7m


7m

hyundai

Trabzon'da şoförlere iletişim eğitimi sürüyor

Trabzon'da Mart 2016 tarihinden bu yana 6 bin şoföre eğitim verildi.

Trabzon 25.07.2017, 19:10
Trabzon'da şoförlere iletişim eğitimi sürüyor

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince (TESOB) şoförlük mesleğine standart getirmek üzere uygulamaya konulan "Ticari Taşıt Sürücülerinin Davranış Modellerinin Geliştirilmesi" projesi kapsamında 4'üncü dönem eğitimlerine başlandı. 


TESOB toplantı salonunda gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek eğitimde şoförlere öfke ve stres yönetimi, iletişim teknikleri, mesleki Arapça ve İngilizce, ilk yardım, trafik ve güvenli sürüş teknikleri gibi konularda bilgi verilecek.

Ticari taşıt sürücüleri, 12 saatlik eğitim sonunda sınava tabi tutulacak. Sınavda başarılı olan şoför esnafı, ticari taşıt sürücü kartı almaya hak kazanacak.

TESOB Başkanı Metin Kara yaptığı açıklamada, Trabzon'da hizmet veren taksi, dolmuş, minibüs, servis araçları ve halk otobüsleri sürücülerinin eğitimi ve davranış modellerinin geliştirilmesi amacıyla böyle bir proje uyguladıklarını söyledi.

Amaçlarının esnaf ve sanatkarların ahilik kültürüne uygun hizmet edebilmesini sağlamak olduğuna işaret eden Kara, projenin altyapısının tamamlanmasının 2 yıl sürdüğünü ifade etti.

Projenin başladığı Mart 2016'dan bugüne kadar yaklaşık 6 bin şoförün eğitim aldığını aktaran Kara, şöyle devam etti: "Trabzon Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla başladığımız eğitimlerimizde şoförlük mesleğine standart getirilmesi, sürücülerimizin mevcut bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi, daha kaliteli, yolcu memnuniyeti odaklı ve güvenli hizmet vermesi, kayıt dışı istihdamın engellenerek şoför esnafımızla ilgili güncel bir veri tabanı oluşturulmasını amaçladık." 

Kara, 12 saatlik eğitim sonucu ticari taşıt sürücü kartı alan şoförlerin, her yıl bu kartı yeniden onaylattıracağını belirterek eğitim programının 5 yılda bir tekrarlanacağını ancak eğitimler sonunda kart almaya hak kazanamayan şoförlerin ticari taşıt kullanamayacağını kaydetti.

Trabzon'da şoförlere iletişim eğitimi sürüyor

"Şoför esnafı kültür elçiliği yapıyor"

Şoförlere eğitim veren Yaşar Ateşsoy, programa katılan şoförlerin iletişim becerileri ve müşteri ilişkilerinin geliştirilmesine çok dikkat ettiğini anlattı.

Şoförlerin bir nevi kültür elçiliği yaptığına işaret eden Ateşsoy, Trabzon'a gelen turistlere şehrin tarihi ve kültürünü en doğru şekilde anlatmak için duyarlı ve gayretli şekilde çalıştığını söyledi.

Eğitim alan şoförlerden Gökhan Erkahraman ise meslektaşlarıyla eğitim aldıkları için mutlu olduklarını dile getirerek "Aileme nasıl davranılmasını istiyorsam ben de müşterilerime o şekilde davranmaya çalışıyorum." dedi. 


Yorumlar (8)
Zek 5 yıl önce
Kendileri olur olmaz yerde yolcu indirip bindirirken bi şey yok biz 2 saniye durunca hemen korna dat diye ...
anifali 5 yıl önce
millet olarak hepimiz aynıyız saygı yok
osman 5 yıl önce
ne kadar eğitim aldıgı en öndeki adamdan belli bacak bacak üstünde saygızılık bu şöförler kendilerini bişey sanıyorlar hepsi için demiyorum ama çogu geçen sene bitanesinin burnunu kırdım saygısız insanlara vermeyin arabalarıınızı
meçhul 5 yıl önce
yolcu oturmadan hareket etmek sizde , sabah sabah yüksek sesle acılı arebesk dinlemek sizde kendi koltuğunuzu dibine kadar geri yatırarak arkadaki yolcuyu rahatsız etmek sizde daha sayayım mı
anifali 5 yıl önce
bu tamamen sofor esnafının cebindeki parayı almaktır boyle 12 saatlik egitim olmaz bunu uygulayanlar acaba arapça ingilizce biliyormu..
Berk 5 yıl önce
Sn yetkili eğitici
Lütfen Ayasofya kavşağına özel bir anlatım düzenleyin çoğunluk şöfor ler kavşaktaki araca öncelik konusunu bilmiyorlar,kavşağı kullanmayıda bilmiyor ve gereksiz kazalara neden oluyorlar.
Fatih 5 yıl önce
bunları eğitsen ne olacak.. önüne gelen çoluk çocuk dolmuşçu olmuş..
Ali 5 yıl önce
Eğitim sertifikası olan bi dolmuş şöförü yol ortasında 2 defa durup adam dövüyorsa, O eğitimi vermeyin. Bi de utanmadan sertifikayı dolmuşun içine aşmış.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@