
Tarkan 2 ay önce
Odunu koysalar oy verdiginiz için yatirimi Rizeye yapiyor !
Sadık Yılmaz Bulut 2 ay önce
Bu durumda suç sadece vatandaşta değildir.
Kararlar alındı ancak sıkı denetim yapılmadı
Toplu taşıma araçları tıka basa dolu,ayakta yolcu bile alındı.
Düğünler eskisi gibi yapıldı,içkili restoranların çoğu eskisi gibi çalıştı.
Bırak masa azaltmayı artıran bile oldu.
Camiler aynı şekilde denetlenmedi.
Pasajların koridorları da toplu namaz kılındı ve devam ediyor.
Bunları artırmak mümkün.
Vel hasıl Vatandaşa sanki normale dönmüş olduk görüntüsü verildi.
Uyarı yetmez sıkı denetim lazım
Bari bundan sonra denetlensin
OFLU TÜRK 2 ay önce
DENETİMLER SIK OLSUN GELİN SİZE HER GÜN ONLARCA MASKESİZ GÖSTEREYİM DIŞARDA BELEDİYEDEN ANONSLA BU İŞ KONTROL EDİLMEZ
Hayat 2 ay önce
Hocam Allah sizlere kolaylıklar versin , bizim milletimiz akıllanmıyor , korona atlatanlara izolasyon bitince geçmiş olsuna giden kör cahiller bile var... Ben de yakın sürede bu illeti atlattım. O kadar tedbir almama rağmen geldi beni buldu , şu illet hepten bitene kadar evime kimseyi almayı düşünmüyorum , hatta hafta sonu yasaklarında köylere gitmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Anasını , babasını , ülkesini seven daha hassas olmalı. Benim evladımdır , çoluğumdur, çocuğumdur birşey olmaz denmeyecek. Zaten birşey olmaz diye diye bugün bi illet bu kadar yayıldı. Şehirdeki virüsü köylere taşımayalım . bu artık bir vatandaşlık görevidir . Herkes yerinde kalsın . Tez zamanda su musibetten kurtaralım inşAllah
Ismail 2 ay önce
1. Neden gercek rakamlar açiklanmadi,her yer açildi ve halk rehavete kapilip eski normalmis gibi davrandi.Havalar soguyunca da vaka sayisi tepe yapti! Bu arada il saglik müduru hastaneleri denetlemeli ..Hastanenin 80-90 hemsiresi,saglik memuru var 8-10 hemsireyle covidle mucadele ediliyor...Böyle kriz donemlerinde bari torpil yapmayin !
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@