7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha

Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma hastanesi'nde ilk kez Epilepsi Hastalarına Vagal Sinir Stimülasyonu (VNS) Operasyonu Gerçekleştirildi.

Trabzon 11.03.2020, 14:34 11.03.2020, 15:02
Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha

Haber61 - Haber Servisi

Trabzon’da bulunan Kanuni Eğitim ve Araştır hastanesinde bir ilk gerçekleşti. Trabzon’da ilk kez Epilepsi Hastalarına Vagal Sinir Stimülasyonu (VNS) Operasyonu Gerçekleştirildi.

Operasyonu gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Feryat DEMİRHAN sorulara şu şekilde cevap verdi: “Vagal Sinir Stimulasyonu (VNS); tedaviye dirençli epilepsilerde uygulanan bir yöntemdir. Bugün için epilepsi cerrahisi yapılamayan, yapılsa da başarısız olmuş hastalarda uygulanmaktadır. Hastaların nöbet sıklığında %50-80 oranında azalmaya sebep olabilmektedir. Sol Vagus siniri, boyun sol bölgesindeki 3 cm lik bir cilt insizyonu ile karotid kılıfında bulunup serbestleştirilir. Serbestleştirilen sinire ” +elektrod , - elektrod ve anchor elektrod “ olmak üzere 3 elektrod sarılır. Elektrodun kablosu sol köprücük kemiğinin altına açılan 4cmlik insizyon bölgesine cilt altından klavuz tel yardımıyla ilerletilir ve jeneratöre “pil” bağlanır. Jeneratör göğüs bölgesine cilt altı açılan cebe yerleştirilir.”

Ayrıca bu ameliyatın hastanede şuana kadar 4 hastaya başarılı bir şekilde uygulandığı bildirildi.


Yorumlar (4)
kenan topçuoğlu 2 yıl önce
tebrik ederim ellerine sağlık kardeşim
ladre61 2 yıl önce
tebrik ediyorum. Allah sayılarınızı artırsın inşAllah
Kevser ÇİLİNGİR 2 yıl önce
Hocam tebrik ederim .... başarılarınızın devamını dilerim..
RUSTEM AĞA 2 yıl önce
SAYIN CUMHURBAŞKANIM BİLİYORSU NUZ DÜNYANIN BAŞINA KORANA VİRÜSÜ DİYE BİR HASTALIK DERT OLDU. BİZ MİL LET OLARAK AKLIMIZ SONRADAN GELİR AMA ZORU HEP BAŞARMIŞIZ, GEÇMİŞİMİZ BUNU GÖSTETİYOR.
SAYIN BAŞKANIM SİZDEN İSTİRAMIM BİR DEFADA BİR İLKE BİZ İMZA KOYALIM.BİR ÇAĞRI YAPIN BİZİM BİLİM ADAMLARINA BU KORANA VİRÜSE BİR CARE BULUP DÜNYAYA HEDİYE ETSİNLER. DIŞARDAN GAZEL OKUMAYI BIRAKSINLAR İŞİ İÇİNE GİRSİNLER. BİZDE ÜLKE OLARAK İNSANLI ĞA YAPILAN HİZMET ADINA ÜLKEMİZLE GURUR DUYALIM.
TÜM DÜNYA İNSANLARI ADINA SİZDEN İSTİRAMIM. SİZ BU İŞE ÖN AYAK OLURSA NIZ BİZİM BİLİM İNSANLARIMIZ BİR ÇÖ ZÜM BULACAĞINA İNANIYORUM.
SEVGİ VE SAYGILARIMLA

Gelişmelerden Haberdar Olun

@