Trabzon bu çiçekler yaylalardan 'vargit' diyor

Trabzon yaylalarında 'vargit çiçeği' ve 'güz çiğdemi' olarak adlandırılan çiçekler kendini gösterdi.

Trabzon 10.10.2020, 10:27 10.10.2020, 10:33
Trabzon bu çiçekler yaylalardan 'vargit' diyor

Doğu Karadeniz yaylarında yaz mevsiminden sonbahara geçişte görülen ve yörede 'vargit çiçeği' ve 'güz çiğdemi' olarak adlandırılan çiçekler Trabzon'un yüksek yaylalarında kendini göstermeye başladı.

Her yıl Doğu Karadeniz’de Mayıs ayı itibari ile başlayan yayla mevsimi Ekim ayı itibari ile sona eriyor. Yaklaşık 6 ay yaylada kalan vatandaşların köylerine dönmesi gerektiğini ise ‘vargit’ çiçekleri söylüyor.

Yörede bin metre ve üzeri yaylalarda açan çiçekler yaylacılar için yayla sezonunun bitişinin habercisi olarak görülüyor.

Vargit çiçeklerinin açması "Soğuklar başlıyor, artık göç vakti gelmiştir" anlamını taşıyor. İlkbaharda açan 'vargel' çiçekleriyle yaylalara çıkan yaylacılar, sonbaharla açan vargitlerle de yayladan dönüş hazırlığına başlıyor. Bu çiçekler doğada zamansal dönüşümün göstergesi olarak da biliyor.

Beyaz olarak açmaya başlayan çiçekler mor rengi alarak 15 günlük süre zarfında kendisini gösteriyor. Otlaklarda açan bu çiçekler kışın yaklaştığını, otların artık uzamayacağını ifade ederek yayladan artık göç zamanı geldiğini anlatıyor.

Trabzon bu çiçekler yaylalardan 'vargit' diyor

Trabzon bu çiçekler yaylalardan 'vargit' diyor

Trabzon bu çiçekler yaylalardan 'vargit' diyorTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
TOPAL OSMAN AĞA 12 ay önce
Var git çiçekleri açtı,hüzün kanadı kırık bir kuş gibi kondu yüreğime.iğne yapraklı çamlarına,topuğuna,çimenine kurban olduğum yaylalar, yine geldi ayrılık vakti.Elveda başı dumanlı garip yaylalarım????
Çaykaralı 12 ay önce
Bu topal osman ağa dediğin atatürkün tetikçisi Ali Şükrü bey gibi bir yiğiin katili olan eşkiyamı,umarım Trabzonlu değilsindir o daha da kötü çünkü
RÜSTEM AĞA 12 ay önce
ANLAMADIM GİTTİ VARGİT ÇİCEKĞİNDEN TOPAL OSMANA SONRADA ATATÜRKE İŞİ NASIL BAĞLADINIZ. KARDEŞİM ÇİÇEKDEN BAHS EDİYORUZ ÇİCEKDEN. BU ÇİÇEK HAKKIN DA BİR ŞEY BİLİYORSAN ONU ANLAT . BIRAKIN BU FİTNE FESATLIĞI. GÜZEL FİKİRLERLE BES LENMEYE ÇALIŞIN Kİ RUHUNUZ GÜZELLEŞSİN.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@