banner526

banner533

banner535

Trabzon'dan sokak köpekleriyle ilgili dikkat çeken açıklama

Dr. Şağdan Başkaya: “Devlet sokakta ve barınakta köpek bakmamalı. Her yasasını aldığımız batıdaki ülkelerin hayvan hakları yasalarına bir göz atın; Göreceksiniz ki sokakta başıboş köpek dolaşması yasaktır, cezalar ağırdır"

Trabzon 26.05.2019, 10:29
Trabzon'dan sokak köpekleriyle ilgili dikkat çeken açıklama

Hayvan hakları ile ilgili yeni yasa hazırlıklarının yapıldığı şu günlerde uzmanlar, her yasasını aldığımız batıdaki ülkelerin hayvan hakları yasalarının gözden geçirilmesi ve yapılacak yeni yasanın ‘insan’ odaklı olması gerektiğini vurguladı. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” kültüründen, “köpeği sokakta yaşat ki, devlet çöksün” kültürüne doğru bir gidiş olduğunu belirterek uyarılarda bulundu. Başkaya “Zamanında, İsviçre’den medeni hukuk, İtalya’dan ceza yasası, Fransa’dan idare hukuku ilkeleri ve Almanya’dan ceza yargılaması hukukunu aldık. Sokaklarda köpek olmaz dediğimizde yüksek sesle itiraz edenlere diyoruz ki, her yasasını aldığımız batıdaki ülkelerin hayvan hakları yasalarına bir göz atınız. Zira göreceksiniz ki, sokakta başıboş köpek dolaşması yasaktır, cezalar ağırdır ve barınaklarda kısa bir süre sonunda sahiplendirilemeyen köpekler uyutulmaktadırlar” dedi. 

Yaban hayatı konularına uzak sivil toplum örgütlerinin yaban hayatı ile ilgili olan STK’lardan veya toplumu yönlendiren kişilerden duydukları yanlış bilgilerle gündem oluşturmaya çalıştığını kaydeden Başkaya “Bir takım STK’lar ayıların ve kurtların eşine şiddet uygulamadığını vurgulayan bilimsellikten oldukça uzak bir reklam filmi çekebiliyor. Böylece, hayvanları bazı insanlardan üstün göstermeye çalışıyorlar. Oysa, ayı ve kurtlar, çiftleşecekleri dişiler eğer kendilerine itaat etmez ise onlara karşı oldukça vahşi ve kaba davranırlar ve dişiyi zorla çiftleşmeye mecbur ederler. Hatta çiftleşmenin önünü açmak için yavruları varsa, dişinin yavrularını öldürerek onu yavrusuz bırakabilirler. Bunları da bilmek gerekir” diye konuştu. 

"Bilimsellikten uzak bilgi paylaşıyoruz" 
Benzer şekilde geçtiğimiz aylarda Kayseri’de yaşanan acı olayın ardından Ankara Barosu’nun yaban hayatı uzmanlığına soyunduğunu hatırlatan Başkaya “ ‘Sokak köpekleri katil değildir, saldırganlık doğalarında yoktur’ demişlerdir. Burada da, bilimsellikten uzak, uydurma bir bilgi ile kamuoyuna yanlış şeyler anlatılmaktadır. Tecavüz ve saldırıya uğrarken, saldırganı öldüren bir insana katil oldu diyoruz ancak liseli bir genci parçalayan köpeklere katil demeyi yanlış buluyoruz. Atası kurt olan köpeğin ise doğasında saldırganlık olmadığını iddia ederek yine bilimsellikten uzak bir bilgi paylaşıyoruz” şeklinde konuştu. 

şağdan başkaya
Prof. Dr. Şağdan Başkaya

“Sadece hastalık yaymıyorlar, öldürüyorlar da” 
Başıboş köpeklerin aşılı olsa bile insanları korkuttuğunu, ısırdığını veya parçalayarak öldürebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Şağdan Başkaya “Kayseri’de, 4 Ocak 2019’da okul çıkışı başıboş köpeklerin saldırısına uğrayan liseli iki gençten 14 yaşındaki Mehmet Özer çok feci bir şekilde parçalanarak öldürülmüş, diğeri ise yaralı kurtulmuştu. Son olarak Elazığ’da 20 Mayıs 2019’da çeşmeden su almaya giden 82 yaşındaki Çiçek Boztaş adlı bir ninemiz, çok feci bir şekilde köpekler tarafından parçalanarak öldürülmüştür. Ülkemizde her yıl kuduz şüphesinden dolayı 180 binin üzerinde kuduz aşısı yapılmaktadır. Bunların çoğunu sırasıyla başıboş köpekler, sahipli köpekler, kediler, sığır-at-koyun-keçi gibi evcil hayvanlar ve yaban hayvanları oluşturmaktadır. Ülkemizde her yıl kuduz aşısı ve serumuna 7 milyon liradan fazla para harcanmaktadır. Ayrıca ülkemizde her yıl 1-2 kişi kuduz olmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“Yaban hayatını da tehdit ediyorlar” 
Başkaya, başıboş köpeklerin sadece insanları değil yaban hayatını da tehdit ettiğini belirterek şunları söyledi: 
“Başıboş köpekler sadece şehirlerde insanları değil, yerleşim yerleri ve civarında veya kırsalda yaban hayvanlarını kovalıyor, uzaklaştırıyor, hastalık bulaştırıyor, düşük yapmalarına neden oluyor veya yakalayıp parçalıyorlar. Kediler ise özellikle küçük memeli, sürüngen, amfibi, kuş ve omurgasız türlerine müthiş zarar veriyor. Bugünlerde Cumhurbaşkanımızın da basında vurguladığı gibi hayvanlarla ilgili hassas bir yasa hazırlığının sürdürüldüğünü duymaktayız. Umarız bu yasa hakikaten konuya hakim kişilerin elinden çıkar ve toplumun yararına olur. Zira, bugünkü gibi, köpeği aşılayıp aldığı yere salarak veya belediyelerin köpek barınaklarında yani esir köpek kamplarında köpek bakmaya çalışarak bu sorun çözülemez. Bu konuyla ilgili STK’lar belediyelerden arazi desteği alarak bu köpek ve kedilerin barınaklardaki bütün ihtiyaçlarını üstlenmeleri gerekir. Muhtaç durumdaki Suriyeliler’e yardım yapmayacağını belirten belediyelerimizin bulunduğu ülkemizde, devletin bütün imkanlarını seferber ederek, köpek barınaklarında ve sokaklarda köpek bakımına son vermesi gerekir. Sahipsiz ve başıboş dolaşan köpek ve kedi olmamalı. Devlet sokaklara kedi ve köpek evi, suluk, yemek kabı koymamalı. Okullar böyle yanlış uygulamalara çanak tutmamalı. Aksi halde, hastalanmaya, antibiyotik kullanmaya, kuduz vb adını bile duymadığımız bir sebepten ölmeye, sokaklarda parçalanmaya, ısırılmaya, yaban hayatının bitişini seyretmeye daha epey devam ederiz.” 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Vatandaş 1 yıl önce
Hayvan hakları insan haklarının önüne geçmemeli. İnsanlar gece gündüz sokakta rahatça yürüyemiyorsa, hayvan saldırısı korkusu oluyorsa, hayvanlar başıboş sokakta gezmemeli. Hayvan sevgisi ve ilgisi olanlar ve ilgili kurumlar barınaklar oluşturmalı oralarda bakmalı yada tasma ile ağzı kelepçe ile kapalı sahibi ile ancak gezebilmeli bence...
Arslanturk 1 yıl önce
Hocam Allah razı olsun çok güzel açıklama yapmışsınız. Hayvan sevgisi insan sevgisinin önüne geçmemeli
Vatandaş 1 yıl önce
Bu profosor ünvanlı kişi sürekli bu tarz çıkışlarla kendine bir yer açmak istesede bir türlü başarılı olamıyor. Her yıl hayvan karşıtı bir açıklaması var. Verdiği örneklerin karşılığı yok bir milyonda 1 yaşanan olaylar üzerine kurmuş tezlerini
sergio 1 yıl önce
Adam yaban hayatı uzmanıymış niye böyle açıklamalar yapıyor diyor yavvv. Ben olsam uzmanlık alanımla ilgili senede değil haftada bir açıklama yaparım. Üstelik bence dedikleri doğru. Köpekler yüzünden sokakta yürüyemez olduk
fatih 1 yıl önce
hocama tamamen katılıyorum.adam veteriner olmuş,köpeğini tasmasız gezdirir,çocuk parkında oynasın diye salar.kliğin önünde bacak açma çalışmaları yaptırır.köpeğinin havlamasından rahatsız olan hayvan sever,köpeği balkona atar,vatandaşa hav hav seranatı dinletir.eşek kadar kangal köpeğini bisiklet parkurunda gezdirir,köpek çocuğa doğru yönelince çocuk düşer.cevap niye korkuyor ki.daha da hızını alamayan sözde hayvan sever,kurt köpeği ile uzun sokak turu yapar.dediğimiz gibi burası türkiye. örneğin amerika da tasmasız bir şekilde köpeğinizi dolaştırısanız,evcil hayvan besleme ruhsatınız iptal olur,bir daha da size evcil hayvan besleme yetki belgesi verilmez.
abdi abi 1 yıl önce
bence çok doğru tespitler...
Ts61 1 yıl önce
Hayvan sevmeyen insanda sevmez. Vahşi hayvanları kastetmiyorum sokak köpekleri için. Bu adamın yazdıkları milyonda bir olan şeyler. Hergün hayvana zevk için işkence çektirenlere ne demeli. Emin olun insanlar kadar zararlı değiller tecavüz etmez, arkandan konuşmaz, bi yemek ver bir ömür seni unutmaz, saldıran köpekler belediyenin suçudur kuduz aşılarını olmamış hayvanlardır, ben burda köpeklerin içinde yaşıyorum 1 tane ısıran görmedim sadece havlıyorlar ama kendi aralarında. siz bisey yapmadıgınız sürece onlar bize dokunmaz emin olun.
adnan 1 yıl önce
hayatlari sadece yicek aramakla gecer yalan soylemez iftira etmez kahbelik yapmaz dunyanin en guzel varliklari hayvanlar
RUSTEM AĞA 1 yıl önce
BİZ NİYE HER ŞEYE MAYTONOZ OLUYORUZ ANLAMADIM GİTTİ. PROF. UZ MANLIK ALANINDA BİR BİLGİ VERİYOR. BİRİSİ ÇIKMIŞ PROF.KENDİNE YER YAPMAYA ÇALIŞIYOR DİYOR. BAK BENİM ÇOK GÜZEL KARDEŞİM ADAM PROF.OLMUŞ PEKİ SEN NESİN VEYA BEN NEYİM.VARSA İLME DAYANAN BİR ÖNERİN ONU SÖYLE PROF da ÖĞRENSİN. YÜCE ALLAH KULLARINA BEYİN VERMİŞ AKIL İLE DONATMIŞ. KALB VERMİŞ RUH. İLE GÜZELLEŞTİRMİŞ.BEN SİZE BİR ŞEY DİYEYİM Mİ. İKİ NİMETİ KULANAMIYAN MİLLETRİN SONU HÜSRAN OLUR.YÜCE DİNİMİZİN EMRİ BU. AKLIN RUH İLE BULUŞMASI BİZİ İLME GEDİRİR.AKILSIZ VE RUHUNU KAYBETEN TOPLUMLAR BAŞARIYI KAZANAMAZ. ONUN İÇİN ÇOK OKUYUP GÖSTERMELİK DEĞİL GERÇEK ANLAMDA DOĞRU DÜRÜST ÇALIŞMALIYIZ
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@