alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Trabzon'da kaldırım otoparkına son verecek karar

Trabzon’da bir süredir uygulanan kaldırım kenarı otopark uygulaması Samsun 1. Asliye Mahkemesinde alınan “halkın devlete güvenini de sarsıcı bir sonuç doğurur.” Gerekcesi emsal gösterilerek iptal edilebilecek.

Trabzon 21.06.2017, 11:38 21.06.2017, 12:13
Trabzon'da kaldırım otoparkına son verecek karar
Haber : Şükrü Üçüncü

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde son dönemlerde belediyeler tarafından uygulanan kaldırım kenarı otopark uygulaması Samsun Adliyesinde alınan karar ile birlikte emsal gösterilerek kaldırılabilecek.
 
Haber61.net’in edindiği bilgiye göre;  Samsun’da aracını kaldırım kenarına park eden bir vatandaş bu nedenle biriken 375 TL’lik otopark ücretinin yasal olmadığını ileri sürerek Samsun Büyükşehir Belediyesinin yol kenarı park uygulamasına dava açtı. Samsun 1. Asliye Ceza Mahkemesine açılan davada belediyelerin yapılaşma, imar, çöp, su, kanalizasyon, yol, gaz, otopark ve ulaşım gibi hizmetleri halka sunmakla yükümlü oldukları, bu hizmetleri icra ederlerken kar amacı güdemeyecekleri kamu hizmeti gereği olduğu yine belediyelerin vatandaşların araçlarını park etmesi için otopark yapması ve umuma acık yerlerin her vatandaşın kullanımına açık karşılıksız yararlanma hakkı bulunmakta olduğunu ileri sürerek mahkeme başkanlığına kaldırım kenarlarında ki otopark uygulamasının kaldırmasını istedi.
 
1. Asliye Mahkeme Başkanı eski Trabzon hakimi İbrahim Çelenk, vatandaşı haklı bulacak karar verdi. Mahkeme, “ Bir alanın planı ile kullanımı belirlendikten sonra bu imar planına aykırı olarak daha sonra farklı bir amaca tahsis edilmiş olması örneğin bu davada olduğu gibi yol olarak tahsis edilmiş bir alanın ücretli otoparka dönüştürülmesi yerel idarenin yasa tarafından kendine tanınan yetkiyi kötüye kullanmasına tipik bir örneği oluşturur. Bu idari tasarruf halkın devlete güvenini de sarsıcı bir sonuç doğurur.”gerekçe göstererek belediyeye dava açan vatandaşı haklı bularak otopark ücretini ödememesi kararı verirken belediyenin de vatandaşa Bin 980 TL para ödemesi yönünde karar verdi.
 
Bu karar; Trabzon’un Ortahisar İlcesin de Tanjant yol boyu, Gazipaşa Caddesi, Ortahisar Mahallesinde gibi yerlerde uygulanan ve kaldırım kenarları otopark uygulaması yapılmasında kesilen otopark ücretlerinin yasaya uygun olmadığı anlamı da taşıyor. Samsun’da alınan karar Trabzon’da emsal olarak gösterile bilecek.
 


 

Yorumlar (11)
müller 4 yıl önce
yol kenarlarını fahiş fiyatlarla otopark haline getiren belediyemiz umarım bu karardan bir ders çıkarır.
ŞEHZADE 4 yıl önce
yollar zaten yetersiz birde otopark olarak kullanmak çok saçma.Doğru dürüst otopark yapın millete de bu yollarda eziyet çektirmeyin.Hele yaya kaldırımına park eden araca kes kesebildiğin kadar cezayı.Herkes istediği yere kadar arabayla gitmek istiyor.Yok öyle bolluk.
Ömür 4 yıl önce
Bu işi ancak halkın bilinçlenip bir araya gelip tepki imza kampanyası yürüyüş ciddi bir şekilde katılım olması ve bu durum Türkiye'de ses getirecek bir tepki ortaya koymak lazım bu belediye haksız yere insanları soyuyor bu açık bir soygun dur Trabzon da kaç tane halka açık otapark var sen bu vatandaştan vergi almıyormusun yolların kenarlarını çizip burası paralı yokya bukadar tepkisiz bir Milllet olamaz Avrupa'da olsa belediye yakılmıştı bellide insanlar bu şekilde sömürüyorlar
Ziganoy 4 yıl önce
Yolları bile artık birilerine peşkeş cekiyorlar yuh ya yakında bu belediye aldğımız havayıda özeleştirir yandaş cok yetmiyor bir tek otopark
Serkan 4 yıl önce
Bu millete iyilik yaramaz kaldır otoparkı koy polisi yaz cezayı devlet daha çok kazanır. Yada zabıtayı koy belediye kazansın
Kamena 4 yıl önce
Kaldırımlar ve hastane yakınları parasız park hizmeti vermeli paralı park keyfi olan otel restoran gibi eğlence yerlerinde olmalı maalesef tam tersi oluyor
Bordo 4 yıl önce
En iyi yaptıkları iş yol kenarlarını otoparka çevirmek zaten. Yollar berbat durumda kent yöneticileri uyumakla meşgul
Trabzon 4 yıl önce
Belediyemiz trafik e çözüm bulacakken içine ediyor daha beter
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@