Meclis üyeleri sordu! Ortahisar Belediye Başkanı Genç cevapladı

Ortahisar Belediyesi Eylül ayı meclis toplantıları başladı.

Meclis üyeleri sordu! Ortahisar Belediye Başkanı Genç cevapladı

Ortahisar Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısının ilk oturumu gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen ilk oturuma Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Başkanlık etti.

Oturuma Ortahisar Belediyesi'nin destek verdiği Creatniy Roket takımı üyeleri de yer aldı. Başkan Genç roket takımının Teknofestte Türkiye 3.'sü olduğunu belirterek, "Teknofest yarışmasında orta irtifa roket atışında 3. lük derecesi aldık. Kulübümüzü kutluyoruz ve teşekkürlerimizi iletiyoruz." dedi.

Roket takımının sunumu sonrasında Başkan Ahmet Metin Genç yapılan faaliyetlerle ilgili bilgilendirme yaptı.

ortahisar-1.jpg

DAYI: "BİN TL DAHA ZAM İSTİRHAM EDİYORUZ"

CHP Ortahisar Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Dayı, "Ortahisar Belediyesi çalışanlarına 2 Bin TL ek zam yapıldı. Bin TL daha yapmanızı istirham ediyoruz" dedi.

Başkan Genç'e, ihtiyaçlı öğrencilere burs verilip verilmeyeceği yönünde soru yönelten Ömer Dayı, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz ulaşımdan yararlanması konusunun suistimal edildiğini, mağduriyet oluştuğunu ve bu konuda da öğrenciler için bir uygulama yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi talep etti.

"NASIL ÇÖZÜM ÜRETİLECEK?"

"15 Temmuz'da vatandaşların ücretsiz taşındığı yönünde bilgi var. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda ücretli taşındığı bilgisi geliyor. Bu bir çifte standart yaratmayacak mı?" diyen CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Dayı, ana su borularındaki patlamalar için nasıl bir çözüm üretileceğini sordu.

ortahisar-2.jpg

"KANIMA DOKUNDU"

Suriyelilerin tüp bebek tedavilerinin ücretsiz yapıldığını tespit ettiğini belirten Ömer Dayı, "Bu benim kanıma dokundu. Binlerce SMA'lı çocuğumuzun ailesi sıkıntı içindeyken böyle bir uygulamanın olması benim gururuma dokundu" diye konuştu.

BAŞKAN GENÇ'TEN DAYI'YA YANIT

Başkan Ahmet Metinç, CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Ömer Dayı'nın sorularına şu şekilde yanıt verdi;

"65 yaş üstü kanunla bağlanmış yararlandırmama gibi bir durum söz konusu olamaz. Özel halk otobüslerinde böyle bir durum var mı yok mu bilemiyorum. Büyükşehir meclisinde tekrar gündeme getiririz."

"Öğrencilere burs veremiyoruz. Bakanlık yasakladı. Sadece hayırsever vatandaşlara yönlendirebiliyoruz. Bunları yine yapıyoruz."

"Eğitim yardımı 1500 TL sözleşmede, 15 Ekim'de ödeniyor. Erkene çekmek noktasında Ağustos ödemesine konulması lazım. Ama anında ödeyeceğiz."

ZORLU: "OTOPARKIN YENİDEN ÜCRETSİZ OLMASINI İSTİYORUZ"

Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu söz olarak açıklamalarda bulundu;

Turizm firmaları belli komisyonlar karşılığında yolcu taşıması yapılıyor. Burada reklamını iyi yapamayan yada ekonomik olarak yapamayan bazı işletmeler komisyon veremedikleri için turistlerden mahrum kalıyor ve mağduriyet yaşıyorlar. Belediyemizin yüzde 20 gibi bir komisyon verdiğini duydum. Bu var mı? Bu nasıl karşılanıyor? Komisyonun kıstası nedir? Komisyonu halka yansıtsak daha iyi olmaz mı? Onlar daha uyguna akvaryuma girse daha iyi olmaz mı?

AVM ile ilgili konu gündeme geldi. Mahkemeye gidildi Bizim lehimize karar verildi. Mahkeme süreci devam ediyor. Otoparktan vatandaş bedava yaralanacak dediniz kamu yararı var dediniz. Gelinan noktada Trapark kanalıyla Büyükşehir EYOF'tan ücret alıyor. Kamu yararı düşünülmüyor. EYOF'un kullandığı otoparktan ücret alıyor. Yönlendirme yapılıyor. Bu otoparkın yeniden ücretsiz olmasını istiyoruz.

Yaptığımız okul yardımları vardı. Bu yardımların ertelendiğini duyduk. Bunu yeniden öne çekmenizi istirham ediyoruz.

ortahisar-4.jpg

BAŞKAN GENÇ: "KEŞKE HERKES YARARLANSAYDI..."

"Forumda ben aynı kanaateyim. Bundan dolayı şehir adına üzgünüm. Yargı kararıdır, uyguladık uygulayacağız. Keşke oradan herkes yararlansaydı."

SÖĞÜT: "FINDIK FİYATINDAN MEMNUN MUSUNUZ?"

CHP Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Oktay Söğüt, "Fındık fiyatından üretici memnun değil. Üretiminin yapıldığı illerde belediyelerin katkı vermesi gerektiğini düşünüyorum. Ortahisar ve Büyükşehir Belediyelerinde neden tarımsal daire başkanlıkları olmadığını sorguladım. Ortahisar kurdu. Büyükşehir Belediyesinde yok. Bizim attığımız adımları öğrenmek istiyorum. Bu seneki fiyattan memnun musunuz?" dedi.

AHMET METİN GENÇ: "FENA FİYAT DEĞİL"

"Fındık 3 dolar artı olduğunda getiri itibariyle fiyatı fena bir fiyat değil. Burada diğer gıdalarda da olduğu gibi spekülatif bir durum var. Bu durum az gösteriyor. Geçen yıl başlattığımız protokolle fındıkta Ziraat Odası ve Tarım Müdürlüklerimizle iş birliği yaparak 14 bahçede verimi artımak için yenileme yaptık. Burası çok verimli topraklar. Fındık gitsin diye bakmamamız lazım. Bu doğru değil. Fındığa bakmak lazım.

DERVİŞ KÖZ: "GES NE AŞAMADA?

İYİ Parti Ortahisar Meclis Üyesi Derviş Köz, Mağmat'taki Güneş Enerji Santrali'nin son durumu hakkında verilmesini ve projenin ne aşamada olduğunu sordu.

ortahisar-3.jpg

GENÇ: "BU AY İHALEYE ÇIKIYORUZ"

GES'le ilgili süreç tamamlandı, bu ay ihaleye çıkıyoruz. Yıl başında enerji üretimi başlayacak. Herhangi bir eksiğimiz yok.

ÇAKIROĞLU: "MİSAFİR ARAÇ PLAKALARI İLE TRANSFER YAPILIYOR"

Ortahisar Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, "Misafir araç plakaları ile transfer işi yapan kişiler var. Bunlar transfer işini vergisini ödeyerek kanunen yapan kişilerin alanına müdahale ediyorlar" dedi.

BAŞKAN GENÇ: "PLAKA KONUSUN GÜNDEME GELECEK"

"Turizm ile ilgili valilikte yeni bir toplantı yapılacak. Plaka konusu orada gündeme getirilir."

"Mor pazarda görev alan arkadaşlarımızı arattım. Onlara kalıcı yer bulacağız ama şimdilik geçici yerlerinde yapabilirler."

"Akvaryuma fazla turist gelecek diye şirketin bütçesinden gidecek bir adım atmayız. Hukuksal süreci ne ise onu yaptık. bunların denetimleri var. Herhangi bir eksiğimiz aksağımız yok."

"Hasan Paşa Hamamı 7 eylül de açıklacak"

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler