banner556

>

Ortahisar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Sosyal Destek Hattı hizmete girdi

“Ortahisar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Sosyal Destek Hattı” Trabzon’da hizmete girdi.

Trabzon 30.12.2020, 16:24
Ortahisar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Sosyal Destek Hattı hizmete girdi

Türk Kadınlar Birliği ve Ortahisar Kent Konseyi “Ortahisar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Sosyal Destek Hattı” Trabzon’da hizmete girdi.

Ortahisar Kent Konseyi Başkanı Dt. Önder Taşan, Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi Başkanı ve Ortahisar Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Canan Nehbit’in katılımı ile açılış gerçekleştirilirken şu ifadelere yer verildi;

“Ortahisar Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Metin Genç’in “Ortahisar Mutlu Kent” vizyonu ile Trabzon’daki Kadın Derneklerinin Kadın Danışma Merkezi talepleri; Türk Kadınlar Birliği ve Ortahisar Kent Konseyi “Kadın Danışma Merkezi Açılışı” Projesi ile ete, kemiğe bürünmüştür.
Kamu yararı içerikli bu proje ile Ortahisar Belediyemiz; sosyal belediyeciliği hayata geçirirken, dezavantajlı kadınların sosyal, psikolojik ve hukuki destek alabilecekleri mesleki eğitim, sanat ve spor eğitimleri ile kendilerini geliştirip sosyalleşebilecekleri bir kadın danışma merkezi projesinin ilk adımı olan sosyal destek hattını açarak akabinde en kısa sürede tam teşekküllü bir kadın danışma merkezi açılışının sözünü vermektedir.

PROJE İKİ AŞAMALIDIR

1.ETAP ACİL PROJESİ OLAN; ORTAHİSAR BELEDİYESİ KADIN DANIŞMA MERKEZİ SOSYAL DESTEK HATTI’NIN AMACI

Kadın Danışma Merkezi inşa edip, uzmanlar kadrosu tamamlanana dek Ortahisar Belediyesinin; pandemi döneminde artış gösteren kadına yönelik her çeşit şiddetin mağduru olmuş kadınların, şiddet ve sosyal destek çağrılarına doğru adres ve kaynak göstererek saat 09.00-17.00 arası cevap verebilmesidir. (pandemi dönemi çalışma saatleri 10.00-16.00 arasıdır.) Ortahisar Belediyesi “kadın danışma merkezi sosyal destek hattı” çağrı hizmetini ve yönlendirilen ve çözüm üretilen çağrı verilerinin arşivlenmesi hizmetini Ortahisar Kent Konseyi Ofisi ile ofis ortaklığı yaparak yürütecektir. Böylece kadın danışma merkezi, sosyal destek hattı ile icraata başlamıştır. ( ALO 183’ün mesai saatleri ile sınırlı yerel versiyonu gibi) Projemizin acil kısmı,  Kadın Danışma Merkezi Çağrı Destek Birimi Kent Konseyi ile ofis ortaklığı ile gerçekleşmiş ve Kadın Danışma Merkezi sosyal destek hattı telefon numarası; 0462 233 61 00/1541 dahili olarak tanımlanmıştır. Pandemi mesai saatleri olan saat 10.00-16.00 arası diğer zamanlarda saat 09.00-17.00 arası çağrılara cevap verecektir. Ortahisar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Sosyal Destek Hattı sorumlusu olarak Ortahisar Belediyesi Eşitlik Biriminden sorumlu sosyolog Feyza Velioğlu görevlendirilmiştir.

2.ETAP PROJE AMAÇLARIMIZ İSE

1- 1. Etap projesi çağrılarına Sosyal Destek Hattı ile cevap verilmesine ve Yerel Eşitlik Eylem Planlarının yapılmasına devam edilmesi.
2- Dezavantajlı kadınlara psikolojik danışma ve rehberlik ile hukuki danışmanlık yapılması.
3- Sığınma evi ile koordinasyon içinde çalışılması
4- Nakdi yardımların alış-veriş kartları ile yapılması
5-Sığınma evi öncesi ve sonrası yeni hayat kuracak kadınlara ayni yardımların,  “giymiyorsan giydir, kullanmıyorsan bağışla” kampanyaları ile “Sevgi Atölyesi” gönüllüleri ile yürütülmesi
6- Kısıtlı ekonomiye sahip kadınlara meslek, sanat ve spor eğitim imkanları sunulurken küçük çocuğuna oyun odası, ilk öğretimdeki çocuğuna etüt imkanı sağlanması.
7- Eğitimin üretime, üretimin Kadın Hizmet ve Üretim Kooperatifine dönüştürülmesi
8- Bu hizmetlerin bir uzman psikolog, hemşire, diyetisyen, mesleki eğitim, sanat, spor, etüt öğretmenleri, temizlik ve güvenlik personeli tarafından gerçekleştirilmesidir. Halkımızın bilgisine arzederiz.

Bizler Türk Kadınlar Birliği ve Ortahisar Kent Konseyi olarak Kadın Danışma Merkezi ikinci etabın takibi ile birlikte belediyemizin sosyal belediyecilik ve kamu yararına tüm çalışmalarını desteklemeye devam edeceğiz. Kadın danışma merkezi açılışı projesinin nihai amacı Kadın Danışma Merkezi ile Ortahisar’ın kadın dostu bir kent haline gelmesi ve kadınıyla erkeği ile tüm hemşehrilerimizin mutlu olmasıdır.

En kısa sürede 2. Etap projesinin hayata geçirilmesi dileklerimizle 1. Etap projesi sonucunda Ortahisar Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Sosyal Destek Hattı’nın Trabzon’a hayırlı olmasını diliyoruz. Projeyi desteklediği için, Kadın derneklerine verdiği sözlerdeki samimiyeti için, Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç’e, Ortahisar Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerine, Ortahisar Belediye Meclisi Üyelerine, Bu gün burada bizimle olan değerli basın mensubu ve konuklarımıza teşekkür ediyoruz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@