7m


7m

hyundai

Hasan Melek: Trabzon maalesef hak ettiği yere gelememiştir

Trabzon Eski Belediye başkanı ve Türk eğitim Vakfı’nın Trabzon şube başkanı Hasan Melek, yeni otogar konusunda eleştirilerde bulundu

Trabzon 09.12.2021, 13:24
Hasan Melek: Trabzon maalesef hak ettiği yere gelememiştir

Haber61 Haber Servisi

Trabzon Eski Belediye başkanı ve Türk eğitim Vakfı’nın Trabzon şube başkanı Hasan Melek, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde açıklamalarda bulundu.

Melek giriş konuşmasında Atatürk’ün Trabzon’a gelişinde yaşananlar hakkında kısa anektodlar anlatarak, Atatürk’ün ölümünden sonra dış güçlerin ülkeye müdahale etmeye başladıklarını belirtti.

Trabzon özelinde de açıklamalar yapan Melek, Değirmendere’ye otogar yapılması felakete davetiye çıkarmaktır ifadelerini kullandı.

Melek’in açıklamaları şu şekilde;

Sizlerle birçok defa bir araya gelerek ülke ve şehrimiz hakkında görüşler bildirmiştim. 

Fakat öyle bir zaman geliyor ki artık istediklerimizi yapamıyoruz ve buna da yanlışlık deniyor. 

İşte bugün bende doğup büyüdüğüm ve yaşadığım bu şehir için yaptığım çalışmalara noktayı koyuyorum. Fakat her zaman dostlarımın emrinde olduğumu da bildirmek isterim. Bir defa daha belirtmek isterim ki, ülke için her zaman birlikte el ele olalım. Ülke varsa biz varız. Bunu hiçbir zaman unutmayalım. Hepinize sevgilerimle.

Çok değerli basın mensubu dostlar; Çok sevdiğim Şehzadeler şehri Trabzon'un dününü de yaşadım bugününü de yaşıyorum. Değerli dostlar, Trabzon maalesef hak ettiği yere gelememiştir. 2021 yılında Sayı Cumhurbaşkanımıza ve bakanlara yazmış olduğum mektubun bir suretini ekte bilgilerinize sunuyorum. Karadeniz sahil yolu ve şehir içi trafiği Güney çevre yolu projesini zaruri bir ihtiyaca dönüştürmüştür. Karadeniz sahil yolunun yetersizliği her geçen gün daha da anlaşılmaktadır. Sahil yolu ve şehir içi yollar artık ihtiyaca cevap veremez bir duruma gelmiştir. Güney çevre yolu Trabzon şehir içi taşımacılığını rahatlatmak için şarttır. Devlet yolunu şehir içinden çıkartmadıktan sonra şehrin trafiğini rahatlatamazsınız.(Ordu ilinin yaptığı gibi.)

Trabzon halkı güney çevre yolunu beklerken Kanuni Bulvarı gündeme geldi, yapımına başlandı ve bitme aşamasına geldi. Kanuni bulvarı hiçbir zaman güney çevre yolunun hizmetini yerine getiremeyecektir. Kanuni bulvarı, Yavuz selim. bulvarı gibi bir şehir içi yoludur. 
Bugün gelişmiş ülkelerde uygulama bu şekildedir, değerli dostlar.    

Hasan Melek: Trabzon maalesef hak ettiği yere gelememiştir
              

Karadeniz sahil yolunun kenti tümüyle denizde koparmasının ardından Trabzon'un doğal yapısı artık tümüyle bozulmuş ve kent denizle tüm bağlarını koparmıştır. Büyük bölümü denizin doldurulmasıyla yapılan sahil yolu aynı zamanda şehrin doğal kıyılarını tahribata uğratmış, Ganita, Kemerkaya, Moloz, Sotka, Faroz ve Uzunkum sahillerindeki asırlardır var olan güzellikler, yaşam kültürü ve çok sayıda doğal plaj yok edilmiştir. Beşirli-Tunel arasında sahil kesiminde dolgu çalışmaları halen devam etmektedir.

Şimdi gelelim asıl konuya. Karadeniz sahil şehirlerindeki illerde yer sıkıntısı nedeniyle vatandaşlar evlerini dere yataklarına yapmaktadırlar. Bunun bedelini de birçok defa can ve mal kaybıyla ödemişlerdir. Olaylardan ders almadığımız için mal ve can kayıpları devam etmektedir.

Rize'de son defa yaşanan sel olaylarından sonra sayın Cumhurbaşkanımızın aldığı kararla artık dere yataklarına bina yapılmayacak ve yapılmış olanlarda yıkılacaktır. Bu acı olaylar inşallah bir daha yaşanmayacaktır.

Bu yerinde kararın bütün Karadeniz illeri için geçerli olması en büyük dileğimdir.

Değerli dostlar;

Sizlerden ricam alınan bu kararın takipçisi olmanızdır. 

Son aylarda bölgemizde meydana gelen sel ve heyelanlardan sonra hala Değirmendere yatağına Otogar yapmakta inat etmek felakete davetiye çıkarmak değil midir?

Yeni Otogar ihtiyaçtır fakat yer seçimi yanlıştır. Değirmendere yatağına yapılacak otogarın yeri yeniden gözden geçirilmelidir. Yarın oluşacak bir sel ve taşkın durumunda ısrarla yanlışta direten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı sorumluluktan kaçamayacaktır.

Hepinize katıldığınız için teşekkür ediyorum, sevgiler sunuyorum. “ifadelerini kullandı.

Hasan Melek Soru Cevap bölümünde ise Değirmendere de iki adet büyük sele şahit olduğunu da belirtti.

Ayrıca melek şehirde denize girmek için Trabzon’da neredeyse yer kalmadığını belirtti.


Yorumlar (9)
Gogali 6 ay önce
Kendileri yapamazlar belediyeyi kazansalar yapmazlar yapanları daima eleştirirler bunların zihniyetinde hizmetin h si yok bunlar ancak tencere tava hep aynı hava işleri yapalar
aSab! 6 ay önce
Şu yapılan hiç bir şeyi beğenmeyenler; ebedi istirahatgahlarına çekilseler artık !
kara bayram 6 ay önce
otogarı boztepeye yaparsanız denizde almaz,dere de götürmez. maalesef orada da şehirlerarası yol yok.ne yapacaz şimdi?
faruk 6 ay önce
sayın melek bunu zorluoğlunun yüzüne söyle bakalım ne gerekçe sunacak orada olacak kayıplardan hiç kimse sorumluluk almaz kimsede bunlara hesap sormaz olan ölene ve kayıplara olur bilimi hiçbir zaman dikkate almadılar almayacaklar herşeyi onlar bilir tıpkı sahili doldurup trabzonun doğasını bozdukları gibi Allah sonumuzu hayır eder inşaAllah
kara bayram 6 ay önce
namus sözü verip işçileri atanlar, ''namussuz siyaseti geri getireceğiz'' derken dil sürçmesi yaşamamış demekki.
O k u r 6 ay önce
Hayırdır Hasan Bey, Türk Eğitim Vakfı Şube Başkanı olarak alakalı olduğun mevzulara uğraşsan, Trabzon için daha faydalı olursun.
SON SÖZ 6 ay önce
BOŞ ADAM BOŞ KONUŞUR KENDİ DÖNEMİNDE YAPSAYDIN SAMİMİYETSİZLİKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL KİMİN ADINA KONUŞYORSUN ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL
RÜSTEM AĞA 6 ay önce
Görünen o ki dalkavukluk ve çıkar uğruna büyüklere saygılı olmayı da unuttuk.Bu kafa ile bir yere varmak istiyenler ebeti istihatralrinda bile hayırla anılmayacak.Sayin Hasan Melek gibi büyüklerimiz ebedî unutulmayacak. Görüşlerine aynen katılıp Saygılar ve hürmetlerimi sunuyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@