Trabzon'da TYP’ye işçi alımında torpil mi yapıldı?

Gündeme gelen o iddialara cevap geldi

Trabzon'da TYP’ye işçi alımında torpil mi yapıldı?

Haber61/Haber Servisi

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından her ilde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 6 aylık geçici süreyle istihdam başvuruları alındı. Kamusal alt yapı yenilenmesi, park düzenlemeleri gibi bir çok alanda işe başlayacaklar.

13 BİN BAŞVURU VARDI 3 BİN KİŞİ ALINDI 
Trabzon’da 3 bin kişilik TYP kadrosuna 13 bin kişinin başvurduğu ve bu isimlerin belirlendiği öğrenildi. İşçi seçiminde bazı illerde kura usulü yapılırken bazı iller ise kriterlere göre liste belirledi. İşte bu aşamada Rize’de kura usulü Trabzon’da ise liste usulü tercih edildi. Bu tercih önceki dönemki söylentileri yeniden ortaya çıkardı. 

BUNLAR UYDURMA

“Torpil yapılıyor” iddiaları artarken İş-Kur Trabzon İl Müdürü Adnan Zengin Haber61’in sorularını yanıtladı; “Böyle birşey yok. Daha önce kura usulü de yaptık. Bazı kriterlerimiz var. 50’den fazla madde içeriyor. Bu kriterlere uyan arkadaşlarımız için liste yaptık. Mesela yaş sınırı var. Bu yaş sınırına uymayan yaşı tutmayanlar da başvuru yapmışlar. Lakin alamıyoruz. Kriterleri tutanlar ve güvenlik soruşturmasından geçenler üzerinde liste yapıyoruz. Uygun görülen branşlara dağıtıyoruz. Bunlar uydurma, böyle şeyleri çıkaranlar karalama kampanyası yapmak istiyorular. Doğru değil. En adaletli şekilde iş başvurularını değerlendirdik” diyerek cevap verdi. 

Toplum Yararına Program (TYP) Nedir?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.
Katılım Şartları Nelerdir?
* Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
* 18 yaşını tamamlamış olmak,
* Emekli, malul, dul ve yetim aylığı almıyor olmak,
* Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç),
* TYP’den yararlanılmaya başlanan gün itibarıyla Sosyal Yardım Bilgi sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir nakdi sosyal yardım almıyor olmak,
Katılımcılar Nasıl Seçilmektedir?
Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.
* Noter kurası yöntemi,
* Liste (başvuranlar içinden mülakat ya da iş ve meslek danışmanlığı sonucu katılımları uygun görülenlerin belirlenmesi) yöntemi,
* Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.
Katılımcılara Hangi Ödemeler Yapılmaktadır?
* Asgari ücret
* Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri
TYP Hangi Alanlarda Uygulanmaktadır?
* Çevre temizliği
* Kamusal altyapının yenilenmesi
* Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi

* Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
* Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
* Ağaçlandırma
* Park düzenlemeleri
* Vadi ve dere ıslahı
* Erozyon engelleme çalışmaları
TYP Uygulama Süresi Kaç Aydır?TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır.
TYP’de Haftalık Çalışma Süresi Ne Kadardır?TYP’de haftalık çalışma süresi en fazla kırk beş saattir.
Kimler TYP’den Yararlanamaz?
* İŞKUR tarafından düzenlenen TYP dışında bir program ya da kurstan yararlanmış olan işsiz, 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
* Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
* Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
* Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.
* Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.
TYP’den İkinci Kez Yararlanılabilir mi?
* TYP’den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.
* Bir katılımcı aynı kurum veya kuruluşla düzenlenen TYP’den en fazla 18 ay yararlanabilir.
TYP’de İzin Süresi ve Devamsızlık Hakkı Ne Kadardır?
* Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.
* Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresinin yirmide biri(1/20) kadar ücretsiz izin kullanabilmektedirler. Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.
* Ücretsiz izinden ayrı olarak katılımcı; sağlık sorunları, evlenme, doğum ve birinci derece yakınlarının vefatı gibi mücbir nedenleri belgelendirmek şartıyla, TYP süresinin yirmide biri(1/20) kadar devamsızlık hakkından yararlanabilmektedir.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ADALET
ADALET - 10 ay Önce

TORPİL NEREDE YOK Kİ? KOKULAR AYYUKA ÇIKMIŞ.

Türkday
Türkday - 10 ay Önce

Gittikce dahada kötüye gidiyor alti veya dokuz aylik iş maaşda asgari başvuru dokuzbin

Mulahim
Mulahim - 10 ay Önce

Trabzon işkur müdürü bana demişti kendi yakınım dururken senimi işe alacam

Gülten
Gülten - 10 ay Önce

Milletvekilleri listeyi hazırladı onlarda açıkladı. Yine TORPİL kazandı.arkadaşım dördüncü yılını çalışacak hemde hiç ara vermeden .çok daha oy beklesinler!

Fetih
Fetih - 10 ay Önce

13 bin başvurudan elediniz ve 3 bini doldurdunuz hakkaniyet ile öyle mi? AKP İl yönetimi size bu isim demedi dimi? Gel müdür Ramazanın 2. Günü Kuran ve Allah adına yemin ederek yok de lütfen. Bende sana var diyeceğim. Gazetecileri de çağıtacağız.

son adalet
son adalet - 10 ay Önce

kime göre;

listeler kime göre hazırlandı Ak parti il başkanlığına göre mi bakan beye göremi yoksa işkurun kura üsülüne göremi; ??

Hazırlanan listelere kimler müdahale etti 6 ay iş için mi onca ihtiyaç sahibine ulaştık neden yine ihtiyaç sahipleri dışarda kaldı... ??

Seçim üzeri yatırım ama bu yatırımıda elinize bulaştırdınız...???

Keziban kibar
Keziban kibar - 10 ay Önce

Torpil torpili geciyor.biz umidimizi kestik.

Sema
Sema - 10 ay Önce

Sonuçlar nereden öğreniliyor


banner393

banner443

banner441