7m

7m

hyundai

Ortahisar Belediyesi faaliyet raporu onaylandı

Ortahisar Belediyesi Nisan ayı meclis çalışmaları faaliyet raporunun görüşülmesiyle sona erdi.

Trabzon 07.04.2022, 16:27 07.04.2022, 17:49
Ortahisar Belediyesi faaliyet raporu onaylandı

Ortahisar Belediyesi Nisan ayı meclis toplantıları sona erdi. toplantıların son gününde faliyet raporu okunup görüşüldü. Toplantıya Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Başkanlık etti.

Toplantının son gününde Ortahisar Belediyesinin 2021 faaliyet raporu okunup görüşüldü.

Faaliyet raporunun görüşülmesi sırasında ise toplantıya Nusret Onur başkanlık etti.

Müdürlüklerin faaliyetlerinin tek tek okunup tartışıldığı toplantı sonrası grup başkan vekilleri ve bağımsız meclis üyelerine söz verildi. 

Bağımsız meclis üyesi Davut Çakıroğlu "Faaliyet raporunu hazırlayanlara teşekkür ediyorum. 20121 yılından yaptıklarımız yapılmadığı yıl oldu. 2022 yılında yapılmayanlar hakkında düşüncelerimizin dikkate alındığı bir yıl olmasını diliyorum" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Süleyman Tomaç "Faaliyet raporu hazırlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun." dedi.

İYİ Parti Grup Başkan vekili Berrin Erkuloğlu "2021 yılı faaliyet raporuna baktığımızda hedeflerin gerçekleştiğini görüyoruz ama sokağa yansımadığını görüyoruz.Bu faaliyet raporu kştabındaki her çalışmayı önemsiyorum ama yeterli bulmuyorum. " ifadelerini kullandı. 

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin  "Bu faaliyet raporunu hazırlayanlara ben de teşekkür ediyorum.  Bu rapor burada yapılanlar gelmiş kağıt üzerine yazılmış. Rapor olayına ben pek itibar etmiyorum. Tonya'da taş düştü ve 4 kişi hayatını kaybetti gidildi rapor tutuldu. Önnemli olan bundan ders çıkarmaktır.

Ahmet Metin Genç'e "Ayrı oy verdi vatandaş. Bize de ayrı oy verdi de gidin orada maddeleri tartışın diye. Ama muhalefet desin gibi bakılıyor. Gelelim faaliyet raporunun içeriğine. Pandemi var dedim, üşlke ekonomisi sıkıntıda dedik. gelir gider dengenizi sağlam tutun dedik. 2021 de 11, 5 milyon açık verilmiş. gelirlerin 60 milyonu toplanamamış. Gelecek yıl yine artacak bu. belediyenin gelirleri belli. Ne yapacağız? Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız lazım.  Azami tasarruf yapılması lazım diyorum teşekkür ediyorum. " ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin canım "2020 gibi 2021 de pandeminin etkisinde kaldı. Buna rağmen başarılı bir yıl geçirdik. gelir bütçesinde yüzde 97.97 gider bütçesinde de yüzde 98.98'i gerçekleştirilmişti. gelecek yıllarda sizlerle beraber en mutlu şehir Ortahisar mottosunu gerçekleştireceğiz. 2021 faliyet bütçesini hazırlayanlara teşekkür ediyorum"ifadelerini kullandı.

Bir meclis üyesinin Ortahisar Belediyesi’nin iştiraki olan ORKENT şirketinin hesaplarının şeffaflığıyla ilgili eleştirilerine cevap veren Başkan Genç, “Bu kurumu sizlerin de görüşleri doğrultusunda idare etmeye çalıştığımı ve hiçbir siyasi mülahazadan bakmadan şu anda yönettim. Ben bu belediyeyi çoğunlukçu bir yönetim anlayışıyla yönetmedim, bundan sonra da yönetmeyeceğim. Çoğulcu bir yönetim anlayışıyla yönettiğimi düşünüyorum. Meclisin yetkisinde olan hususlarda bugüne kadar çoğunlukçu bir yaklaşımı ortaya koymadım, çoğulcu bir yaklaşım ortaya koydum. Halkımızın verdiği yetkiyi müştereken katılımcı bir anlayışla kullanmaya çalıştım. Bir sorun varsa şeffaf bir şekilde hep beraber onun üzerine gideceğiz. Aynı anlayışla çalışmaya devam edeceğim ama hem belediyemizin hem de kurumlarımızın hukukunu da korumamız lazım. Bizim bütün birimlerimiz denetime tabidir. Hamdolsun 7 yıldır hiçbir çalışanımız adli bir süreci, soruşturması olmadı. Eksiklik olabilir, bunlar tartışılabilir ama hiçbir şüpheye yer vermedik bugüne kadar. Buraya girdiğimiz şekilde çıkacağız, Allah’tan duam budur. Burayı girdiğim gibi buradan çıkacağım. Uzun Sokak’ta, Maraş Caddesinde aynı Ahmet Metin Genç olarak dolaşacağım. Hep beraber yine bu şehirde yaşayacağız. İsteyen ORKENT’ten her türlü belgeyi temin edebilir, gidip bakabilir. Hiçbir gizlimiz, saklımız yok.”

“ADIMLARIMIZI İHTİYATLI BİR ŞEKİLDE ATIYORUZ”

Belediyenin mali disiplini ve borçlarıyla ilgili konuşan Başkan Genç, “Biz iki yıldır tabiri caizse kendi geliriyle kavrulduk. Pandemi nedeniyle vatandaşlarımızı çok yormak istemedik. Buna hakkımız yoktu. Tabiri caizse bir lira kredi kullanmadan, ayrı bir borçlanmaya gitmeden bütün çalışmalarımızı yaptık. Hamdolsun geçen yıl bütçemizin gerçekleşme oranı gelir gider biri yüzde 97-98’dir. Önemli bir gerçekleşme oranıdır. Mali disiplini korumaya gayret ediyoruz. Tasarruf tedbirleri anlamında da bu anlayışı ortaya koymak lazım. Sıra dışı bir dönem var. Adımlarımızı ihtiyatlı bir şekilde atıyoruz. Tasarruf bunların başlıcası ama bazı konularda belediyemiz kendi imkân ve kabiliyetini sürdürecek. Arkadaşlarımızın gündeme getirdiği eleştirel yaklaşımları saygıyla karşılıyorum ama bu şehirde bu dönemde altyapı çalışması yapılması lazımdı. Şehrin altyapısına 1986’dan sonra ciddi bir şekilde el değmemiş. Lokal çalışmalar yapılmış. Bu zaman diliminde Galyan’dan gelen temiz içme suyunu biz temiz bir şekilde vatandaşlarımıza veremiyorduk. Bu kabul edilemez bir şey. Ne riski varsa ona razıyız dedik. Altyapı çalışmaları zor, çetrefilli çalışmalardır. Bir belediyenin en temel vazifesi olan en temiz içme suyunu vatandaşlarına sağlaması için bu altyapı çalışması başladı. 565 km’lik bir içme suyu hattını yeniliyoruz. Bu çok olağanüstü bir çalışmadır. Bunu yaparken 100 km’lik yağmur suyu ve kanalizasyon çalışmasını yapılıyor. Bitince hem cadde, sokak ve kaldırımla birlikte son derece güzel ulaşımlı bir şehir haline bürüneceğiz.”

Kadın istihdamının ve rehabilitasyon merkezlerinin azlığıyla ilgili eleştirileri cevaplandıran Genç, şöyle konuştu: “Bizim daha çok sosyal ve rehabilitasyon merkezimizin olması lazım. Ama bu konuda duyarsız değiliz, gayret ediyoruz. Kadın mesai arkadaşlarımızın sayılarının artmasını gönülden isterim ama bütün partiler için söylüyorum, bütün partilerde birer tane hanım üyesi meclis arkadaşımız var. Bunu da ben gündeme getireyim. İki birim müdürümüz kadın. İmar müdürümüzden sonra Yazı işleri müdürümüzü bayanlardan belirledik.”

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün araç kiralamasıyla ilgili soruya cevap veren Başkan Genç, “Temizlik işleri ara kiralamasıyla ilgili olarak, bizim sözleşmemiz yedi ay sonra tamamlanıyor. Yeni sözleşmede biz yakıtı ayrıca hesap etmemiz lazım. Bunu ayrı bir şartnameyle düzenlememiz lazım. Biz kiralamayla satın alma arasındaki maliyeti hesapladık. O zaman kiralama lehimize olduğu için bunda karar aldık. Ama şimdi ciddi bir yakıt artışı var. Bu çok önemli bir maliyet girdisi. Şimdi yakıt masrafları nedeniyle bu şeklin maliyeti de önemli bir yük getirecek. Zaten ihalemiz sona eriyor, ne şekilde hareket edeceğimize müzakere ederek karar altına alacağız.” dedi.

Meclis toplantılarını canlı olarak yayınlanması gerektiğiyle ilgili soruya cevaplandıran Başkan Genç, “Bizim toplantılarımız aleni. Gelmek isteyen vatandaşlarımız gelebilir. Buradan canlı yayının bir maliyeti var. Ondan çekinen bir anlayışa sahip değiliz. Tamamıyla şeffafız, halkımız burada ne koşuluyor biliyor. Siyasi partilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız izliyor. Bir maliyet artışı olduğu için bunu çok çok önemli görmüyorum. Zaten sizler sosyal medyada paylaşımlarınızı yapıyorsunuz. Temizlik işleri ve diğer konularla ilgili araç kiralamalarını da yeniden bir değerlendirme yapacağız.” diye konuştu.

ORBEL şirketinde çalışan personele yapılan zamla ilgili soruyu cevaplandıran Başkan Genç, “Ben maaşlarla ilgili açıklama yaptım. Buradaki bütün personellerimiz benim mesai arkadaşlarımdır. Burada üç parametrenin bir araya gelmesi nedeniyle attığımız adım yanlış anlaşıldı. Yıllık enflasyon, asgari ücretin artışı. Biz 15 Nisan itibarıyla sözleşmedeki hükmü uygulayacağız. Bu da yüzde 48,5 civarındaydı. Arkadaşlarımız diğer belediyelere de bir baksın, hangi belediye ne kadar veriyor. Biz imkânlarımız doğrultusunda mesai arkadaşlarımızın en yüksek ücreti almasını istiyoruz.” dedi.

ORBEL şirketine yapılan alımlarla ilgili soruyu cevaplandıran Başkan Genç, şu ifadeler yer verdi: “Biz ilanla personel alımı yapmadık. Münferit alımlar yapıyoruz. Emekli olanların yerine... Bir birimizle ilgili böyle bir çalışmamız var. Orada sayıca fazla olduğu için. Onun dışındaki adımlarımız münferiden gerçekleşiyor.”

Ben faaliyet raporunu hazırlayan Mali İşler Müdürlüğümüz, ekip arkadaşlarımız, başkan yardımcılarımıza ve meclis üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. İnşallah, dönem sonuna kadar elimizden geldiği kadar bu şehir için fayda üretmeye, güzel işler yapmaya devam edeceğiz.

Genç daha sonra devam eden çalışmalar hakkında meclisi bilgilendirdi. Genç faaliyet raporunu hazirlayanlara ve katkılarından dolayı meclis üyelerine teşekkür etti. Yapılan oylama sonrasında Ortahisar belediyesinin 2021 yılı faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@