banner539

banner526

banner533

banner513

Gelen tepkiler üzerine Trabzon Ayasofya Camisinde yeni düzenleme

Ayasofya Camisi'nin restorasyonu haziran sonunda tamamlanacak. Trabzon Vakıflar Bölge Müdür Vekili İsmet Çalık açıklamalarda bulundu.

Trabzon 06.05.2020, 14:54
Gelen tepkiler üzerine Trabzon Ayasofya Camisinde yeni düzenleme

Trabzon'daki Ayasofya Camisi'nin restorasyonunun haziran ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Trabzon Vakıflar Bölge Müdür Vekili İsmet Çalık, mülkiyeti mazbut Fatih Sultan Mehmet Vakfı'na ait Trabzon Ayasofya Camisi'nde 2018 yılından beri yürütülen restorasyon sürecinde sona gelindiğini belirtti.

Ayasofya Camisi'nin Trabzon'un ve ülkenin gözbebeği eserlerinden biri olduğunu vurgulayan Çalık, "Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu eserin kapsamlı restorasyonuna 2018 yılında başladık. Süreç içerisinde hem cami hem kule yapısı hem de çevre düzenlemesi ile ilgili işlemler konunun uzmanları bilim kurulu üyeleri ve ilgili kurum ve kuruluşların denetiminde eser, kullanıcı, ziyaretçi gereksinimleri ve koruma ilkeleri göz önüne alınarak büyük bir hassasiyetle yürütüldü." dedi.

Gelen tepkiler üzerine Trabzon Ayasofya Camisinde yeni düzenleme

Çalık, son günlerde kamuoyunda Ayasofya Camisi'nin çevresindeki alanda yeşil alanların yok edildiğine dair bir algı oluştuğuna işaret ederek, "Öncelikle yapılan çevre düzenlemesinde mevcut ağaçların kesilmeyerek korunduğunu belirtmek gerekir. Halihazırda şantiye alanı olarak kullanılan toprak zeminlerde elektrik ve sulama hatlarının kazıları yapılmış olup, bu kanalların kapatılmasının ardından yeşillendirme ve bitkilendirme çalışması tamamlanacaktır." diye konuştu.

Gelen tepkiler üzerine Trabzon Ayasofya Camisinde yeni düzenleme

"Zeminlerin bir kısmı yeşil alan olarak düzenlenecek" 

Ecdadın, doğayı koruma, yeşillendirme, ağaç dikme ve tarihi eserleri koruma amacı ile yüzlerce vakıf kurduğunu vurgulayan Çalık, şu değerlendirmede bulundu:

"Böyle bir ecdadın vakıf emanetini yürüten Vakıflar Genel Müdürlüğü iş ve işlemlerinde, insana olduğu kadar doğaya karşı da sorumlulukla hareket etmekte ve bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürmektedir. Gönül yıkmak değil, gönüller yapmak hedefi ile restorasyonda yeşil alanların daha da fazla olması taleplerini değerlendiren Genel Müdürlüğümüz bu kapsamda yeşil alanı arttırıcı birtakım yeni düzenlemeler yapma kararını almıştır. Bu kapsamda doğal taş malzemeden yapılmış sert zeminlerin bir kısmı yeşil alan olarak düzenlenecek ve bitkilendirilecektir. Restorasyon süreci Kovid-19 salgın tedbirleri nedeniyle planlanandan bir miktar sarkma göstermesine rağmen iş, Koruma Kurulu onaylı restorasyon projeleri doğrultusunda devam etmektedir."

Çalık, Ayasofya'nın çevresinin mayıs sonunda ziyarete açılmasının, haziran sonu itibarıyla da restorasyonun tamamlanmasının planlandığını sözlerine ekledi.

Gelen tepkiler üzerine Trabzon Ayasofya Camisinde yeni düzenleme

Gelen tepkiler üzerine Trabzon Ayasofya Camisinde yeni düzenleme

Gelen tepkiler üzerine Trabzon Ayasofya Camisinde yeni düzenleme

Yorumlar (9)
Ali KAYA 6 ay önce
Bırakın tarihi eserleri yakasını. Olduğu gibi kalsın. Kafalarınızı restore ettirin.
Vatanım 61 6 ay önce
Meydan parkı gibi her yeri mermerle kaplayın ve o güzelim ağaçlarıda havasız bırakıp kurutun. Eskilerimiz deliydi dimi onlar bilmiyordu her yeri beton yapmayı!!!!
Hacı 6 ay önce
Bu şehirin sahibi yok
Merve 6 ay önce
Şak şak şak şak. Uzman değilim ama açıklamalarınız güzel alkışladım. Şimdi beni de bir yere uzman veya müdür olarak atayın. Emrime beton mikserleri vermeniz de yeterli :)
Esma cevik 6 ay önce
Neden ayasofya kilise şeklindeydi neden cami oldu tarihi bozuldu kilise kalmasını istiyorum
Okur 6 ay önce
Ayasofya 1461'den sonra 600 yıl Cami olarak kullanıldı. Senin aklın bunları anlamaya yetmiyor...
Ayasofya 6 ay önce
Hangi Cami!
Yahu Allahtan korkun siz nasıl Insansiniz!?
Ne Camisi Kudüsdeki CamiMüslümanlar icin neyi ifade ediyorsa Ayasofya KILISESIDE Hiristiyanlar icin ayni degeri ifade ediyor.
Saygili olun saygili.
RUSTEM AĞA 6 ay önce
KİMSE BİR BAŞKASINA BEN DAHA İYİ MÜSLÜMANIM DİYE AYAK YAPMASIN BU ÜLKENİN %99 MÜSLÜMANDIR. ÖNEMLİ OLAN GERÇEK MÜSLÜMANLIĞI YAŞAMAK DIR. BUNU DA ANÇAK YÜCE ALLAH BİLİR.
BİZ YÜCE ALLAHIN KULLARI OLARAK AKLIMIZLA RUHUMUZLA DOĞRUYU GÖRÜP HARAKET ETMELİYİZ.ÖRNEĞİN 10-15 DEFA HACCA GİTMEK YERİNE VARSA HISIM AKRABADA FAKİR ONLARA YARDIM ETMELİYİZ. İŞTE DOĞRU OLAN BUDUR ÖRNEKLER ÇOĞALTILABİLİNİR. YÜCE ALLAH BUNA İŞARET BUYURMUŞ TUR.
CAMİ YAPTIRMAK GÜZEL FAKAT CAMİYE İHTİYAÇ OLMADIĞI YERDE İSRAFTTIR. BU NU AKLI OLAN HERKES ANLAR BAŞKA TÜRLÜ DÜŞÜNMEK FİTNE FESATTIR.KİM ART NİYET BESLİYORSA GÜNAHKARDIR.
BUNCA YER VARKEN AYASOFYA MÜZESİ Nİ CAMİYE DÖNÜŞTÜRMEKLE DAHA FAZLA MÜSLÜMANMI OLACAĞIZ. Yok MÜZE KALSIN DEMEKLE DİNDEN Mİ ÇIKA ÇAĞIZ YOK BÖYLE BİR ŞEY, MÜSLÜMAN LIK AKIL DİNİDİR. HURAFELERLE YÖN VERİLEMEZ.
BİR ARKADAŞ YORUMUDA YAZMIŞ 600 YIL CAMİ OLARAK KULLANILMIŞ DOĞRU TUR İYİ DE OLMUŞ. FAKAT SİZ O ZAMANKİ ŞARTLARIN NE OLDUĞUNU BİLİYORMUSU NUZ İMKANLAR ONU HASIL ETTİ. BU GÜN MÜZENİN CAMİYE DÖNDÜRÜLMESİNE ÇOK ŞÜKÜR İHTİYAÇ YOK. BUNU ANLAYIN ARTIK. YÜCE ALLAH MÜZEYİ VEYA KİLİSE Yİ CAMİ YAPTIK DİYE BİZE DAHA FAZLA SEVAP YAZAÇAK DEĞİL.
YÜCE ALLAH İŞİNİ DOĞRU DÜRÜST RİYA SIZ YAPAN VE AKLINI BU YOLDA KULLA NANLARA SEVAP YAZACAĞINA İNANIYO RUM.
ÇÜNKÜ AKLIN YOLU BİRDİR.
Emin 6 ay önce
Ya cuma dan cumaya camiye giden bir toplum. Ayasofya'nın etrafında o kadar cami varken, orjinali korumamak ne akıldır. Kiliseyi camiye çevirmek büyük Luk ve hakimiyet gostergesi imiş. Hakimiyet saglamissin zaten bu korku ne ozaman.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@