7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Sümela Manastırı'nda en zor kısım!

Sümela Manastırı’nın yüzde 70’lik bölümü tamamlandı

Trabzon 29.08.2017, 12:40 29.08.2017, 14:15
Sümela Manastırı'nda en zor kısım!

Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 22 aydır restorasyon nedeniyle ziyarete kapatılan Sümela Manastırı’nda çalışmaların yüzde 70’lik bölümü tamamlandı. 


Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor. Yaklaşık 22 aydır turizme kapalı olan manastırın farklı bölümlerindeki restorasyon çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlanırken, bu çalışmaların en önemli kısmını ise kaya sabitleme işlemleri oluşturuyor. 5 milyon TL civarında harcamanın yapıldığı restorasyon çalışmalarının yüzde 70’lik bölümü tamamlanırken, çalışmaların en zor bölümünü ise manastırın girişinde bulunan bin 600 tonluk kaya parçasının parçalanarak düşürülme işlemi oluşturuyor.

400 YILLIK GELECEK KURTARILACAK

Trabzon’un Maçka ilçesi Altındere Vadisi'ndeki tarihi Sümela Manastırı’nı tam karşıdan gören 5 ayrı noktaya seyir terası yapılacak. Taşköprü Yaylası-Seslikaya Yolu 11.1 kilometre uzunluğundaki tur güzergahının düzenlenmesi ve farklı noktalarda yapılması planlanan 5 adet seyir terası için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Turizm Trabzon İl Müdürlüğüne 1 milyon TL ödenek gönderilirken, manastıra gidiş geliş yolundaki patika yola yaptırılan ahşap merdiven sayesinde bölgedeki yüzlerce yıllık ağaç kökleri koruma altına alındı. 

Yorumlar (2)
Fatih 5 yıl önce
yaşım 32 ben ilk okuldaydım orada restorasyon yapılıyordu. hala yapılıyor. yeniden yapılsa şimdiye kadar kaç kez bitmişti.
manuel 5 yıl önce
20 yildir para yiyrlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@