Trabzon'da o uçak için resmi açıklama geldi

Trabzon'da 'Zeynep' isimli uçak için resmi açıklamayla birlikte 'Millet Kıraahanesi olması kesinleşti.

 Trabzon’da pistten çıkan uçağın ‘Millet Kıraathanesi’ olması için Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunan Yomra Belediyesi’nin bu başvurusu onaylandı. Gümrük sorunları çözülen ‘Zeynep’ isimli uçak ‘Millet Kıraathanesi’ olarak hizmet verecek. Uçağa talip olduklarını belirten Yomra Belediyesi Başkanı İbrahim Sağıroğlu, uçağın Yomra’ya getirilişi işlemine en kısa sürede başlanacağını belirtti. 

Ankara-Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait PC 8622 sefer sayılı 162 yolcu ve 6 mürettebatın olduğu Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 13 Ocak Cumartesi günü saat 23.30 sıralarında Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada kontrolden çıkarak denize 25 metre kala balçığa saplanarak durabilmişti. Kazanın ardından 20 saatlik bir çalışmanın ardından bulunduğu yerden çıkartılarak güvenli bir bölgeye çekilen uçağın iç bölümündeki aksamı 15 kişilik bir ekip tarafından söküldü. 

Söküm işlemlerinin devam ettiği esnada hizmet dışı kalan uçağı satın alan Avtrade firmasının direktörü Dennis Richard Lewis ile görüşen Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, uçağın gövde kısmının hibe edilmesiyle ilgili olarak mutabakat yaptıklarını ifade ederek, “Bir süre önce ilimize iniş yapan Pegasus yolcu uçağı düşme tehlikesi geçirdi ve seferlerden kaldırıldı. Uzun süredir de uçak pistte bekletiliyordu. Biz de uçağa talip olduk. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde millet kıraathanelerinin yapımı ile ilgili bir yaygın projemiz söz konusu. Biz de bununla ilgili Yomra’da hazırladığımız alanda millet kıraathanesine dönüştürülmek üzere uçağın ihalesini alan ilgili Kanada firmasının sahibiyle görüşmek suretiyle uçağın gövde kısmını Yomra Belediyesi'ne ücretsiz olarak hibe edilmesi konusunda bir mutabakat imzalaması yaptık. Bununla ilgili de Trabzon Gümrük Başmüdürlüğümüze Yomra Belediyesi olarak müracaatta bulunduk. Talebimizi, arzımızı oraya ilettik. Ancak bu uçaklar yurt dışından Pegasus firmasına kiralandığından dolayı yerli ve milli değildir. Bununla ilgili bir beyanname değişikliği yapıp Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın onayı gerekiyordu. Bu manada da ilgili eforumuzu sarf ettik. İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun çok kıymetli destekleriyle, milletvekillerimizin yardımlarıyla, Sanayi ve Ticaret Bakanımızın desteği ile beraber bunun olurlarını dün itibariyle almış bulunmaktayız. Uçak artık Yomra Belediyemizindir" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 16:41


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
yiğit
yiğit - 2 ay Önce

bedava kekte olacak mı?

Temel
Temel @yiğit - 2 ay Önce

Tursu var yermisin?

Murat
Murat - 2 ay Önce

Trabzonda uçak mi düşmüş ?

Reis
Reis @Murat - 2 ay Önce

Bunlar hep batinin oyunlari sen rahat ol

Öfkeli
Öfkeli - 2 ay Önce

Bırakın bu boş işleri.Sularımız her gün kesilmekte, akınca da çamur akmakta.Önce altyapınızı düzeltin.Bırakın bu reklam kokan hareketleri.

israf
israf - 2 ay Önce

hani devlet tasarruf yapıyordu, yazık günah değil mi buna harcanacak paraya. Laf var, şatafat gösteriş aynen devam. Yazık ülkeme, yazık :(

Kadirsen
Kadirsen - 2 ay Önce

Bırakın bu kafayı parkın icinde ucakmı olur.

banner426

banner443

banner441