Trabzon'da restore edilen cami ibadete açıldı

Tarihi eserlerin onarımı çalışmaları kapsamında en pahalı restorasyon çalışması arasında ilk sırayı alan Ortahisar Fatih Camii, 1 yıl gecikmeyle ibadete açıldı 

Trabzon'da restore edilen cami ibadete açıldı
banner432

Trabzon'da restorasyonu tamamlanan Ortahisar Büyük Fatih Camii ibadete açıldı 

 Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yer alan Ortahisar Büyük Fatih Camii, restorasyon çalışmaları yaklaşık 1 yıl gecikmenin ardından tamamlanarak ibadete açıldı. 

Caminin restorasyon çalışması sırasında zemininde ortaya çıkan mozaikler cam döşeme ile kapatılırken, caminin 1 milyon 379 bin 346 TL bedel ile en pahalı tarihi eser restorasyon çalışması olduğu belirtildi. 

Caminin onarımına 2016 yılında başlanırken, bitiriliş tarihi ise 24-11-2017 yılında planlanmıştı. Cami, yaklaşık 1 yıllık gecikmenin ardından ibadete açılırken, gecikmenin tarihi revize restorasyon projelerinden dolayı geciktiği kaydedildi. 

Caminin restorasyon çalışmaları sırasında tabanında var olan mozaikler gün yüzüne çıkarılırken, mozaikler yapılan özel bir çalışmayla camla kapatıldı. Yapılan çalışmayla namaz kılınan kısım daha ön kısma alınarak o alana gelecek olan ziyaretçiler gezme imkanı bulacak. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 6 ay Önce

iyi güzel de gecikme maliyeti ne kadar tuttu ve ceza kesildi mi?

SIRADAKİ HABER

banner393