Meclis üyeleri sordu Zorluoğlu yanıtladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantıları devam ediyor.

Trabzon 12.04.2021, 15:43 12.04.2021, 16:14
Meclis üyeleri sordu Zorluoğlu yanıtladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun başkanlık yaptığı bugün ki oturumda Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 2 madde, İmar ve Bayındırlık komisyonundan gelen 2 madde görüşülerek oy birliği ile karara bağlandı. 

2020 yılı faaliyet raporu görüşüldü ve kabul edildi.

İyi Parti Grup Başkanvekili Aslan Güner 2020 Faaliyet raporu görüşmesinde şu ifadeleri kullandı;

“İnsan kaynakları bölümünde kadınların oranı yüzde 12,3 olarak görülüyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiği ile ilgili daha önce kullandığım sözlerimi yineliyorum. Kadınların sayısının artırılmasını istiyorum.  Toplu taşıma araçlarını kullananların sayısı çok düşük görülüyor. Bunda pandemi harici etki var mıdır? Spor kulüplerine destek düşük kalmış.  Kentin ekonomik yapısını geliştirmek adına Fındık verimini artırmak için yapılacak faaliyetler ve meslek edindirme faaliyetleri eksik kalmış. Bunlara nasıl tedbirler alınmalıdır.  Pazar yeri ve otopark projelerinin daha fazla yapılması gerektiği kantindeyim. Yangın istatistiklerinde Maçka ilk sıralarda ama burada eksikler olduğu görülüyor. Bunla ilgili çalışma var mı?”

CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin 2020 Faaliyet Raporu görüşmelerinde söz alarak şunları söyledi;

“Bu bütçeye göre bu faaliyetler yerine getirildi mi önemli olan o. Bu faaliyetleri bizim müdürleri yaptı. Bunlar doğru yapıldı mı? Sayın Zorluoğlu göreve geldiğinde 10 yıldır görev yapan bürokratları değiştirdi. Gümrükçüoğlu da değiştirmişti. O CHP vardı da değiştirdi. Zihniyet farkı var denilebilir. Ama Gümrükçüoğlu ile zihniyet aynıydı. Ortahisar’da faaliyet raporunu aldığımda nerede ne yapılmış görebiliyorum. Bu raporda tam detaylar yok. Mal ve Hizmet alımına baktığınızda İnsan kaynakları 126 Milyon TL’lik harcama var. Yatırımcı bir müdürlük değil. Maaşları ödüyor. Ben bu 126 Milyon kaç kişiye ödenmiş bilmek istiyorum.  2020 Bütçesinde tahmini gelir 629 Milyon TL parasal gerçekleşme yüzde 83, tahmini giderler var. Onda da parasal gerçekleşme yüzde 73. Bu da 2020 yılında 143 Milyon TL borçlanma yaptı demektir.  Ganita Faroz projesi vizyon projesi denmişti. Ben 10 yıl öncede bu projeyi burada görmüştüm. O da projeyi vizyon projesi olarak tanıtmıştı ve başlamıştı. Sonra toprak döküm alanı oldu. 

Reşadiye köprülü kavşağını yapmayın dedik yapıldı şimdi yıkılmaya çalışılıyor. Boztepe’deki araziyi satmayın dedik satıldı. Şimdi seyri terası yapmak için yer aranıyor.  Benim bu faaliyet raporu içinde beğenmediğim taraflar olduğu gibi beğendim taraflar da oldu. Çevre sağlamlaştırma projesi Trabzon için çok iyi oldu. Dolmuşların rehabilitasyonu çok önemliydi. Sayın Zorluoğlu bu tepkiyi göğüsledi. Çok güzel oldu. Faaliyet raporunun hayırlı olmasını diliyorum” 

AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Erhan Nadir söz alarak şu ifadeleri kullandı;

“Turgay Bey 2020 faaliyet raporunun içeriğinden çok genel konuları değerlendirdi. Faaliyet raporunun okunmadığı görüşüne katılmıyorum. Bende baştan sona okudum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediyenin gelirlerinin düşmesinin en büyük nedeni pandemi. Sosyal belediyecilik anlayışı anlamında esnaflara elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştı. Belediye kiracılarından faaliyette olmayanlardan kira almadı, faaliyette olup da işleri iyi olmayanlardan kiraları belli ölçüde alındı. Ayrıca ilçe belediyelerinin sorunlarının burada konu olmasını doğru bulmuyorum.”

Nadir’in sözleri üzerine yeniden söz alana CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, “Ben okumamışları incelememişler anlamında dedim. Burada eksik veya noksan bir şeyler olabilir. Başkanda ona göre çalışmasını yapar. Ben ezbere konuşmam. Bu formatı ben hazırladım. Faaliyet raporu ilkten böyyle gelmiyordu. Bu bugün kitap haline geliyorsa benim eleştirilerim sayesinde. Ayrıntı yapsak ansiklopedi olur dediniz. Hepsini yapın demiyorum. Birkaç müdürlük detayları vermiş. Hepsi için demedim. Benim bunları sormam detayları istemem hakkımdır” dedi.

AK Parti Meclis Grup Başkanvekili Erhan Nadir, Ak parti grubundan kimsenin söz alıp konuşmaığı yönündeki eleştirilere değinerek, “Ak parti grubu yürütme erkidir. Ak parti grubu kararlarını grup toplantısında alır. Meclise pek bir şey kalma. Grup toplantısında her şey masaya yatırılır. Alınması gereken kararlar alınır” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, meclis üyelerinin sorularına şu şekilde cevap verdi; 


Trabzon büyükşehir belediyesi yakın tarihte görülmemiş bir şekilde atılım içindedir. Başlattığımız altyapı projesi Trabzon tarihinin en büyük altyapı projesidir. Altyapı konusuna giren ne varsa yenileniyor. Buradan çoruma kadar boru döşeniyor. Molozu, Beşirli’yi ve birçok yeri su basıyordu. Bu projede 100 KM’ye yakın yağmur suyu hattı oluşturuyoruz. Uzunsokak’ta doğalgaz yoktu. Fırsat bu fırsat diyerek gerekli müdahaleyi yaptık ve Doğalgaz firması harıl harıl çalışıyor. Akıllı belediyeciliğe geçeceğiz diyoruz buna bir altyapı lazım. Trabzon’un yakın orta uzak tarihindeki en büyük altyapı projesini yürütüyoruz 100 Km’yi tamamladık. Çok önemli çalışmalar yaptık. Beşirli, konaklar kalkınma mahallelerinde önemli işler yapık. Diğer belediyelerle koordineli olarak yapıyoruz. Mayıs ayında büyük oranda çalışmaları tamamlamak istiyoruz. 

Herkes otogarı eleştiriyor. Biz otogarın ihalesini yaptık. Bazı sorunlar çıktı. Bizi 5-6 ay ileri atacak sorunlar ama onu da çözdük. Parası hazır yakında ihale edip kaldığımız yerden devam edeceğiz.  Ganita-Faroz bizim için çok önemli ama Gülcemal’den vazgeçmiş değiliz. Gülcemal’le ilgili tasarım şirketiyle görüştüm onlarda bakacaklar neler yapılabileceğine. Ganita-Faroz böyle kalamazdı. Müdahale ettik. Bunlar aslında proje değil. Bunlar hazırlanıyor. Bunun kaynağı bulunuyor, ihaleye çıkıyoruz sözleşmesi imzalanıyor ondan sonra açıklıyorum. Gülcemal ile birleştiğinde çok güzel bir sahile sahip olacağız. Gülcemal ile Ganita-Faroz’dan başka Akyazı Akçaabat arasını çalışıyoruz. Ganita’dan faroz doğru da çalışmalar yapıyoruz. Yalıncak ile başladık. 

Milli Emlak’la görüştük. Öğretmen evi ve Cudibey’in tapusunu aldık. Öğretmen evi ve Cudibey okulunun tapusunu alıyoruz. Karagöz meydanı orayla ilgili ayrı bir çalışma yapıyoruz. 

Araklı 55 Milyonldolarlık katı atık çöp depolama tesisini hayata geçirdik. Uzun yollar Trabzon'un çöp sorununu çözecek. 

Meydanda İskenderpaşa camiinin yanında 500 araçlık otopark inşaatımız devam ediyor. Bizim dönemimizde yapılan bir proje. Tamamlandığında terasıyla çok güzel bir alan olarak. 
Ulaşım hizmet binamız bitmek üzere. Gasilhane yükseliyor. Önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Avrasya pazarı kazısına başladık. 350 dükkan yapılacak. Ortahisar itfaiyesi için yeni binaya başlıyoruz. Bilim merkezi ve planatoryum yapıyoruz. Kuyumcukent projesinde sona geldik. Çok büyük bir cazip nokta olacak. 130 Dükkan bir o kadar atölye. Yalıncak plajında önemli mesafe katettik. 

Dolmuş dönüşümde istediğimiz noktaya gelemedik. Bunda en önemli neden ekonomik durum 2021 yılı 31 Aralığı’na kadar 689 dolmuşun tamamı dönüşmüş olacak. Yeni bir süre uzatımı söz konusu olmayacak.

Akyazı 4-5 Milyon TL maliyetli çocuk trafik eğitim pisti yapıyoruz Molozda cami etrafındaki alanın tasarım ihalesi yakın zamanda yapılacak. Akçaabat’ta Pazar yeri otopark konusunu ihale aşamasına geldik. Vakfıkebir Pazar yeri ve otopark projemiz var. Çayırbağın’da yine böyle bir projemiz var.
Uzungöl ikinci etapla ilgili proje aşamasında sona geldik. Uzungöl’ün girişinden çıkışına kadar alanların ele alındığı Uzungöl’ü adeta yeniden yapıyoruz. 

Su sporları merkezi çok önemli. Projesi ve parası hazır olduğu için söylüyorum. Daha birçok başlattığımız projeye devam ediyorum. Kamu ile yaptığımız projeler var. Erzurum yolunun sahil yoluna bağlanması, Ortahisar Millet Bahçesi, Çömlekçi kentsel dönüşümü gibi. 

Büyükşehir’de çok az kadın çalışan var. Bunu hemen değiştiremem ama belli bir strateji ile kadın çalışan sayısının artırılmasını sağlamak istiyorum. Engelli personel sayımız 65. Yolcu sayımızın düşüşü tamamen pandemi ile alakalı. 

Amatör spor destek noktasında elbette pandeminin bir zorlaması vardır. Ama desteğimizi verdik vermeye devam edeceğiz. Malzeme desteği verme noktasında inisiyatif alıyoruz. Meslek edindirme kursları bir süre hiç yapılmadı zaten düşüş bundandır. Gelirlerin diğerleri karşılama oranı biraz düşük. Bunun nedeni genel bütçeden gelen gelir azaldı, bizim bütçemizde azaldı. Çünkü bazı kiralarımızdan vazgeçtik. Bizim yol ağımız zaten standart. İlçelerde açtığımız yollar vardır. Bunları ilçelere yazıyoruz. 

Mülk satışlarıyla ilgili konuyu düzelteyim. Meclisten hem borçlanma hem de mülk satışı ile ilgili yetki alıyoruz. Murat Zorluoğlu geldi diye Ankara’dan ilave para gelmiyor. Büyükşehir belediyesini aldığı pay belli. Öz gelirlerimizde ise pandemi girince bozuldu. Çok sayıda işi başlattık hayata geçirdik. Bunları yaparken tasarruf ettik borçlandık bir taraftan da gayrimenkul satışı gerçekleştirdik. Trabzon Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en az borçlu belediyesidir. Borçlanma kabiliyeti en iyi olan belediyedir. Trabzon Büyükşehir En az mülk satan belediyedir.

TOKİ’ye verdiğimiz bir yer var. Ufak tefek yerler var. Bir de Borçlarımız karşılığı hazineye verdiğimiz yerler var. Meclisten yetki alıp sattığımız bir yer yok. Şu ana kadar bu böyle.

Bundan sonra sadece otogarın finansmanı 100 milyon civarında, sadece Ganita - Faroz 47,5 milyon, Ortahisarın içme suyu toplam maliyeti 400 milyon lirayı geçiyor. Demin bahsettiğim bir sürü projenin maliyeti var. Bunların tamamını borçlanarak yapamazsınız. Kıymetli gayrimenkulleri de değerlendireceğiz. Bunları yaparken de neyi nereye harcadığımızı belirteceğiz. Bunları yapacağız yapmak zorundayız.

Haber61 Haber ServisiTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
milliyetçi olarak 6 ay önce
bu akp boş konuşuyor..
ilhan 6 ay önce
Sayın başkan boş işlerle uğraşıyorsunuz reşadiye yap yık ,gül cemal gibi boş bir proje , ya delik deşik olan boztepe size bir örnek vereyim uydurma işlerle ugraşıyorsunuz bir tane güzel trabzona faydalı bir projeniz yok yapılan işlerde kaç insan iş imkanı alacak acaba dahaa şu hızırbeydeki saint jonh kilisesinin etrafını açıp inanç turizme kazandıramadınız nerde sizin belediyeciliğiniz nerdeee
hasan 6 ay önce
Sayın zorluoğlu 2 yıl oldu geleli trabzona amatöre yardım yapacagız demekten başka bir icraatın yok spor daire başkanın ayhan palada bu işi beceremiyor faliyeti olan ciddi çalışan 200-300 üzeri sporcusu olan kulüplere destek vermek bu kadar zor korkarım ki bu şekilde çalıştığın sürece sen giderkende amatöre destek olduk söylersin bu trabzon ne çektiyse sizin gibi siyasetçilerden çekti
H. M 6 ay önce
Ofg nin dümen suyuna girip Boztepe futbol sahasını satan zihniyet aynı. Oranın satılması için imza koyanlar bugün konuşuyorken hiç utanmıyorlar. Çok yazık
Trabzon 6 ay önce
Trabzon şehiriçi ulaşım terminali tulaşın yeni yerinde olmalı. Hayrat Beşikdüzü mağmat vesaire hepsi burada toplanmalı moloz canlanmalı camii de işlevi artar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@