7m


7m

hyundai

TOKİ Başkanı Turan, Trabzon’u inceledi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile birlikte Trabzon'da yapılan kentsel dönüşüm projesi çalışmalarını yerinde inceledi. Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Çolak'ın da hazır bulunduğu inceleme

Trabzon 04.09.2015, 16:44
TOKİ Başkanı Turan, Trabzon’u inceledi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile birlikte Trabzon'da yapılan kentsel dönüşüm projesi çalışmalarını yerinde inceledi.

Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Çolak'ın da hazır bulunduğu incelemeler kapsamında TOKİ Başkanı Turan aynı zamanda kendi mahallesi olan Çömlekçi'de yapılan dönüşüm çalışmalarını inceledi. Turan ve Başkan Gümrükçüoğlu mahalleyi baştan sona gezerek, yapılan çalışmalar hakkında teknik bilgiler aldı.

TOKİ Başkanı Turan, Çömlekçi'de Trabzon'un tarihi ve kültürünü sergileyen çok güzel bir proje uygulayacaklarını ifade ederek, kentsel dönüşüm çalışmalarının planlandığı şekliyle sürdüğünü söyledi. Burada mahalle sakinleri ile de sohbet eden Turan, "Çömlekçi'de elimizden geldiğince vatandaşlarımızı mağdur etmiyoruz. Herkese hakkını vermenin gayreti içerisindeyiz. Projenin tamamlanması ile Çömlekçi Trabzon'un en prestijli mahallelerinden birisi olacak" dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu, etap etap yapılacak Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesinde birinci etapta kamulaştırma çalışmalarında sona yaklaşıldığını kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu, "Çömlekçi birinci etapta 134 binadan 132'si kamulaştırıldı. Anlaşma sağlanan binalardan 84'ü yıkıldı. Çömlekçi" de bugüne kadar hak sahiplerine yaklaşık 74 milyon TL ödendi. Bu projenin yapılmasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Turan, Başkan Gümrükçüoğlu ve beraberindekiler daha sonra Yenicuma Mahallesinde yapılmakta olan 353 konut inşaatında incelemelerde bulundu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi de ziyaret eden Turan, Başkan Gümrükçüoğlu ve teknik elamanlarla birlikte gece geç saatlere kadar TOKİ ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa yaptıkları projeleri masaya yatırarak gelinen son durum hakkında değerlendirmelerde bulundular.

BAŞKAN GÜMRÜKÇÜOĞLU, KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ

Ayasofya kentsel dönüşümünün yapıldığı alanda da incelemelerde bulunduklarını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, "Ayasofya'daki kentsel dönüşüm ve Ayasofya'nın çevresinin temizlenmesinin sonucunu yerinde tespit ettik. Oradaki sosyal ve kültürel faaliyetlerin sürdürülebileceği alanların anlaşmasını yaptık ve onun satın almasını da gerçekleştirmiş olacağız. Bu da Trabzon'umuza çok güzel bir kültür, turizm, sosyal hayat açısından bir açılım temin etmiş olacaktır ve bu alanın otoparkını da hizmete sunma imkanına kavuşmuş olacağız" şeklinde konuştu.

Tabakhane Kentsel Dönüşüm alanındaki Yenicuma mahallesindeki inşaat çalışmalarının bu yıl sonuna doğru tamamlanacağını belirten Başkan Gümrükçüoğlu, "Kentsel dönüşümlerimizin devam ettiği Bahçecik bölgemize geçtik ve Tabakhane Kentsel Dönüşümü kapsamında Yenicuma Mahallesi'nde yapılan konutları inceledik. İnşaat çalışmaları büyük bir hızla devam etmekte. Bu yılın sonuna kadar bu inşatların tamamlanması hedefleniyor. Bu konutlar kamulaştırma karşılığında daire alan vatandaşlarımıza verilecek. Tabakhane'de Hacıkasım Camii etrafından Tabakhane köprüsü bölgesine inen bölge için yapılan projeyi yerinde inceledik. Onun da yapım ihalesi yakında başlayacaktır. Tabakhane'de Maraş Caddesi'nden aşağı olan bölgede ise son adım olarak gerçekleştirilecek olan projenin de tüm hazırlıkları tamamlanmış durumda" diye konuştu.

NARLIBAHÇE İÇİN YENİ ÇALIŞMA YAPILACAK

Narlıbahçe Kentsel Dönüşüm Projesi için süratle yeni bir çalışmanın yapılmasının kararını aldıklarını vurgulayan Gümrükçüoğlu, şöyle konuştu:

"Narlıbahçe bölgesinde de incelemelerde bulunduk. Narlıbahçe'de hazırladığımız bir projenin maliyet etkinlik açısından fizibil olabilmesi için yani masrafını karşılayabilmesi için yeni bir çalışmanın tekrar daha süratle yapılması ve 3-4 ay içerisinde neticenin değerlendirilmesi ortak kararına varmış olduk."

"TRABZON GELECEĞE GÜVENLE BAKABİLİR"

Trabzon'un geleceğe güvenle bakabileceğini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bugün 81 ilimiz içerisinde yaşanılabilirlik kriterleri yönünden 4'cü sırada olan şehrimiz hele hele son yılarda gerek yerli gerekse yabancı turistler tarafından çok büyük ilgi görmektedir. Bu güzel kentsel dönüşüm adımları ve projelerle birlikte İnşallah önümüzdeki yıllarda hem yaşanılabilirlik kriterleri yönünden birinci sıralara doğru yükselebilecektir. Trabzon, Dünyaya sunabildiği beğenisi, rahat yaşam koşuları ile en tercih edilen bir tarihi şehri haline gelebilecektir. Bunun sağlanması için bizlere her zaman bizzat tensipleri ile destek veren zamanın Başbakanı ve şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere projeleri devam ettiren Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'na, bakanlarımıza, milletvekillerimize Trabzon halkı adına şükranlarımızı sunuyorum."

TOKİ Başkanı Turan, Trabzon’u inceledi

TOKİ Başkanı Turan, Trabzon’u inceledi

TOKİ Başkanı Turan, Trabzon’u inceledi


Yorumlar (3)
adil türk 7 yıl önce
Sanki bombardıman yapılmış gibi. bir an önce o inşaat molozları oradan kaldırılmalı.Denizi dolduruyorsunuz dmkün denizede işe yarasın..Ö görüntü hiç yakışmıyorTrabzona. Çok yavaş ilerliyor işler.
Orhan Mataracı 7 yıl önce
TRABZON ŞEHİRCİLİKTE SINIFTA KALMAYA DEVAM ETMEKTE.HALEN TANJANT YOLU ÜZERİNDEKİ PİSLİKLER KALKMADI.HALEN ŞEHRİN GÖBEĞİNDE YÖRESEL MİMARİYİ BOZAN PARSEL BAZLI İNŞAAT UYGULAMALARINA DEVAM EDİLİYOR.KENT ESTETİĞİ DENİLEN ANLAYIŞTAN ÇOK UZAK.
Zeki 7 yıl önce
sayin belediye baskani belediyeyi güzel getirdini alt gecidide yaptiniz yada parayi verib almanlar yapdi iyi güzelde ya ondan sonra eski yesenin oralar ne olacak benim arsam var iyi güzelde vergimide ödüyom cezalariylan birlikde verdigim vergi parasi bana güzel bir daire alirdi birsey müsade etmiyorsunuz yapmaya kendinizde bise yapmiyorsunuz kendi cevrenizden kimse yok galiba arsa yada dairesi olan yakin arkadas biz vatan haini

Gelişmelerden Haberdar Olun

@