Trabzon Barosundan Müftülere nikah yetkisi tepkisi

Müftülere nikah yetkisi veren tasarıya Trabzon Barosu'ndan tepki.

Trabzon 27.07.2017, 11:33
Trabzon Barosundan Müftülere nikah yetkisi tepkisi

Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapan kanun tasarısının TBMM’ye sunulması sonrasında Trabzon Barosu bu değişikliğe tepki göstererek Laiklik ilkesinin çiğnenmesine yol açacağını bildirdi.

Konu ile ilgili olarak Trabzon Barosu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“İçişleri Bakanlığınca hazırlanıp; Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısına eklenen 6-madde ile "İl ve İlçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu" yetkisi verilmektedir.

Anayasamızın 2. Maddesinde belirtildiği üzere Türkiye Cumhuriyeti "demokratik, laik ve sosyal" bir hukuk devletidir. Laiklik ilkesi ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada bizi kargaşadan ve iç savaştan koruyan en önemli ilkelerden biri olup, anayasamızın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen hükümlerinden biridir.

Hal böyleyken; " vatandaşımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak ve daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak gerekçesiyle yapılmaya çalışılan bu değişiklikle; Anayasamızın 174/4- maddesiyle koruma altına alınan İnkılap Kanunları içinde olan "evlilik akdinin evlendirme memuru önünde yapılacağı" nın hükmünün ihlaline ve Laiklik ilkesinin dolaylı olarak çiğnenmesine yol açılacaktır.

Bu değişiklikle, Anayasamızın Laiklik ve Eşitlik İlkeleri ihlal edilecek, Hukuk Birliği ortadan kaldırılacak, Medeni Kanun kabulüyle elde edilen kadın kazanımlarının kaybedilmesine yol açılacak, kadın ve çocuklara yönelik şiddet, taciz ve istismarlar artacak; toplum aile düzeyinde de ayrışacak ve kadının ve çocukların hak ihlalleri artacaktır.

Bu nedenle Trabzon Barosu olarak; millet ve ülke olarak birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bir süreçte; Anayasamızın değiştirilemez ilkelerinden olan laiklik ilkesinin çiğnenmesine, kazanılmış kadın haklarının kaybedilmesine neden olacak ve kadın ve çocukların hak ihlallerini arttıracak bu kanun değişikliği teklifini kabul edilemez bulduğumuzu ve şiddetle reddettiğimizi belirtiyor; söz konusu değişikliğin meclisten geri çekilmesi için hükümete ve tüm siyasi partilere çağrı yapıyoruz.”

 

Yorumlar (14)
gökhan sonay 3 yıl önce
kilise evlendirse ses çıkarmazsınız
İlhan 3 yıl önce
Papaz nikah kıyınca laiklik ilkesi masa altına mı kaçıyor
mim 3 yıl önce
Sevsinler laiklikanlayışınızı...BATIDA KİLİSE NİKAH KIYAR,BİZDE DE ZATEN AİLELER BELEDİYE NİKAHINDAN SONRA ,İMAM NİKAHI KIYDIRIR. ŞİMDİ İŞ DAHA GÜZEL OLUYOR
Cecen61 3 yıl önce
Alın laikliği siz kullanın düşün milletin yakasından bu resmi nikah değil mi kim kıyarsa kıysın
Habu yazdığım yorumları da yayınlayın
türker 3 yıl önce
Türkiyede kilisede incil ile nikah kıyılır bu adamlardan ses çıkmaz, aynı sistemle kıyıldığı zaman laikliğe nasıl aykırı oluyor, yoksa laikliği herkes kendine göre yorumluyor.
Mustafa kemal 3 yıl önce
Laiklikmi? Laiklik dediğin tek dişi kalmış canavar . bırakın bu işleri laiklik siyonizimin yan sanayisi. 100 yıldır ninnilerle masallarla bizi kandırıyorlar ...
murat başkan 3 yıl önce
ondan sonra diyorlarki baroya hukuka müdahale ediliyor. sayın baro , yıllardır peşinden koştuğunuz laiklik atatürkün bahsettiği laiklik değil. bence darbelerle bize dayatılan laiklik... mesela avrupa ülkelerinin tüm liderleri laiklik dersi verirken büyük toplanmalarda papa ile poz için birbirlerini yiyor , aynı avrupada yüzyıllardır ve fransız ihtilalinden sonra da rahipler harici kimse nikah kıyamıyor. Bunu laik avrupa yapıyor nasıl olacak bu iş anlayamadık Bence bu kararda tek yanlış avrupaya benzeme mantığı :))
Faruk Yılmaz 3 yıl önce
Türkiyede din ve dini değerler olmadan hiçbir mesele çözüme kavuşturulamaz. Bin yıllık tarihimiz buna şahittir. Laiklik kavramının hala bir sopa olarak müminlere gösterilmesini ise anlamak gerçekten çok zor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@