7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Trabzon'da hastanelerde randevu sıkıntısı! Hakan Usta açıklık getirdi

Hakan Usta, Trabzon'da randevu sisteminde yaşanan sıkıntılara açıklık getirdi.

Trabzon 31.07.2022, 09:55 31.07.2022, 10:51
Trabzon'da hastanelerde randevu sıkıntısı! Hakan Usta açıklık getirdi

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, son dönemlerde hastanelerden doktor randevusu ile ilgili sistemden yapılan başvurularda yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklamada bulunarak, “Vatandaşlarımız sistem üzerinden randevu alamadığı takdirde sabahleyin hastanelere gelerek ilgili hekimden yüzde 80-85 oranında muayene olabilme ihtimalleri var” dedi.

Özellikle Kovid döneminde iki yıllık süreçte randevu harici hasta alınmadığını hatırlatan Usta, “Randevu sistemimiz 2010’lı yıllarda başlayıp devam eden bir sistem. Bizce çok medeni bir sistem. Özellikle kovid döneminde iki yıllık süreçte randevu harici hasta alınmadığı noktasından sonra tekrar randevu harici hastalar da gelebilir, dediğimiz durumda insanlarımızın adaptasyonunda sorunlar yaşadık. Daha önceden hiç randevu almadan ki; sistem varken yüzde 10 -15 kullanılan bir sistemden bahsediyoruz randevu almadan gelen insanlarımız şimdi randevu almadan gelmeme dürtüsüne büründü” dedi.

Sistem üzerinden randevu alamayanların sabahleyin hastaneye gelerek ilgili hekime yüzde 85 muayene olma ihtimali bulunduğunu kaydeden Usta, “Biz şunu diyoruz; randevu sistemimiz bir hekime günlük maksimum 40 hasta açabiliyor, 10 dakikada bir hizmet verebilme amacıyla. Onun dışında hekimlerimizin birçoğu randevu sisteminden sonra da ayaktan gelen diğer hastalara da bakabilme durumunda oluyorlar özveride bulunuyorlar. Dolayısıyla bizim insanımızın randevu alamadığı takdirde yine sabahleyin gelip ilgili hekimden muayene olma talebiyle birlikte yüzde 80-85 oranında muayene olma ihtimalleri var. Yine de hasta acil sıkıntılı bir durumsa idarecilerimizden destek alarak sorununu giderebilme imkânına sahip. Dolayısıyla randevu sisteminin insanların yüzde 60-70’ne rahat muayene etme imkânını verdiğini unutmamak gerekiyor” diye konuştu.

MHRS randevu sisteminin oldukça memnuniyet verici olduğunu ifade eden Usta, “Aslında randevu sistemi haricinde gelmelerde de öncelikle insanların aile hekimlerine gidip aile hekiminden kontrollerini olup gerekiyorsa uzmana gitme yoluna gitseler birçok sorun kendiliğinden çözülecektir. MHRS sistemi randevu sistemi oldukça memnuniyet verici ve insanlarımızın yüzde 60’ını 70’ni medeni bir şekilde muayene ettirebilme imkânını bize veriyor. Dolayısıyla desteklenmesi gerekiyor. Vatandaşımız randevuda sıra bulamıyorsa ilgili hastanelerimize giderek hekimlerimizden ya da idarecilerimizden destek alabilirler. Daha önceden hiç kullanmadığı bir sistemi şu an yüzde 95 yüzde 100 oranında kullanıyor insanımız. Bu da aslında bizim iyi yönümüz rahat yönümüz avantajlı yönümüz. Buna da saygı duymamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.


Yorumlar (5)
hakkı kılıç 1 hafta önce
sağlık sistemi çöktü..randevu yok...
Fahri Düzenli 1 hafta önce
Sayın Müdür önce hastanelerdeki "RANDEVUSUZ HASTAYA BAKILMAZ" Yazıları kaldırsın. İnandırıcı beyan değil.Of Devlet Hastanesi göz servisine rapor yenilemek için gittim. Sekreter hanım," randevusuz hasta kaydı yapamayız " dedi.
Eda 1 hafta önce
Sayın Müdürüm ahi evren hastanesi kardiyoloji polikliniği randevusuz siz bile muayene olamazsınız. Neden olamazsınız biliyormusunuz. Hekim randevusuz kabul etmedi. Hasta kabuldeki mahkeme duvarı sekreterleri hesaba katmiyorum bile. İdareye çıktık idareci kardiyoloji konusunda yardımcı olamayacaklarini söyledi. simdi çözüm ne olmalı peki ?
ilhan kibar 1 hafta önce
10 yasımdaki ogulumu Fatih dev hast KBB ye getirdim bakmadi.
Bir Hafta önce
ali bey 1 hafta önce
ÇALIŞANIM BEN.ÖNCEDEN RANDEVU ALIP İŞ YERİME BİLDİRMEM GEREKİYOR.15 GÜN RANDEVU YOK.SONRASINA VEREMİYOLAR.SİSTEM ÇÖKTÜ KABUL EDİN.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@