Sürmene pidesi tadanları hayran bırakıyor

Trabzon'da, yaklaşık 4 yıl süren çalışmaların ardından coğrafi işaret tescil belgesi alınan Sürmene pidesi, ilçe sakinlerinin yanı sıra yerli ve yabancı ziyaretçilerin ağızlarını tatlandırıyor.

Trabzon 25.06.2021, 13:03 25.06.2021, 13:35

Trabzon'un Sürmene ilçesinde bir asır önce evlerde "Trabzon yağlısı" ve "Trabzon peynirlisi" adıyla pişirilen, 50 yıldır da fırınlarda yapılan Sürmene pidesi, tadanları hayran bırakıyor.

Yuvarlak açılan hamurunun üzerine bölgedeki yaylalarda doğal yöntemlerle üretilen tereyağı ve salamura edilmiş peynir konularak taş fırında odun ateşinde pişirilen pideye coğrafi işaret tescil belgesi alınması, ilçe halkı ve üreticiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, belediyenin girişimleri ve destekleriyle yaklaşık 4 yıl süren çalışmaların ardından Sürmene pidesinin nisan ayında Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillendiğini söyledi.

Coğrafi işaret tescil belgesini ilçede pide üretimi yapılan tüm fırınlara astıklarını ifade eden Üstün, "İlçemiz sanayi veya tarım ilçesi değil. O yüzden geriye sadece turizm ve eğitim kalıyor. Bu nedenle bu belge, turizm açısından bizim için çok önemliydi." dedi.
Üstün, bıçak ve pide olmak üzere iki coğrafi işaret belgeleri olduğunu belirtti.

Coğrafi işaret tescil belgesinin kriterleri bulunduğuna dikkati çeken Üstün, şunları kaydetti:

"Örneğin peynirinin burada üretilmesi lazım, tereyağının burada, yaylalardaki tereyağından olması lazım. İmalatının burada yapılması lazım. Unun da kaliteli olması lazım. Hepsinden önemlisi el emeği göz nuru veren ustalar var. Ustalarımız da maharetli ustalar. Dolayısıyla bu bölgeye pide yemeye gelenler gönül rahatlığıyla yiyorlar."

- "İlçemize gelenler kaliteli pide yiyorlar"
Üstün, ilçede 10'a yakın pide fırını bulunduğunu kaydederek, "Pandemiden önce yaklaşık 25 bin tur otobüsü giriyordu. Bunların bir kısmı çay fabrikasına, bir kısmı bıçakçılara, bir kısmı pidecilere uğruyordu. Pandemiden dolayı bu iş aksadı. Son tedbirlerden sonra vaka sayıları azalınca turlar da yavaş yavaş gelmeye başladı. İlçemize gelenler kaliteli pide yiyorlar, kaliteli bıçak, kaliteli çay alıp gidiyorlar." diye konuştu.

İlçenin en eski pide fırınlarından birini işleten Savaş Virdil de aile olarak 55 yıldır pidecilik yaptıklarını, babasından devraldığı mesleği uzun yıllardır sürdürdüğünü anlattı.

Sürmene pidesinin peynirli olarak bilindiğini ancak son yıllarda kıymalı, kavurmalı ve karışık olarak da yapıldığını aktaran Virdil, pidenin sırrının hamurunun açılmasından kullanılan malzemenin kalitesine ve pişirilmesine kadar tüm sürecin titizlikle yapılmasında olduğunu vurguladı.
Pidenin, Sürmene'de bir gelenek olduğunun altını çizen Virdil, "Sürmene pidesi aslında buranın yaylasını, suyunu, havasını, yağmurunu anlatır. Usta ellerde, taş fırında pişirilip sıcak servis edilir. Aslında 150 yıllık bir geçmişi var. Salon kültürü olarak son 50 yıldır fırınlarda yapılıyor. Coğrafi işaret belgesi alındı ve dünya markası oldu. Yapandan, uğraşandan, elini taşın altına koyandan Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

İlçede yaşayan Yıldıray Durmuş ise Sürmene pidesinin tescilli bir lezzet olarak belgelenmesinin bölge açısından çok iyi olduğuna dikkati çekti. Hasan Keskin de "Aylardır restoranların açılmasını bekliyorduk. Açılınca hemen geldik. Muhteşem bir pide. Trabzon'un da pidesi meşhur ama en iyisi bu. Bundan iyisi yok." değerlendirmesinde bulundu.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
kara bayram 1 ay önce
bıçakların neresi el yapımı, neresi kalite? Üç gün sonra köreliyor.Denizli Yatağanda üretilen bıçkların üzerine sürmene yazıp, sürmene de satılıyor. Haramdır. Milleti kandırmayın! Pideye lafım yok.
erdi61 1 ay önce
evet lazerle celiği kestirip süslü sap ve paketlemeyle milleti kandırdıkları doğru sürmene bazı ustalar nadıren var onların yaptıklarıda celığı pürüzlü sapı cokta al benili deyil el yapımı ve nerdeyse ınsan ömrünün yarısı kadar dayanıklı bunları tercıh etmek lazım sürmenenin nadır ustalarına selam olsun işlerine haram katmazlar
Mantıklı 1 ay önce
Ben başka bir tespitte bulunmak istiyorum.Neden Resim yada Film çekildiğinde, Pidenin üstündeki Malzeme bolca oluyor ? Bize gelince, “Jilet” gibi . Sizi gidi Sizi :-)
eko 1 ay önce
doğrudur mag daniel yada burger kingte resimde ne varsa aynısı gelir onlar gavur oluyor bizde resime bakarak sipariş verince yüzde 60 gelir hak yemeyen müslüman görünümlü ..... abiler fırınlardada aynı kıymalı dersin soğan yahnisi yersin
Yomrali 1 ay önce
Sürmeneyi bilmemde trabzondaki pideciler artık işi çözdü tereyağ parayla soğan malzemenin yüzde 70 i kiymada bulabilirsen ben daha pide yemiyorum alıyorum kiymami kendim hazırlıyorum veriyorum fırına ekmek parası ödüyorum yoksa kusura bakmasın kimse soğanlı ekmek o paralara değmiyor
yüzde yüz tespit 1 ay önce
kesinlikle doğru,,
vatandaş 1 ay önce
pide yemeye gidilir sürmeneye hemde nostalji, anı , hatıra olur akçaabat.
TRABZON 1 ay önce
sürmene de pide yedim o kadarda değil,fırının malzemesi ile kendi yaptığınız malzeme arası çok aşırı fark var,Trabzon merkezde malzemeyi kendimiz ayarlayıp fırında 1,5 kıymalı pide yaptırıyoruz,lezzeti on numara ne benzer sürmene pidesine,hem ucuza geliyor,hem daha kaliteli.hepsi için demeyelim ama,fırınları bazıları kıymalı malzemesine basıyorlar soğanı,,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@