Modern Pozitif Bilimler

banner513

Trabzon'da öğrencilerden silahlara yoğun ilgi

4. KTÜ Savunma Sanayi Günleri Etkinliği'nde sergilenen silahlara öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

Trabzon 21.02.2018, 16:03
Trabzon'da öğrencilerden silahlara yoğun ilgi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü Savunma Sistemleri ve Teknolojileri Topluluğu tarafından bu yıl 4.'sü düzenlenen “KTÜ Savunma Sanayi Günleri'nde sergilenen silahlar öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Makine Kimya Endüstrisi (MKE), TAI, Havelsan ve TİSAŞ gibi Türkiye'nin önde gelen kamu ve özel firma temsilci ve yöneticileri öğrenciler ile bir araya geldi. Öğrencilere Türkiye'de imal edilen yerli savunma sistemleri ve silahlara yönelik bilgiler verilirken, etkinlikte açılan sergide ise silahlar sergilendi. TİSAŞ ve MKE Kurumu tarafından sergilenen silahlar erkek öğrencilerin yanı sıra kız öğrenciler tarafından da büyük ilgi gördü. 

Etkinlikte konuşan Trabzon Silah Sanayi (TİSAŞ) Yurtiçi Satış ve Pazarlama Müdürü Oğuz Bekar, öğrencilere 'kamu spotu' tadında yaptığı sunumunda TİSAŞ olarak yeni ürettikleri Zigana Piyade Tüfeği'nin özelliklerini de anlattı. 

Trabzon'da öğrencilerden silahlara yoğun ilgi

"SİLAHIN ŞAKASI OLMAZ"

Bekar, sunumunda silahın şakası olmadığını belirterek öğrencilere uyarılarda bulundu. Bekar, “Tabancamız varsa lütfen hedefe atış yapalım. Hedefin arkasındaki emniyetimizi alaraktan kendimizi geliştirelim. Eğer agresif bir yapıya sahipsek lütfen şartları zorlamayalım silahtan uzak duralım. Silah sakinliği seviyor. Kendinizi tartın; 'Ben ne kadar silah taşımaya müsait biriyim.' Ona göre bu sorunun cevabına göre davranalım. Lütfen silahımızı hiçbir kimseye canlı bir varlığa doğrultmayın. Sadece insanları kastetmiyorum. Ülkemizde bunu zorunluluk haline getirmemiz gerekiyor. Bu işin şakası yok. Çocuklardan silahları uzak tutalım. Evde silahımızı parçalara ayırarak saklayalım. Bununla ilgili çok üzücü yaşanan olaylar var. Tehlikeye mahal vermeyecek şekilde lütfen emniyetli bir şekilde erişimi zor olan yerlerde tutalım. Tabancamız avuç büyüklüğüne uygun olsun. Çünkü atış anında hedefi isabet ettirmek adına kendimizi de yaralayabiliriz. Tabancamız avuç büyüklüğümüze bire bir uyumlu olması lazım. Bunlardan hiç birini sağlayamıyorsak tabancadan uzak duralım” diye konuştu.

Trabzon'da öğrencilerden silahlara yoğun ilgi

ZİGANA PİYADE TÜFEĞİ YURTDIŞINA İHRAÇ EDİLECEK 

Bekar, Zigana Piyade Tüfeği ile ilgili olarak ise "Tüfeğimizden dört prototip üretilmiş olup, seri üretimi öncesinde hazır hale getirildi. Piyade tüfeğimizin tasarımı tamamen özgün, kullanılan malzeme ve işçilik yapılan ARGE inovasyon açısından tamamen yüzde 100 yerli ve milli bir tüfektir. Dünya standartlarında üretimi yapılıyor. En zor şartlar altında görev yapabilme özelliğini özellikle önemsiyoruz. Kolay sökülüp takılabilme özelliğini önemsiyoruz. Bu konularda çalışmalarımızı tamamlamış durumdayız. Ağırlık olarak da emsallerine nazaran daha hafif bir silah olmasını sağladık. Şu anda 45 farklı ülkeye ihracatımız var. Bu ülkelere de özellikle Zigana Piyade tüfeğimizle birlikte Türkiye’den yeni bir kapı açılmasını sağlamak. Bu bizim için ayrı bir gurur kaynağı olacaktır” diye konuştu.

Trabzon'da öğrencilerden silahlara yoğun ilgi

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@