Karadenizliler tam kapanmada köy ve yaylalara akın etti

Türkiye genelinde uygulanan tam kapanma kararı sonrası, Karadeniz'de şehirlerde durmak istemeyenler köy ve yaylalara akın etti.

Trabzon 03.05.2021, 10:29 03.05.2021, 10:36
Karadenizliler tam kapanmada köy ve yaylalara akın etti

KARADENİZ'de tam kapanmada, kent merkezlerindeki evlerinde kalmak istemeyenlerin tercihi köy ve yayla evleri oldu. Kapanma öncesi gittikleri köy ve yaylalarda izole olanlar, bağ ve bahçe işlerini yapıp, salgının stresinden uzaklaşmaya çalışıyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde başlatılan 17 günlük tam kapanma kapsamında Karadeniz'de kent merkezi ve ilçelerden köy ve yaylara akın oldu. Sokağa çıkma yasağını yayla ve köylerinde geçirenler temiz hava ve bol güneşin keyfini çıkarıyor, bağ ve bahçe işleri yaparak vakit geçiriyor.

Baharın da gelişiyle birlikte öne çekilen göçle Trabzon'un yaylalarını şenlendiren vatandaşlar, organik beslenip, doğal yaşamda izole oluyor. Gurbetçilerin de tatil için geldiği bölgede hareketlilik yaşanırken, kırsalı tercih edenler salgın stresinden de uzaklaşmaya çalışıyor.

Karadenizliler tam kapanmada köy ve yaylalara akın etti

'KORONAVİRÜSTEN HİÇ ETKİLENMEDİK’





Hayvancılıkla uğraşan Nilay Sağır, “Biz kışın köyde, yazın da yaylada yaşarız. Hayvanlarımız var onlarla ilgileniriz. Koronavirüsten hiç etkilenmedik. Sürekli doğada hayvanlarımızla birlikteyiz. Burada maske falan da takmayız. Şehre çok fazla inmiyoruz zaten. Şehre indiğimiz zaman da çok dikkatli oluruz. Buraya geldiğimizde maskeyi çıkardığımızda ‘oh dünya varmış’ diyoruz. Kısıtlama öncesi çok fazla kişi geldi köyümüze. Dışarıdan biri geldiği zaman ancak virüs aklımıza geliyor. Tedirgin oluyoruz. Acaba virüs var mıdır diyoruz” dedi.

‘YABANCI GELSE KORKARIZ, TEDİRGİN OLURUZ’

İzole bir hayat yaşadıklarını belirten Nurten Eyüboğlu, “Ben buraya yurt dışında virüsten kaçarak geldim. Virüs çıktığından beri buradayım. Burada tarlada bağda bahçede vakit geçiriyoruz. Binaların arasında sıkışmıyoruz. Evlerimiz hep birbirimize mesafeli olduğu için maske kullanmıyoruz. Alışverişe haftada bir defa gidiyoruz. Onda da çok tedirgin oluyoruz. Maskelerimizi takıyoruz, eldiven giyiniyoruz, elimizde kolonya ile alışveriş yapıyoruz. Yabancı biri köyümüze gelse korkarız, tedirgin oluruz. Kimseye yaklaşmayız. Elimizden geldiğince virüs bize uğramasın diye gayret ediyoruz” diye konuştu.

Karadenizliler tam kapanmada köy ve yaylalara akın etti


‘TARLALARIMIZI EKTİK, KÜMES HAYVANI ALDIK’

Pandemi ile birlikte köy yaşantılarına geri döndüklerini söyleyen İbrahim Bayram, “Pandemi döneminde herkes köylerindeki evlerine geri döndü. Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu zaman dört duvar arasında şehirde insan kafayı yiyor. Sağlığından daha da çok oluyor. Biz pandemi döneminde genellikle burada köydeki evimizde kaldık. Tarlalarımızı ektik, birkaç kümes hayvanı aldık. Şimdi sebze ihtiyacımızı tarlamızdan karşılıyoruz, kümesten de yumurtalarımızı alıyoruz, ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz. Zaman çok güzel geçiyor. Pandemi bize topraktan yararlanabilme fırsatını tekrar sundu. Allah kısıtlamalarda şehirde dört duvar arasında kalanların yardımcısı oldun” ifa6delerini kullandı.



Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
FURKAN 5 ay önce
KÖYÜ, YAYLASI OLAN GİDİYOR TABİİ DE APARTMAN DAİRELERİNDE YAŞAYAN İNSANLAR NE OLACAK PEKİ? BİR SENEDİR DÖRT DUVAR ARASINA SIKIŞMIŞ İNSANLAR NE OLACAK PEKİ? BAYRAMDAN SONRA HER YER AÇILMALI YOKSA İNSANLAR VİRÜSTEN DEĞİL PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLARDAN HAYATLARINI KAYBECEKLER.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@