7m


7m

hyundai

Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Trabzon'da yapımı süren Kanuni Bulvarının ihalesi yapıldı.

Trabzon 13.07.2017, 19:38 13.07.2017, 19:50
Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Trabzon'da yapımı devam eden 24 kilometrelik Kanuni Bulvarı kapsamında, güzergahın tamamına ait işleri kapsayacak projenin 1,1 milyar liralık ihalesi gerçekleştirildi.


Trabzon Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, proje kapsamında, tasfiye geçici kabulü yapılmış olan mevcut ihale dahilinde yapım çalışmaları için 700 milyon lira harcanarak, bu güne kadar sonuçlanan davalarda 875 milyon lira kamulaştırma bedeli ödendi.

Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Mevcut ihale kapsamında Karadeniz sahil yolu üzerindeki Yıldızlı kavşağı ile Halit Kobya kavşağı arasında kalan 4,5 kilometre uzunluğundaki tünelli kesim ve paralelindeki 4,5 kilometre uzunluğundaki stadyum bağlantı yolları ile Kanuni bulvarının Akyazı kavşağından Beşirli tüneli girişine kadar olan 0,80 kilometre uzunluğundaki kesimi olmak üzere toplamda 9,8 kilometre uzunluğundaki kesim 2x3 şeritli bölünmüş yol olarak trafiğe açıldı.

Toplam 24 kilometre uzunluğunda 2x3 şeritli bölünmüş yol olarak yapımı devam eden projede, 12 köprülü kavşak, toplam uzunluğu 6,5 kilometre olan 8 çift tüp ve 441 metre uzunluğunda 1 tek tüp olmak üzere toplam 17 tünel ve toplam uzunluğu 7 bin 888 metre olan 55 köprü bulunuyor.

Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Mevcut keşfi ile tamamlanamayan söz konusu yolda, fiziki gerçekleşme yüzde 40 seviyesinde olup, güzergahın tamamına ait kalan işleri kapsayacak şekilde yaklaşık 1,1 milyar lira tutarındaki ikmal ihalesi de gerçekleştirildi.

 İkmal ihalesi dahilinde 2017 yılı sonuna kadar Yıldızlı kavşağından başlayıp Akyazı, Beşirli, Karşıyaka, Aydınlıkevler, Toklu, Erdoğdu, Bahçecik, Yenicuma, Çömlekçi, Boztepe, Çukurçayır bölgelerinin tümünde çalışmalara devam edilmesi, Beşirli sahil kavşağı ile Şenyuvam siteleri arasının ise 2x3 bölünmüş yol olarak trafiğe açılması planlanıyor.

Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Böylece 2017 yılı sonu itibariyle tamamlanması planlanan kesimde yer alan Akyazı bağlantı tüneli ve Beşirli tünelinin trafiğe açılması ile Kanuni bulvarı yolunun Eski Devlet Sahil yolu, Şenol Güneş Spor Kompleksi ve Karadeniz Sahil Yoluna bağlantısı tümüyle sağlanmış olacak.

Öte yandan Karadeniz Sahil Yolu güzergahında araç trafiğinin yoğun olduğu Akçaabat ilçesine bağlı Yalıncak Mahallesi'ndeki Haçkalı Baba Devlet Hastanesi önünde köprülü kavşak, Akçaabat ilçesinin Söğütlü Mahallesi'ndeki Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Kampüsü önünde dal-çık, Ortahisar ilçesinin Atapark mevkisinde Erdoğdu istikametine doğru ise 150 metre uzunluğunda tünel geçişli kavşak inşa edilecek.

Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Kavşakların inşasına ilişkin de ihale gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Trabzon'da yapılacak yatırımlara büyük önem verdiği ve bu konudaki çalışmaları çok yakın takip ettiği de kaydedildi.

Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Trabzon'a Kanuni müjdesi - İhalesi yapıldı

Yorumlar (6)
Nurdoğan 5 yıl önce
Tanjantta yapılan hata tekrarlanmaya devam ediyor. Yerleşim alanın içinden yada hemen tipinden değil bir kaç kuşak sonrasından yollar yapılmalı ve mümkünse bu yollar raylı sistemler düşünülerek tasarlanmalı.
Bunun dışında yoğunluğun yani yükün dağılımını da iyi ayarlamak gerek; tüm Trabzon'un güneyini beşirli kavşağına indirmek mantıklı değil...
İyi düşünüp gelecek için projeler üretilmeli 20-30 sene önceki Güney çevre yolu yaklaşımı ile geleceğe atılan adım 2 ileri 1 geri olur ... Saygılar
trbzon 5 yıl önce
bu yol imarında biçok vatandaşın hakkını gasp ettiler birçoguda başına geleceklerden haberdar bile degil suriyelilere 25 milyar dolar harcayan devlet kendi vatandaşının arazisine para veremiyor.
mehmet adıvar 5 yıl önce
Suriyeliler 25 milyar dolar değil tam 60 mailyar dolar harcandı.kaynak c.başkanı
ayhan 5 yıl önce
Tam kamsamlı güney çevre yolu yapılmalı. Akçaabat a girmeden başlamalı Arsin den çıkmalı. Başka türlü Trabzon trafiğinin İstanbul' dan bir farkı kalmaz.
Lazz 5 yıl önce
Karşiyaka Ugurlu yolu neoldu beylerrrr
murat başkan 5 yıl önce
söğütlü ve haçkalı baba bölgesindeki esnaflar özellikle bu kavşak konusunda niye bilgilendirilmiyor çok tuhaf. Adam dükkana harcadığını acaba alabilecekmi nereler yıkılacak ne zaman yıkılacak bir bilgilendime yapmasınız olmaz mı. Bu iki bölgede 100 civarı işyeri var evler apartmanlar var ama kimsenin ne olacağından haberi yok. Projeyide kimseye vermiyorsunuz anlayamadım gitti...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@