7m


7m

hyundai

Trabzon'da iki kardeşe Güvercin Göğsü ameliyatı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde iki kardeşe Güvercin Göğsü ameliyatı yapıldı.

Trabzon 18.05.2022, 09:28 18.05.2022, 10:25
Trabzon'da iki kardeşe Güvercin Göğsü ameliyatı

KTÜ Farabi Hastanesi’nde Güvercin Göğsü Ameliyatı olan iki kardeş, sağlığına kavuştu.

13 yaşındaki Sinan Tutum ve 11 yaşındaki Yunus Emre Tutum isimli kardeşler, beden eğitimi derslerinde ve deniz tatillerinde çekingen tavırlar sergilediği ve ilerleyen yaşlarda öz güven eksikliği yaşayacakları konusunda kaygıları olduğunu belirterek KTÜ farabi Hastanesi'ne başvurdular.

Yapılan fiziki muayene ve tetkikler sonucunda, iki kardeşe halk arasında “Güvercin Göğsü” olarak da bilinen “Pektus Karinatum” tanısı konuldu. İki kardeş; Prof. Dr. Celal TEKİNBAŞ, Prof. Dr. Bekir Sami KARAPOLAT, Prof. Dr. Atilla TÜRKYILMAZ ve ekipleri tarafından KTÜ Farabi Hastanesi’nde minimal invaziv (çok küçük iz bırakan) bir teknik olan “Abramson Tekniği” ile ameliyat edildi. Ameliyat öncesinde ve sonrasında, aynı odayı paylaşan kardeşler, operasyondan 3 gün sonra hastaneden taburcu oldu.

Operasyon sonrası 1. aydaki kontrollerinde kardeşler ve ailesi, ameliyat sonrası göğüs duvarlarındaki şekil bozukluğunun tam olarak kaybolması ile çok mutlu olduklarını ve hayata daha pozitif baktıklarını ifade etti.

Prof. Dr. Bekir Sami KARAPOLAT, bu hastalık ve yapılan ameliyatlar ile ilgili şu bilgileri verdi: “Pektus Karinatum (Güvercin Göğsü) göğüs duvarında sık karşılaşılan bir doğumsal deformitedir ve iman tahtası ile kaburga kıkırdaklarının anormal büyümesi sonucu oluşan göğüs duvarında şişlik ve öne doğru çıkıklıkla kendini gösterir. Tek taraflı ya da çift taraflı olabilir. Pektus Karinatum hastalığının oluşmasına neden olan etkenler tam olarak bilinmemekle beraber vakaların %25’inde aile öyküsü tespit edilmektedir. Pektus Karinatum hastalığına, %15 oranında skolyoz ve %18 oranında konjenital (doğuştan gelen) bir kalp hastalığı eşlik edebilir. Deformite genellikle ergenlik çağındaki aktif büyüme sırasında belirginleşir. Bu olgularda özellikle bu dönemde göğüste oluşan anormal görünüm ve buna bağlı olarak ortaya çıkan çekingenlik, öz güven eksikliği, anksiyete, motivasyon eksikliği ve kararsızlık gibi psikososyal sorunlar ortaya çıkar. Aslında çoğu olgu asemptomatiktir ancak nefes darlığı, çabuk yorulma ve göğüs ağrısı gibi şikâyetlere de rastlanılabilir. Bu deformitenin ameliyatla düzeltilmesi işlemi sıklıkla kozmetik görünüm bozuklukları ve psikososyal sorunlar nedeniyle yapılmaktadır.” dedi.


Yorumlar (1)
sukenarlı 1 ay önce
Tebrikler. Yurt dışına kovulmaktan inşAllah kurtulmuşsunuz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@