kebir

Trabzon'da Ganita'dan o görüntü kalktı

Trabzon'da Ganita'da denize yapılan dolgu kaldırıldı.

Trabzon'da Ganita'dan o görüntü kalktı

Trabzon merkezde tarihten bugüne kalan tek koy olma özelliği olan Ganita’da dün dolgu çalışması korkuttu. Vatandaşlar sosyal medyadan “Ganita kalmıştı o da gitti” tepkileri vermeye başladı. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden gece yarısı açıklama geldi.


TEMİZLEMEK İÇİN DOLDURMUŞLAR

Yazılı açıklama şöyle;

Trabzonumuzun denizle buluşma noktalarından olan Ganitada denizin dip bölgesinde biriken ve yaz aylarında deniz suyu seviyesinin düşmesiyle kokuya sebep olabilecek olan çöp ve atıkların alınması işlemi hemen hemen her yıl yapılan rutin bir işlemdir. Bu yılda aynı bölgedeki çöplerin alınması işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu yılki temizlik işlemleri iş makinesinin ulaşım mesafesinden uzakta olduğu için kıyıya paralel küçük bir yol yapılmak suretiyle çöpün bulunduğu alana iş makinesi ulaştırılmıştır. Gece boyu çalışmalar aralıksız sürdürülmektedir.  Ganita’nın tabii yapısını korumak için yapılan bu işlemi hiçbir şeyi sorup öğrenmeden yanlış kanaat sahibi olarak sosyal medyadan paylaşanları üzülerek izliyoruz. Çalışmaların ara vermeden çok kısa sürede bitirileceğini ve Ganita - Kemerkayanın temizlenmiş tabii yapısının sağlanacağını kamuoyunun  bilgisine saygıyla sunuyoruz.
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı

SABAH O GÖRÜNTÜ YOK

Bu sabah dolguyu tamamen Ganita’dan kaldırdılar. Vatandaşlar “Madem temizleyeceklerdi niye dolgu yaptılar bu nasıl iş? Böyle deniz temizliği mi olur? Gülcemal’e katmak istediler niyet belli. Belkide tepki gelemsin devam ederiz diye düşünmüşlerdir” ifadeleriyle eleştirdiler.

Trabzon'da Ganita'dan o görüntü kalktı

Trabzon'da Ganita'dan o görüntü kalktı

BELEDİYE NE KADAR ÇÖP ÇIKARDI?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bölgedeki temizlik çalışmalarının hemen hemen her yıl yapılan rutin bir işlem olduğunu kaydetti. Ganita’da denizin dip bölgesinde biriken ve yaz aylarında deniz suyu seviyesinin düşmesiyle kokuya sebep olabilecek olan çöp ve atıkların alınmasının zaruret olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, “Turizm sezonu öncesinde böylesi önemli bir çalışmayı sadece bir gecede tamamlayan çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. 

Trabzon'da Ganita'dan o görüntü kalktı

Çalışmaların kısa sürede tamamlanabilmesi için farklı bir metot uygulanarak iş makinelerinin deniz dibindeki çöplere ulaşabilmesi amacıyla kıyıya paralel geçici yol döşendiğini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Yapılan bu çalışmayla iş makinelerimiz deniz dip alanının her noktasına ulaşarak temizlik çalışmalarını muntazam şekilde, kısa sürede tamamlamıştır. Deniz dibinde biriken çöp ve atıkların tümüyle alınmasının ardından geçici olarak döşenen yol kaldırılmıştır. Yapılan bu çalışmayla şehrimizin en gözde alanlarından biri olan Ganita sahilinde yaz aylarında koku oluşmasının önüne geçilmiş, çevre ve insan sağlığını tehdit edebilecek unsurlar ortadan kaldırılmıştır. 8 Nisan Pazar günü başlanılan ve sabaha kadar aralıksız olarak çalışılarak tamamlanan çalışmalar sırasında şehrimiz adına hassasiyet gösteren kıymetli hemşehrilerime ayrıca teşekkür ediyorum. Ganita bölgesinin korunması için çalışmalarımıza bundan sonrada devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Trabzon'da Ganita'dan o görüntü kalktı

Trabzon'da Ganita'dan o görüntü kalktı
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 13:08
Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 5 ay Önce

tamamen yersen hesabı.. temizlik dolgu ile mi yapılır? nasıl zihniyettir.. Vinçle uzaktan temizleyebilirler.. o kadar da masrafları olmaz.. ne kadar akıllısınız.. tepki gelince kaldırdınız..

Ozgur ata
Ozgur ata - 5 ay Önce

O kadar molozu koya dokerek ordaki deniz canlilarina, yuvalarina, yumurtalarina vs zarar verilmis olunmuyor mu?

ali aydın
ali aydın - 5 ay Önce

Denizin dip bölgesi temizlendi, doldurulan kısımda kalktı. Dolgu denilen yer 50 santimdir. Aklınıza metrelik alanın dolması gelmesin. Zaten derin olmadığı için oraya gemi gelemiyor. Anlıyor musunuz?

murat başkan
murat başkan - 5 ay Önce

iş makinesi suyada girer girmesinede o suda tuz var. o tuz ise metalin en büyük düşmanıdır.. çöpünü hiç çekinmeden sokağa atan sonrada bu görüntüye çevreci kesilenlere duyrulur..

musa
musa - 5 ay Önce

Ha akıl o işi yapan araçlar var getir yapsın temizliği.Denizi doldurmaya para var başka işlere yok

Trabzon:
Trabzon: - 5 ay Önce

Böyle temizlik olmaz o işi yapanlara bir sorsaydilar?

murat
murat - 5 ay Önce

çalışma başlamadan bir uyarı panosu koyulsa, burada geçici dolgu var şu sebeple denilse ve şu zamanda bitecek denilse.. çok mu zor böyle medeni seviyeye çıkmak. sonra açıklama gereği duyup halk yalan söylüyor gibi hakkını arayan insanlarımıza hakaret etmemiş olurdunuz...

Kazım yurt
Kazım yurt - 5 ay Önce

Bu kadar deniz doldurma olayı oldu. bari oraya o doldurdunda yol yapın değirmen dereye çömlek ci yolu rahatlar. Denizin içinden bir viyadükle bu işi halledin


banner426

banner393

banner427

banner424