Trabzon'da bir mahalle kömür tozu nedeniyle perişan

Trabzon'da, yıkılan çimento fabrikasının yer aldığı alanda depolanan kömürlerden çevreye yayılan toz, kirliliğe yol açıyor. Ev, iş yeri ve araçları tozla kaplanan bölge halkı ve esnaf, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediyeye şikayette bulundu.

Trabzon 14.04.2021, 11:35
Trabzon'da bir mahalle kömür tozu nedeniyle perişan

Trabzon'un Ortahisar ilçesine bağlı Değirmendere Mahallesi’nde, 1967 yılında kurulan çimento fabrikası, 2019'da faaliyetini durdurarak, Akoluk Mahallesi'ne taşındı. Fabrikanın atıl kalan arazisinde, çimento üretiminde kullanılmak üzere kömür depolanmaya başlandı. Kömür tozu nedeniyle ev, iş yeri ve araçlar tozla kaplandı. Limandan taşınıp, eski fabrika alanında depolanan kömürden çevreye yayılan tozun hava kirliğine neden olduğunu söyleyen sanayi sitesi esnafı ve halk, Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. Şikayetler üzerine firma yetkilileri açıklama yapmadı. 

'KÖMÜR TOZU CİĞERLERİMİZE İŞLEDİ'

Depoya taşınan kömürlerin çevreyi kirlettiğini belirten sanayi esnafı Hamdi Çelik, "Limandan kamyonla getirdikleri tozlu kömürü buraya taşıyorlar. Yerler tamamen kömürle kaplanmış ve tozu ciğerlerimize işlemiş vaziyette. Madende çalışanlardan daha çok toz yutuyoruz burada. Buradaki kömürü nakledip yolları perişan ediyorlar. Biz burada mağdur durumdayız" dedi.

Trabzon'da bir mahalle kömür tozu nedeniyle perişan

'ÇİMENTODAN KURTULDUK, YERİNİ KÖMÜR TOZU ALDI'

Esnaf Rukiye Kurtoğlu, iş yerlerinin önünde sergiledikleri ürünlerin üzerinde biriken kömür tozlarını göstererek, "Buranın halkı çimentoyu yeterince solumuştu. Yıkım kararı çıktığında hepimiz çok sevindik. Neticede, insan sağlığını tehdit eden, şehrin göbeğinde imalat vardı. Çimentodan kurtulduk ama şimdi yerini kömür tozu aldı ve biz bunu soluyoruz. İnsan sağlığı kaybedildiğinde tekrar kazanılması zor bir şey" diye konuştu.

'BURNUMUZDAN, AĞZIMIZDAN KÖMÜR TOZU ÇIKIYOR'

Kömür tozunun iş yerlerinin içine girdiğini söyleyen sanayi sitesi çalışanlarından Taner Köroğlu, "Akşam eve gidip elimizi yüzümüzü yıkadığımızda burnumuzdan, ağzımızdan kömür tozu çıkıyor. Şu anda sıkıntı olmuyor ama ilerleyen yaşlarda ne olacağımız belli değil. Bir an önce bunun buradan kaldırılmasını istiyoruz. Buradaki bütün esnafın ve insanları sağlığı için bir an önce buradan kaldırılmasını istiyoruz" dedi.

Trabzon'da bir mahalle kömür tozu nedeniyle perişan

'KÖMÜR TOZU 10 KİLOMETRE UZAĞA GİDİYOR'

Değirmendere Kültür Derneği Başkanı Mehmet Akyüz de "Bu toz 10 kilometre kadar uzağa gidiyor. Kömür işinin buradan derhal kaldırılması lazım. Tozunu engellemenin mümkünatı yok, varsa işlerini yapsınlar, dışarı sızmasın. Bunu engelleyemiyorlar. Bir de kamyonları yüksek tonajlarla yüklüyorlar. Kömürü fazla doldurdukları için kamyon buradan çıkarken dökerek gidiyor" diye konuştu. 

Trabzon'da bir mahalle kömür tozu nedeniyle perişan

UZMANLARDAN 'KÖMÜR TOZU' UYARISI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Bülbül, kömür tozunun akciğer hastalıklarına neden olabileceğine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Kömür tozu, doğası itibariyle akciğere ulaştığında yok edilebilen, sindirilip ortamdan uzaklaştırılabilen partikül değil. Akciğerde depolanma ihtimali var. Bir kısmı öksürük ve balgamla atılabiliyor ama bir kısmı da akciğerlerde birikiyor. Kömür depoları, kamyonların yükünü boşalttığı sırada toz bulutu şeklinde ortama dökülebiliyor, salınabiliyor, yoğun toz bulutu olabiliyor. Bu solunma da daha sonraki dönemde akciğerlerde kalıcı bir hasara neden olabiliyor."

Trabzon'da bir mahalle kömür tozu nedeniyle perişanTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Trabzonlu 6 ay önce
Yıldızlı Tokiden kömür sisinden nefes alıp zor yürüdüm bu ne bicim iş ne denetleme var nic kimse görevini yapmıyor insanımız işe girene kadar ondan sonra lay loy
uğur macit 6 ay önce
trabzon belediyesi her yönüyle çalışıyor hava kirliliği devam her yer toz pislik içinde yollar otopark döndü akşam trafikten eve gidilmiyor meydanı ve ara yolları sorma sorma zaten
sorsanız avrupa bizi kıskanıyor aha sana trabzon herkez dertli
Trabzonspor 1967 6 ay önce
Trabzon halkı iş yok işsizlik var gibi mazeretler ile kamuoyunda her zaman gündem yaratıyor, bende değirmendere de esnafım eski fabrikanın tam karşısında ne abarttiklari gibi toz ne duman var çikolata dökülmüyor oraya adı üstünde o kadar alır yer değil bizlerde sanayi esnafı olarak bakmamız gerekir hergün onlarca motoru bitmiş arabalar gelirken giderken çalıştırırken kömür tozu'ndan saha fazla çevreye, evlere ve havaya zarar veriyoruz diye, ayrıca haberde ismi belirtilen kişiler esnaf değil bazı kesimlerin (Daha önce hergün gazetelerde orada çimento fabrikası varken) olumsuz haberler ve yalan haberler yaptıran kesimlerin kendi çevresi ve paralı askerleri...
Deliklitaşda Trabzon belediyesinin asfalt şantiyesi var degirmendereden kaçmaya kadar gökyüzünü siyaha boyatiyor, tokiler de kalorifer kazanı var gökyüzü siyaha bürünüyor, sanayi alanı komple kaldırılacak diye Trabzonun tek büyük kuruluş çimento fabrikasını kaldırdılar Fabrika yönetimine büyük maddi kayıplar yaptırdılar 3-4 sene oldu sanayi alanı hala orada kaldırabildiler mi ? Tabiki hayır...
Bir şehrin yatırım yapan tek firması ile ilgili olumsuz yorumlar yapan insanlar sonra şehirde iş yok, çocuklarımız, eşlerimiz işsiz diye kahve köşelerinde dedikodu yapıp hükümeti kötülemesin, kısaca değerlerimizin değerlerini bilelim, daima saygılarımla...
Trabzonspor 1967 6 ay önce
Bir sözümde Değirmendere Kültür Derneği Başkanına 24 saat Değirmendere de araç kundaklaniyor, komple araç yanıyor, lastik yanıyor her taraf gökyüzü kara renge bürünüyor, onlar senin dikkatini çekmiyor kömür tozumu çekiyor? Yüksek tonak diyorsun sen trafik polisimisin herkes işini yapsın ? 24 saat yıllarca kamyon garajı ve fabrikanın yan tarafında camii etrafı yıllarca çingeneler ile fuhuş yuvasına döndü, 24 saat müptezel ve sarhoşların meskeni oldu şimdimi aklina geldi değirmendere kültür derneği başkanı olduğun? Dürüst olmak gerekirse kim sizleri konuşturuyor? Yorum yapan vatandaslar kimin askerlerisiniz ? Kim ve kimler kömür işi ve eski fabrikanın ordan kalkıp kendilerine ait yerlerin değerlendirmesi için sizleri maşa olarak kullanıyor? Bu konuları konuşalım ramazan ramazan oruçlu oruçlu :)
Ahmet 6 ay önce
Dayı sen ne anlatıyorsun hiç birşey anlamadım. Savunduğun nedir onu da anlamadım. Tek anladığım şey sanırım bu tozlar senin kömürlerden dolayı oluyor galiba
Ahmet 6 ay önce
Nedir bu şehrin çektiği ya. Şehrin göbeği diyebileceğimiz yer. Araçların üstü yolların kenarı simsiyah kömür tozu duruyor. Doğalgaz geldi şehir hava kirliliğinden kurtuldu derken. Böyle bir rezalet çıktı ortaya. Şehir mi şantiye mi belli değil.
Suat 6 ay önce
Çevre bakanı baksın. Körlük ruhlarına işlemiş. Kömür tozunu vatandaşının yutmasına göz yuman sayın valimiz bu soruna ne vakit müdahil olacaksınız? Sayın Süleyman Soylu lütfen bu sıkıntıyı gideriniz. Bir çevre bakanlığımız ne iş yaparlar anlamadık.
Dayisi 6 ay önce
Dayisi oncelikle sen hayirdir ? seninde sayılarının dükkanı var herhalde önü açılsın diye boş yapmaya calisiyorsun :) menfaat için senin gibi, yorumdaki Aktaş elemanı gibi Prefabrik kanseroloji zehir saçan ürünler varken sadece bazılarının binaları değer kazansın diye maşa olarak onlara yararlanmak için yorum yapmak...
Ahmet 6 ay önce
Yahu ben normal vatandaş olarak yorum yazdım. Belliki bu kömürler senden dolayı, çünkü çok zoruna gitmiş. Umrumda değil açıkçası, senin kasan dolacak diye milleti zehirlemene gerek yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@