banner518

Sera Gölü’nü Uzungöl’e benzetecekler

Sera Gölü'nün etrafında yapılması planlanan proje için ilk kepçe vuruldu.

Trabzon 03.05.2017, 11:28 03.05.2017, 12:34

Haber61/Haber Servisi - Levent Ustabaşı - Dünya harikası doğasıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Uzungöl’ün kenarlarına yapılan yürüyüş yolları büyük tartışmalara yol açmıştı.


Doğasını bozdular betona çevirdiler ve havuzu andırıyor diye eleştiri alan Uzungöl’deki yürüyüş yolu projesinin bir benzeri için Sera Gölü’nde düğmeye basıldı. İlk çalışmalar gölün doğu tarafından başladı. Turistik tesislerin belli bir kısmının yıkılacağı ve gölün tamamının çevresinden yürüyüş parkurunun geçeceği öğrenildi. 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Sera Gölü Nasıl oluşmuştu?

Sera gölü, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesi sınırları içinde bulunur. Sera gölü, heyelan set gölü örneğidir. Heyelan set gölü;  heyelan sonucu bir akarsuyun önünün kapanmasıyla oluşan göldür. Sera gölü de bu şekilde 1950 yılında Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadinin tabanını kapatmasıyla oluşmuştur. 

21 Şubat 1950 tarihinde Trabzon’da meydana gelen aşırı yağış sonucunda vadiden kopan büyük kayaçlar vadiyi tıkamıştır. Günümüzde bile kopan kayaçların yerleri belli olmaktadır. Kopan kayaçların yerleri büyük uçurumlar olarak görülmektedir. 

Sera gölü, ismini de bulunduğu konumdaki Yıldızlı beldesinin eski isminden almıştır. Göl, Yıldızlı ve Derecik beldelerinin arasında bulunan Sera gölü, Derecik vadisinde bulunur. 
Sera gölü, oluşumunu 18 günde tamamlamıştır. Oluşumu sırasında küçük çaplı pek çok deprem meydana gelmiştir. Akçaabat halkı, gölün oluşumunun bizzat şahidi olmuşlardır. Gölün etrafı, çöküntünün olduğu yamaçlar ve vadi tabanı bölgede görev yapan askerler tarafından düzenlenmiştir.

2000li yıllara yaklaşırken Doğu Karadeniz bölgesinde meydana gelen büyük çaplı heyelanlar Sera gölünde büyük değişikliklere yol açmıştır.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (6)
rıza 3 yıl önce
Kimse kusura bakmasın ama bu kadar zevksizlikarasan bulunmaz.Uzun göl doğal güzelliği ile bir anlam ifade ediyordu.Çevirdiler onu kocaman bir havuza.Bu mu estetik anlayışınız?Güzelim koyların içine edildi yol yapıyoruz diye.Hoş bizim halkımıza müstehak.Doğal güzellikler bir bir yok edilip yol,köprü,hes yapıyoruz denir millet alkışlar bu yok edici zihniyeti.Kardeşim yol da yap,köprü de ama doğal güzellikleri yok ederek değil.
60bir 3 yıl önce
Niye? Geri zekalı mı bunu yapanlar? Ya da bi garezleri mi var doğaya, turizme, insana?
Serhat 3 yıl önce
Riza Bey halki,

Uzungölü ne hale getirdiler ve sira simdi Sera da.Her sey para degil dogayi ya rahat birakalim yada en az hasar vererek oraya belirli miktarda bina dikelim.Ama yok.... betonu dök gitsin yeter ki turistler gelsin.Böyle olmaz! Dereler bosuna mi denize akiyor diyen zihniyetler var.Ekosistemi diye bir sey var ama bizler isimize gelmedigi icin doganin icine ediyoruz.
Oguzhan 3 yıl önce
Uzungölu nasil mahfettilerse sera golunude mahfedecekler.Ayrica hadi boyle biseye kalkistilar neden simdi?Turizm mevsimi basladi turistler gelecek ordaki calismalarimi izleyecek.
Yıldızlı 3 yıl önce
Uzungölden sonra Sera Gölüne de el fatiha.
Şenol iskender Tütenk 3 yıl önce
Deniz tarafina Cami yapılırsa görüntüyü güzelleştirir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@